وزیر نیرو گفت: به دلیل افزایش شدید دمای هوا در تابستان سال جاری بیش از ۳۶ بار پیک مصرف سال ۱۴۰۱ شکست، اما همان‌طور که مشاهده شد مشکلی برای تأمین برق سراسری پیش نیامد.

به گزارش مرور نیوز، علی‌اکبر محرابیان اظهار کرد: دولت سیزدهم در حالی در سال 1400 شروع به کارکرد که در صنعت برق با ناترازی بسیار شدیدی مواجه بود، با این حال از همان ابتدای کار تلاش کردیم تا با برنامه‌ریزی یکپارچه و منسجم تأمین پایدار برق به‌ویژه در تابستان سال 1401 را در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه برای سال 1401 حدود 100 اقدام و برای سال جاری نیز 140 اقدام با هدف تأمین برق پایدار تابستان تنظیم و اجرایی شد، ادامه داد: به دلیل افزایش شدید دمای هوا در تابستان سال جاری بیش از 36 بار پیک مصرف سال 1401 شکست، اما همان‌طور که مشاهده شد مشکلی برای تأمین برق سراسری پیش نیامد.

وزیر نیرو در رابطه با جزئیات افزایش دمای هوا در تابستان سال جاری و اثر آن بر روی میزان مصرف برق نیز، گفت: برای دوره گرم سال جاری سه سناریوی افزایش 3 درصدی، افزایش 4 درصدی و افزایش 6 درصدی مصرف برق پیش‌بینی‌شده بود که به طور متوسط بدبینانه‌ترین سناریو یعنی افزایش 6 درصدی رقم خورد، اما این همه ماجرا نبود و به‌واسطه افزایش شدید دما در مرداد و شهریور 36 بار رکورد مصرف برق سال 1401 شکست که در این بازه‌های زمانی مصرف برق کشور تا 9 درصد افزایش را نیز نسبت به سال قبل ثبت کرد.

محرابیان در ارتباط با برنامه وزارت نیرو برای مواجهه با تامین برق سال آینده به خصوص در تابستان 1403، بیان کرد: اکنون که شبکه برق سراسری به‌تازگی از زیر فشار تأمین برق فصل گرم خارج شده و بهترین فرصت است تا ضمن شناسایی نقاط ضعف و بهره‌گیری از تجربیات دوساله گذشته خود را برای تأمین حداکثری برق در اوج بار سال 1403 آماده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همکاران ما در صنعت برق کشور به‌صورت دقیق و جزئی نقاط ضعف و فرصت‌های شبکه را به تفکیک استان و شهرستان شناسایی و اولویت‌بندی کرده‌اند و در مدت زمانی که تا اوج بار مصرف در سال آینده فرصت داریم، تلاش خواهیم کرد ضمن رفع نقاط ضعف به تقویت فرصت‌ها بپردازیم و برای اوج بار سال 1403 آماده شویم.