نخستین کاروان‌های زائران ایرانی حج تمتع با بدرقه سرپرست حجاج ایرانی بامداد دوشنبه از طریق ترمینال «سلام» شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) عازم سرزمین وحی شدند.

به گزارش مرور نیوز، مراسم بدرقه نخستین گروه از زائران حج تمتع 1403 که از طریق ترمینال سلام شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) عازم مدینه منوره شدند، بامداد امروز دوشنبه (24 اردیبهشت) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب؛ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی، سید عباس حسینی؛ رئیس سازمان حج و زیارت، سفیر عربستان در تهران و چند تن از مسئولان هواپیمایی برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در آیین بدرقه نخستین کاروان‌های زائران ایرانی حج تمتع، حج مقبول را برای همه زائران بیت‌الله الحرام از خداوند متعال مسئلت کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب با بیان اینکه شعار حج امسال «قرآن‌محوری، همدلی و اقتدار اسلامی و دفاع از فلسطین مظلوم» است، به زائران توصیه کرد که در مسجدالنبی(ص) و مسجدالحرام انس با کلام وحی را با تلاوت و ختم قرآن برقرار کنند.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه به بخشی از شعار حج تمتع امسال با عنوان همدلی اشاره و از زائران ایرانی خواست که ارتباط و تعامل خوبی با زائران و مسلمانان کشورهای مختلف داشته باشند.

وی یادآور شد: مرحوم شیخ صالح بن عبدالرحمن الحصین؛ رئیس اسبق شئون مسجدالحرام و مسجدالنبی پیوسته تأکید داشت که زائران ایرانی از نظم و برنامه‌ریزی خوبی برخوردار هستند و تعامل و ارتباط خوبی با حجاج سایر کشورها دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، اقتدار اسلامی و دفاع از فلسطین مظلوم را بخش دیگری از شعار حج امسال عنوان کرد و گفت: زائران باید مشی نبوی داشته باشند و برای پیروزی مردم فلسطین در سرزمین وحی دعا کنند.

وی در ادامه به حدیثی از حضرت پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و گفت که نبی مکرم اسلام فرموده‌اند: "من اصبح ولایهتمّ بامور المسلمین فلیس منهم ومن سمع رجلاً ینادی یا للمسلمین فلم‌یجبه فلیس بمسلم؛ هرکس صبح کند و به امور مسلمانان همت نورزد و هرکس فریاد کمک‌خواهی کسی را بشنود و به کمکش نشتابد، مسلمان نیست".

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با ابراز این که "امروز مسلمانان، یهودیان و مسیحیان در سراسر جهان یکپارچه حامی فلسطین شده‌اند."، گفت: ما نیز به‌تأسی از حضرت محمد(ص) و اهل‌بیت(ع) باید حامی ملت مظلوم غزه باشیم.

وی گفت: امروز کمک‌ها و کاروان‌های امدادی زیادی از ادیان ابراهیمی یهودیان، مسیحیان و مسلمانان حامی مردم مظلوم فلسطین به مرز مصر و غزه رسیده‌اند، اما رژیم کودک‌کش صهیونیستی مانع از ورود این کمک‌ها به نوار غزه می‌شود، این در حالی است که وجدان اساتید و دانشجویان آمریکایی نیز به جوش آمده است و از مظلومیت فلسطینیان دفاع می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب همچنین وصیت حضرت امیرالمؤمنین امام علی(ع) را که بر ضرورت اهتمام به همسایگان تأکید دارد، یادآور شد و گفت: امیرمؤمنان، امام همه مسلمانان است و به‌فرموده مقام معظم رهبری، حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(ع) محور وحدت جهان اسلام هستند.

وی در ادامه کشور فلسطین را قلب جهان اسلام دانست و تأکید کرد که خداوند متعال ظالم را تنبیه و مظلوم را یاری می‌کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پایان از زائران بیت‌الله الحرام که عازم مدینه منوره هستند خواست که از طرف ساکنان غزه به پیامبر(ص) سلام دهند و در مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص) به‌نیت شهدای غزه نماز اقامه کنند و ثواب آن را به روح این شهدا تقدیم کنند.