در روز‌های ماه مبارک رمضان برخی از افراد در وعده افطار و سحری زیاده روی می‌کنند و بعد از این ایام دچار چاقی و اضافه وزن می‌شوند.

به گزارش مرور نیوز، فرایند روزه داری جدا از اثرات دینی و معنوی، از نظر علمی هم بر جسم تاثیرگذار است. اکثر ما ۱۱ ماه از سال مداوم غذا‌های مختلف را مصرف می‌کنیم و در طول سال با پرخوری‌ها و بدخوری‌های زیادی مواجه هستیم، لذا لازم است که یک ماه به دستگاه گوارش و بدن خود استراحت دهیم و تغییری در سبک غذایی‌مان اعمال کنیم. 

علاوه بر این ماه مبارک رمضان ، فرصتی مناسب برای کنار گذاشتن عادات غذایی غلط است. برای مثال، مصرف آب یا نوشیدنی‌های سرد به جای نوشیدنی‌های گرم مانند آب ولرم، چای کمرنگ و شیر گرم، می‌تواند باعث افزایش اشتها و پرخوری شود، به همین خاطر کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند که روزه‌داران عزیز افطار را با نوشیدنی‌های گرم و سپس مصرف خرما یا کشمش آغاز کنند. این کار در تنظیم قند خون نیز مفید است.

*در ماه رمضان مواظب اضافه وزن باشید

اکثر افراد با اینکه در طول روزه‌داری حدود ۱۴ ساعت چیزی میل نمی‌کنند، بعد از ماه رمضان وزن اضافه می‌کنند. البته که غذا نخوردن در این مدت تاثیری ندارد، وقتی کالری دریافتی شما در افطار و سحر دو برابر روز‌های عادی‌تان باشد. به خصوص اگر مواد غذایی چرب و شیرین بیشتری مصرف کنید. به گفته کارشناسان تغذیه بهترین حالت این است که وعده سحر معادل نهار، وعده افطار معادل صبحانه و وعده شام معادل شام باشد و وعده افطار را از وعده شام جدا کنید. 

با این کار هم فرصت بیشتری برای عبادت دارید و هم احساس سنگینی کشنده نمی‌کنید و بیش از حد هم غذا خورده نمی‌شود.

*سحری نخورم تا لاغر شوم!

برخی از افراد در ماه رمضان وعده سحری را به قصد لاغری حذف می‌کنند، درحالی که کارشناسان تغذیه معتقدند که نخوردن سحری و یا تجمیع افطار و شام موجب می‌شود که در پایان ماه رمضان دچار مشکلات گوارشی همچون ریفلاکس شویم و احتمال اضافه وزن و به هم خوردن قند خون نیز وجود دارد؛ بنابراین توصیه می‌شود که وعده سحری هر چند سبک و کوچک مصرف شود. 

روزه‌داران باید به موقع بیدار شوند تا فرصت کافی داشته باشند و با عجله غذا نخورند و بلافاصله نخوابند تا دچار مشکلات گوارشی نشوند.

*در وعده سحر این مواد غذایی را میل کنید

دکتر «مهدیه پوریزدان‌پناه» متخصص تغذیه بالینی با ذکر چند نکته برای خوردن سحری، می‌گوید: «حتما در وعده سحری از سبزیجات و میوه‌ها استفاده کنید. حبوبات هم گزینه خیلی خوبی برای سحری‌اند. هر چه قدر غذا‌های کم چرب‌تر و کم شیرینی‌تر باشد بهتراست. به جای آن از غذا‌های با کربوهیدرات پیچیده مثل نان، برنج و ماکارونی استفاده شود. در این صورت تشنگی و گرسنگی کمتراست. 

در وعده سحر خوردن شیر و چند عدد خرما خوب است. ولی مواظب خوردن زیاد خرما باشید. خرما قند و انرژی خیلی زیادی دارد، در افراد معمول بیش از پنج عدد در روز مصرف نشود. خرما و شیر را در دستور کار افطار و سحر قرار بدهید، البته شیر را بهتر است با خرما و در آخر سحری مصرف کنید. 

به جای آب خالی در سحری، جهت رفع تشنگی از خاکشیر و یا تخم شربتی با آبلیمو و یا گلاب استفاده کنید (کم شکر یا بی‌شکر).» 

حواستان باشد هر وقت سیر شدید از غذا دست بکشید و نگران گرسنگی در طول روز نباشید. غذا‌هایی مثل فرنی، حلوا، شله زرد و… را با روغن و شکر کمتر درست کنید و سعی کنید از انواع غلات مثل برنج، گندم جو و… و سبوسشان در تهیه این غذا‌ها استفاده کنید.

*یک فرصت عالی برای بچه‌ها

در ماه مبارک حسابی حواستان به روزه اولی‌ها باشد. برای دختر‌ها و پسر‌های کوچکتر حتما از خورشت‌ها در وعده سحر استفاده کنید. متخصص تغذیه بالینی می‌گوید: «برای بچه‌ها می‌توانید از انواع مغزیجات در فرنی، شله زرد و… استفاده کنید. ماه رمضان درصورت مصرف کافی لبنیات یک فرصت خوب برای بچه‌ها جهت رشد استخوانی هست. از آن غفلت نکنید.» 

همچنین دو تا سه واحد میوه، سه تا چهار واحد لبنیات، دو تا چهار واحد سبزی را حتما در فاصله افطار تا سحر در وعده بچه‌ها بگنجانید.