سخنگوی فراجا به تشریح عملکرد یک ساله پلیس در حوزه‌های مختلف پرداخت و از مجهز شدن هوافراجا به هواپیمای "توربو" خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، سردار سعید منتظرالمهدی ؛ سخنگوی فراجا در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح اهم اقدامات و عملکرد یک ساله پلیس اظهار کرد: تمرکز جدی بر افزایش ضریب احساس امنیت اجتماعی،  مهمترین خواست عمومی جامعه از پلیس با کلیدواژه ترکیبی مبارزه موثر با سرقت و  تلاش عینی برای ارائه خدمات ارزان پلیس به مردم از مرز تا مرکز از اهم اقدامات پلیس است.

سردار منتظرالمهدی با اشاره به اینکه 92 درصد جرایم‌ جنایی کل کشور کشف می‌شود، گفت: 85 رصد جرایم جعل و کلاهبرداری و 35 درصد کل سرقت ها از ابتدای سال تا کنون کشف شده است .


تشکیل بانک اطلاعاتی 700 مالخر     
وی با بیان اینکه بانک اطلاعاتی 700 نفر از مالخران حرفه در پلیس آگاهی فراجا تشکیل شده است گفت: 250 میلیون اطلاعات قطعات از شرکت های خودرو ساز برای بهره برداری در طرح پایش لوازم یدکی خودرو ها اخذ شده است.

معاون اجتماعی فراجا خاطر نشان کرد: با هدف کاهش دغدغه مردم سامان دهی وضعیت مالخران و اوراق فروشی ها جهت کنترل قیمت قطعات و کاهش سرقت خودروها انجام شده است که البته این اقدامات منتج به دستگیری 18 هزار مالخر اموال مسروقه طی 13 مرحله شد.
کاهش 4 درصدی سرقت در کشور
منتظرالمهدی از کاهش 4 درصدی وقوع سرقت نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: همچنین کشف قاپ زنی 124 درصد و کشف اتومبیل های مسروقه 87 درصد افزایش داشته است .

سخنگوی فراجا همچنین گفت: کشف سرقت‌های مهم 40 درصد و سرقت های خرد 33 درصد افزایش داشته است.

سردار منتظرالمهدی از افزایش 40 درصدی دستگیری خرده فروشان مواد مخدر خبر داد و  گفت: دستگیری تعداد 150584 تن از خرده فروشان مواد مخدر ، افزایش 115 درصدی  جمع آوری 221839  معتاد متجاهر و کاهش 15 درصدی اخبار 110 شهروندان در خصوص جرائم مرتبط با مواد مخدر و همچنین کشف 536000 کیلوگرم انواع مواد مخدر و روان گردان از عمکرد یک ساله پلیس مبارزه با مواد مخدر است.

انهدام 810 باند قاچاق کالا
وی با بیان اینکه 810 باند قاچاقچیان کالا مجرمین و مفسدین اقتصادی توسط پلیس امنیت اقتصادی منهدم شدند گفت:  368 درصدی کشفیات تجهیزات پزشکی، 25 درصدی کشفیات لوازم یدکی قاچاق سبک و سنگین، 42 درصدی کشفیات دارو انسانی، حیوانی، 12 درصدی کشفیات ارز و 79 درصدی کشفیات فرآورده های نفتی (سوخت) افزایشداسته است.

وی ادامه داد: دستگیری بیش از 80 هزار متهم  و راه اندازی سامانه تلفنی (096300) برای رصد و شناسایی برخط جرائم اقتصادی با کمک مردم از دیگر اقدامات پلیس امنیت اقتصادی در 12 ماهه بود.

سخنگو فراجا از کشف وضبط کالای قاچاق به ارزش 200 هزار میلیارد ریال خبر داد و گفت: 11 درصد کشفیات سوخت و 17 درصد کشفیات مواد مخدر در مرزها افزایش داشته است.

دستگیری 171 تروریست از ابتدای سال تا کنون
وی با اشاره  دستگیری 171 نفر از اشرار و اعضای گروهک های تروریستی بیان داشت:  همچنین 88 درصد هلاکت اشرار ، قاچاقچیان سلاح و مواد مخدر افزایش داشته است.

وی در خصوص تجهیزات الحاقی به پلیس گفت : تعداد 10 سامانه رادار زمینی 52 دستگاه دوربین حرارتی تاکتیکی، 301 دستگاه انواع دوربین مرئی ، 95 دستگاه دوربین البسه برون خط و 259 دوربین مدار بسته جهت تجهیز مقرهای مرزی به پلیس الحاق شد.

سردار منتظرالمهدی با اشاره به تعیین تکلیف پرونده ی استرداد دستگیری اخراج و مصالحه در پلیس اینترپل گفت:  42 نفر از اتباع ایرانی و خارجی انتقال و 27 نفر از محکومین برای سپری کردن مابقی دوران محکومیتشان حبس شدند. 

وی ادامه داد: ارائه بیش از 17 هزار و 500 خدمت انتظامی اعم از صدور گواهینامه سوء پیشینه بین المللی برای اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور به زبان انگلیسی از دیگر اقدامات پلیس اینترپل بود.

رشد 21 درصدی پرونده‌های مکشوفه توسط پلیس فتا
سخنگو فراجا با اشاره رشد 21 درصدی پرونده های مکشوفه توسط پلیس فتا گفت: 423 فقره پرونده مهم عمده و کثیر الشاکی و 905 نفر در این رابطه کشف و دستگیر شدند‌.

وی ادامه داد: همچنین ارائه 380 برنامه آموزشی و پیشگیرانه در تلویزیون و 600 برنامه رادیویی و 500 هشدار و زیر نویس در شبکه ملی و 87 درصد جرایم سایبری منجر به کشف شده از دیگر اقدامات پلیس فتا در 12 ماه سال بود.

افزایش 26 درصدی کشف اسناد مسافرتی و هویتی جعلی
سردار منتظرالمهدی با اشاره به صدور بیش از 5 میلیون گذرنامه الکترونیک توسط پلیس اماکن و گذرنامه گفت: شاهد کاهش 30 درصدی صدور دفترچه پناهندگی و افزایش 22 درصدی تعداد گروههای جهانگردی در قالب تور هستیم.

وی افزود: همچنین افزایش 39 درصدی میزان مسافرین ورودی خارجی به کشور را داشتیم.
وی با اشاره به شناسایی و انهدام باند های جعل و قاچاق گفت:  94 باند قاچاق انسان شناسایی و همچنین 26 باند جعل مدارک مسافرتی و هویتی جعلی ایرانی و خارجی منهدم شدند.

سردار منتظرالمهدی گفت: 26 درصد کشف اسناد مسافرتی و هویتی جعلی افزایش داشته است و  رشد بیش از 1000 درصدی بررسی صلاحیت فنی کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ ها و بررسی بیش از 5 میلیون و 600 هزار درخواست صنفی متقاضیان صدور پروانه کسب و مجوز فعالیت بودیم.

رشد 17 درصدی اسقاط وسایل نقلیه فرسوده  
سردار منتظرالمهدی از ارائه بیش از 200 میلیون خدمات ترافیکی و عملیاتی توسط پلیس راهور خبر داد و گفت: 980 نقطه حادثه خیز راه های برون شهری و 1309 نقطه حادثه خیز درون شهری شناسایی و رفع مشکل شد.

وی افزود: در سطح کشور 53 میلیون نفر دارای گواهینامه رانندگی شدند و  همچنین 8 و نیم درصد افزایش صدور گواهینامه های رانندگی جدید را داشتیم.

وی همچنین از رشد 17 درصدی اسقاط وسایل نقلیه فرسوده خبر داد.

سخنگو فراجا با بیان ا اینکه بیش از 52 میلیون تماس با مرکز فوریت های پلیسی گرفته شده است گفت: به طور میانگین در هر دقیقه 107 تماس با 110 گرفته می‌شود. 

وی با اشاره به افزایش 60 درصدی هر تماس با 110 در دقیقه خاطرنشان کرد: 21 میلیون تماس منجر به عملیات انتظامی پلیس شد.

وی در خصوص اقدامات یکساله پلیس پیشگیری در قالب مشاوره و مددکاری اجتماعی گفت: بیش از هفتاد درصد پرونده های نزاع در مراکز انتظامی منجر به مصالحه و قضازدایی شده است.

وی ادامه داد: همچنین شاهد کاهش 3 درصدی میزان نزاع و درگیری فردی و دسته جمعی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هستیم.

کشف 88 درصدی پرونده‌های آدم ربایی و گروگان‌گیری
سردار منتظرالمهدی با اشاره عملکرد 12 ماهه یگان ویژه گفت:  کشف 88 درصد آدم ربایی و گروگان‌گیری ها با 13 درصد رشد نسبت به سال گذشته و همچنین 566 مرحله اقدامات مردم یاری و 1118 مرحله ماموریت مبارزه با انواع قاچاق در کارنامه کاری 12 ماهه این یگان است.

وی از مجهز شدن هوا فراجا  به انواع بالگرد جایروپلن ، هواپیمای توربو ، فالکن و سسنا خبر داد و گفت:  بیش از 4 هزار سورتی پرواز به مدت 4 هزار و 500 ساعت که 2840 ساعت آن مربوط به اجرای عملیات امدادی ، انتظامی و شناسایی بوده  و بیش از 780 مصدوم را در حوادث مختلف جابجا و جان آنها را با انتقال به مراکز درمانی نجات داده است.

سردار سعید منتظرالمهدی با اشاره به صدور  حدود 718 هزار  کارت هوشمند پایان خدمت در 12 ماهه سال گفت: 569 هزار معافیت تحصیلی و 186 هزار معافیت دائم و 1/1 افزایش میزان معرفی و اعزام مشمولان به خدمت از دیگر اقدامات نظام وظیفه عمومی است.

سخنگو فراجا در خصوص عملکرد نیروهای بهداد را در اربعین حسینی گفت: 14477 نفر مورد پشتیبانی بهداشتی و درمانی در اربعین حسینی قرار گرفتند و 17783 مورد خدمات ویزیت رایگان پزشک عمومی و دندانپزشکی و غربالگری به عموم مردم در هفته انتظامی انجام شد.

راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی پلیس
وی از اهم اقدامات یک ساله   معاونت فرهنگی و اجتماعی فراجا به تاسیس باشگاه خبرنگاران دانش‌آموزی پلیس اشاره کرد و ادامه داد: ایجاد رسانه تعاملی با محوریت و شعار پلیس مردم پایه، اجرای طرح همیاران آرامش برای افزایش کمی و کیفی خدمت انتظامی و مشاوره‌ای به مردم و همچنین ایجاد 117 مورد صلح و سازش میان قبایل و طوایف در سطح کشور که دارای نزاع و درگیری های قدیمی و پرمخاطره بوده اند.

سخنگوی فراجا از راه اندازی تلویزیون اینترنتی پلیس در بستر تلوبیون و آپارات خبر داد و گفت: تهیه و تولید تعداد 250 برنامه 110 ثانیه با پلیس، اجرای برنامه زنگ پلیس به عنوان یک طرح آموزشی و پیشگیرانه در کل کشور و اجرای میدانی در مناطق کم برخوردار، تهیه فیلم، سریال ، انیمیشن پلیسی برای آموزش و پیشگیری اجتماعی در گروه های سنی مختلف و توسعه برند پلیس تعاملی در کل کشور با نگاهی ملی به جمعیت و جغرافیای ایران از دیگر اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی فراجا در 12 ماه سال است.