مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: طبق قانون تا پایان خرداد ماه، اخذ عوارض همه آزادراه‌های کشور باید بصورت الکترونیکی انجام شود، اما هنوز زیر ساخت‌های لازم ایجاد نشده است.

به گزارش مرور نیوز، خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تفاهمنامه‌ای با راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی برای اخذ عوارض امضا شده، اما از لحاظ قانونی، هیچ اجباری برای اخذ عوارض آزاد راهی بصورت الکترونیکی تا سال ۱۴۰۱ وجود نداشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: خوشبختانه در لایحه بودجه امسال در تبصره ۱۸، پیش بینی الکترونیکی شدن اخذ عوارض آزاد راه‌ها شده است و از این پس، چنانچه افراد به هردلیل نتوانند عوارض خود را پرداخت کنند، هم در زمان تمدید بیمه و هم در زمان پرداخت خلافی، عوارض آزادراهی از بدهکاران اخذ می‌شود و از زمانی که با پلیس برای اخذ عوارض آزادراهی تفاهم نامه امضا شد شرایط برای اخذ عوارض بهتر شد.

وی تاکید کرد: طبق قانون، تا تاریخ ۱۴۰۱/۳/۳۱ این قانون باید عملیاتی شود، اما تا تجهیزات به صور کامل نصب نشود اجرایی نخواهد شد و طی جلساتی که با شرکت‌های آزاد راهی و پلیس گذاشته شد مسائلی همچون عوارض بالای آزاد راه‌های تازه تاسیس بررسی شد.

خادمی افزود: در حال حاضر ۸ آزادراه کشور مجهز به زیرساخت‌های اخذ عوارض الکترونیکی هستند و یک آزادراه در حال ساخت و ۱۰ آزادراه دیگر در حال نصب تجهیزات هستند و ۲۱ آزادراه نیز در حال انجام است.

وی در پاسخ به این که مشکلات پرداختی نرم افزار‌های اخذ ازاد راهی رفع شده است یا خیر گفت: تا حد امکان مشکلات به حداقل رسیده است.