معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: در سال‌های اخیر درس طب سنتی و مکمل به عنوان دو واحد اجباری در برنامه درسی ۷ رشته علوم پزشکی قرار گرفته است.

 به گزارش مرور نیوز، سیدمهدی میرغضنفری افزود: از سال ۱۳۸۶ به بعد که رشته طب سنتی ایرانی وارد دانشگاه‌ها شد؛ پزشکان و داروسازان با شرکت و موفقیت در آزمون دکتری تخصصی می‌توانند وارد رشته طب سنتی یا داروسازی سنتی شده، تخصص کسب کنند و به عنوان عضو هیئت علمی، کادر درمان و داروساز در حوزه طب ایرانی مشغول به کار شوند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: همچنین در سال‌های اخیر درس طب سنتی و مکمل به عنوان دو واحد اجباری در برنامه درسی هفت رشته علوم پزشکی شامل، پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، تغذیه، مامایی، فیزیوتراپی و پرستاری قرار گرفته که اتفاق بسیار خوبی است چراکه در حال حاضر فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی دیگر با طب سنتی ایرانی بیگانه نیستند.

میرغضنفری تصریح کرد: دفتر طب ایرانی و مکمل نقش مهمی در شناساندن، احیا و توسعه طب ایرانی در سال‌های اخیر داشته است. همچنین در حال حاضر چندین دانشگاه علوم پزشکی دارای دانشکده یا گروه طب سنتی داریم اما نکته اینجا است که برای نزدیک به ۹۰ میلیون نفر ایرانی این تعداد متخصص، داروساز و پزشک مسلط به طب سنتی ایرانی بسیار کم است. (تعداد متخصصین این رشته در کشور زیر هزار نفر است.)

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل یادآور شد: در بسیاری از شهرها یا استان‌ها متخصص یا پزشک دوره دیده مسلط به طب سنتی وجود ندارد و مردم به آنها دسترسی ندارند. همچنین، بسیاری از پزشکان علاقه‌مند به آشنایی با طب سنتی هستند اما فرصت و شرایط شرکت در آزمون دکتری تخصصی را ندارند و از طرفی تعداد دوره‌های علمی طب سنتی ایرانی که مورد تأیید وزارت بهداشت باشد نیز بسیار کم است. در این شرایط دو واحد درسی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد بسیار کمک کننده است.

وی افزود: در مراکز ارائه خدمات طب سنتی (سلامتکده ها، مطب‌ها) نیاز به دستیارهایی است که در کنار پزشکان باشند و به صورت علمی و اصولی با مفاهیم اعمال یداوی شامل حجامت، بادکش، درک یا همان ماساژ، رگ‌گیری، زالو درمانی و فصد خون آشنا باشند. اما تعداد دستیاران پزشک که در زمینه طب سنتی ایرانی فعالیت کنند بسیار کم است البته اخیراً کلاس‌های محدودی برگزار می‌شود.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت اظهار کرد: در بحث دارو اتفاقات بسیار خوبی افتاده است و داروهای زیادی مجوز گرفته و در داروخانه‌ها موجود است اما هنوز کافی نیست. ضمن اینکه بسیاری از خدمات و داروهای طب سنتی بیمه نیستند که فشار مالی زیادی را به مردم وارد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر دو مسئله بسیار اهمیت دارد، اظهار داشت: ابتدا باید طب سنتی ایرانی اصیل و علمی را از جریان‌های فکری و کاری که به اسم طب سنتی با نام‌های مختلف در کشور فعالیت می‌کنند و طب سنتی را درست نمی‌شناسند، علم و تجربه کافی ندارند و عمدتاً به دنبال اهداف مالی هستند جدا کنیم. نکته دوم اینکه طب سنتی ایرانی باید در تمامی بخش‌های نظام بهداشت و درمان کشور در سطوح مختلف ادغام شود؛ که در زمینه آموزش و ارائه خدمات در سطح خانه‌های بهداشت روستایی و شهری تاکنون اقدامات قابل توجهی انجام شده است که با ارتقای سطح آموزشی پزشکان خانواده (طبق برنامه ریزی های انجام شده) وضعیت بهتر نیز خواهد شد. امیدواریم به جایی برسیم که هر ایرانی و هر انسانی بتواند با صرف کمترین وقت و هزینه به پزشک و داروساز، دارو و سلامتکده طب سنتی ایرانی دسترسی داشته باشد و بتواند با خیال راحت خدمات طب سنتی استاندارد را دریافت کند.

وی افزود: در دفتر طب سنتی ایرانی در حال حرکت برای رسیدن به این هدف (دسترسی همگانی به طب سنتی ایرانی) هستیم. امیدواریم با کمک فارغ‌التحصیلان طب و داروسازی و حضور ایشان در مناطق مختلف کشور بتوانیم به عدالت دسترسی مردم به خدمات صحیح طب سنتی دست یابیم.

به گفته معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل، اگر طب سنتی به صورت درست و علمی ارائه شود آنقدر نتایج خوبی خواهد داشت که جریان‌های غیر همسو با طب سنتی اصیل، خود به خود در مسیر درست قرار گرفته یا کنار خواهند رفت. در سال‌های گذشته وزارت بهداشت کمک‌های بسیاری در زمینه ارتقای طب سنتی کرده است و شاهد روند پیشرفت خوبی بوده‌ایم و امیدواریم اتفاقات بهتری بیفتد.