با وجود افزایش دوباره بلیت پروازهای عتبات، هزینه اعزام‌های هوایی ثابت مانده است. مدیر یکی از دفاتر زیارتی می‌گوید: با ادامه این روند ما متضرر می‌شویم و برای دوره بعدی حاضر به اعزام کاروان‌های هوایی نیستیم.

به گزارش مرور نیوز،  بیش از نیمی از هزینه سفرهای هوایی عتبات به بلیت پرواز اختصاص دارد. این موضوع را سیدعباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت هم چندین بار گفته است.

 

شرکت‌های هواپیمایی پای کار سفر عتبات نیامدند

پس از برقراری سفر عتبات در ایام کرونا، شیوه نوین اعزام‌ها اجرایی شد. بر همین اساس دفاتر زیارتی مجری اعزام زائران به عتبات شدند. این دفاتر زیارتی قراردادهای لازم را بر اساس استانداردهای سازمان حج و زیارت منعقد و زائران را به زیارت اعزام می‌کنند.

محمد صابری، مدیر دفتر زیارتی کرمان می‌گوید: در سفر هوایی عتبات، مشکل پروازها همچنان وجود دارد و حتی پس از حمایت دولت از این سفرها، شرکت‌های هواپیمایی پای کار اعزام کاروان‌های عتبات نیامدند. بر همین اساس، پرواز عتبات از بسیاری از استان‌ها لغو شده و همچنان هم برقرار نشده است.

 

مشکل ادامه‌دار تأمین پرواز عتبات

علی فرخ‌زاده، مدیر یکی از دفاتر زیارتی استان خراسان رضوی می‌گوید: با وجود پیگیری‌های بسیار، در مناسبت‌های مختلف به سختی بلیت پرواز تأمین می‌کنیم. اکنون هم که فرودگاه نجف محدودیت‌هایی را اعمال کرده و پرواز سنگین اجاره فعالیت در این فرودگاه را ندارد، دوباره با مشکل تأمین پرواز با قیمت مناسب برای کاروان‌ها مواجه هستیم.

در ماه‌های اخیر برخی دفاتر زیارتی با شرکت‌های هواپیمایی توافق‌هایی داشته و بلیت با قیمت مورد قبول سازمان حج و زیارت خریداری کردند. 

 

بلیت پرواز نجف باز هم‌گران شد

با توجه به برخی محدودیت‌ها در فرودگاه نجف و انتقال سفر‌ها به فرودگاه بغداد، هزینه بلیت پرواز عتبات هم دوباره افزایش یافته است. بر همین اساس، برخی از ایرلاین‌ها نیز دیگر بلیت پرواز به قیمت توافقی در اختیار کاروان‌ها قرار نمی‌دهند.

 

افزایش بیش از ۲۵ درصدی بلیت پرواز عتبات برای کاروان‌ها

حامد صفری، یکی از مدیران دفاتر زیارتی با اشاره به افزایش بیش از ۲۵ درصدی بلیت پرواز نجف، می‌گوید: سازمان حج و زیارت قیمت بلیت پرواز عتبات را برای رفت و برگشت هفت میلیون و ۶۵۰ هزار تومان اعلام کرده است. در حالی که شرکت‌های هواپیمایی در حال حاضر قیمت بلیت پروازها را به ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش داده‌اند.

وی با بیان اینکه در صورت خرید بلیت گران‌تر اجازه بالا بردن قیمت کاروان را نداریم، می‌افزاید: شرکت‌های هواپیمایی حاضر به عرضه بلیت با قیمت قبلی نیستند و ما هم به دلیل اینکه کاروان ثبت‌نام کرده‌ایم، مجبوریم با ضرر بلیت گران‌تر بخریم و بدون تغییر قیمت زائران را اعزام کنیم.

 

گرانی پروازهای عتبات سفرهای هوایی را لغو می‌کند

با توجه به گرانی بلیت پروازهای عتبات در روزهای اخیر، برخی از مسؤولان اعزام زائران معتقدند که در صورت تداوم این روند، ماه آینده اعزام‌های هوایی عتبات با چالش‌‌هایی همراه خواهد شد و حتی ممکن است سفرهای هوایی زیر نظر سازمان حج و زیارت لغو شوند.

سال گذشته قرار بود مسؤولان سازمان حج و زیارت با مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی درباره اختصاص پرواز به ‌‌سفرهای زیارتی به توافق‌هایی برسند و حتی بذرپاش قول مساعدت در این زمینه را داده بود. اما همچنان سفرهای هوایی عتبات با نوسان قیمت بلیت با مشکلاتی مواجه است و شرکت‌های هواپیمایی هم با کاهش ظرفیت پروازی به فرودگاه نجف، قیمت بلیت‌ها را گران‌کرده‌اند.

 

هشت میلیون تومان، هزینه بلیت پرواز یکطرفه‌ به‌ عراق ‌

‌هم‌اکنون که مناسبت خاصی نیست و باید قیمت بلیت پروازها متعادل باشد، بلیت پرواز نجف با شرکت‌های هواپیمایی داخلی از بیش از چهار میلیون تومان تا حدود هشت میلیون تومان است که البته این پروازها هم ظرفیت محدودی دارند. بلیت‌ پروازهای بغداد هم از حدود چهار میلیون تومان شروع می‌شود که البته قیمت بلیت پرواز بغداد نسبت به نجف کم‌تر شده است.

 

خدمات فرودگاهی نجف افرایش پیدا‌ ‌نکرده است

‌اسماعیل ‌البشیر، یکی از مسؤولان فرودگاه نجف می‌گوید: ما هزینه خدمات فرودگاهی را افزایش نداده‌ایم و فقط برای ادامه تعمیرات امکان فرود یا پرواز هواپیماهای سنگین را نمی‌دهیم و اعلام کردیم این پروازها به سایر فرودگاه‌ها همچون بغداد منتقل شوند.  

با توجه به محدودیت پروازها ‌به نجف، ایرانی‌هایی که در این فرودگاه فعال هستند، هزینه بلیت را گران کرده و ‌نه تنها زائران بلکه دفاتر زیارتی هم برای اعزام کاروان‌ها مجبور هستند که با قیمت بیشتر بلیت نجف تهیه کنند.

 

ضرر دفاتر زیارتی از اعزام کاروان‌های هوایی عتبات

‌محمد مولازاده، مدیر یکی از کاروان‌های عتبات می‌گوید: هزینه سفر هوایی عتبات تا پایان آبان حدود ۱۴ میلیون تومان است که بسیاری از دفاتر زیارتی برای جلوگیری از لغو اعزام‌ها و ضرر دوباره، بیش از ۹ میلیون تومان آن را به پرواز اختصاص داده‌اند و هم‌اکنون اعزام کاروان‌های هوایی با ضرر برای دفاتر زیارتی اجرا می‌شود‌‌.

وی می‌افزاید: با تداوم این روند دیگر کاروان‌ها نمی‌‌توانند ضرر را جبران کنند و به این ترتیب سفر هوایی متوقف خواهد شد.

‌به ‌گزارش فارس، با حمایت دولت از سفرهای زیارتی ارز حدود ۳۵ هزار تومانی به دفاتر زیارتی اختصاص یافته است.با این وجود، هزینه سفرهای هوایی همچنان گران است که دلیل اصلی آن گرانی پروازهاست. ثبت‌نام سفر عتبات به صورت زمینی و هوایی تا پایان آبان برنامه‌ریزی شده است و هنوز ظرفیت‌های اعزام‌ها در ماه آینده اعلام نشده است. با توجه به محدودیت‌های پروازی و بالا بودن هزینه بلیت پرواز عتبات، سفرهای زمینی عتبات افزایش یافته و دفاتر زیارتی هم به برپایی بیشتر اعزام زمینی تمایل دارند.