فعال بازار طلا با بیان این که حباب سکه با عرضه سکه های بدون تاریخ توسط بانک مرکزی بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافت گفت: سکه هنوز بیش از ۵ میلیون تومان حباب دارد که پیش‌بینی می‌شود در هفته آینده باز هم کاهش یابد.

به گزارش مرور نیوز، محمد کشتی‌آرای درباره تحولات بازار طلا اظهار داشت: هفته گذشته  قیمت جهانی طلا  سیر نزولی داشت و از ابتدای هفته شروع به ریزش کرد.

وی افزود: بهای انس جهانی طلا در ابتدای هفته 2 هزار و 48 دلار بود و در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) با 37 دلار کاهش به 2 هزار و 11 دلار رسید.

کشتی‌آرای گفت:  نرخ ارز  نیز با توجه به رویدادهای سیاسی روند افزایشی داشت و در نتیجه آن قیمت طلا در بازار داخل روز شنبه به بالاترین سطح خود رسید. اما با اطلاعیه بانک مرکزی مبنی بر واگذاری سکه‌های بدون تاریخ به‌منظور کاهش حباب سکه و کنترل بازار، شاهد سیر نزولی قیمت‌ها بودیم.

وی ادامه‌داد: البته در روزهای پایانی هفته دوباره نرخ ارز افزایش یافت، اما در مجموع باید گفت قیمت‌ طلا و سکه در هفته پایانی دی‌ماه کاهش یافت.

این فعال بازار طلا بیان‌داشت: در طول هفته گذشته، قیمت سکه طرح قدیم به طور میانگین 700 هزار تومان، سکه طرح جدید یک میلیون و 450 هزار تومان، نیم‌سکه 650 هزار تومان، ربع سکه 950 هزار تومان و سکه‌ یک گرمی 300 هزار تومان کاهش یافت.

وی خاطرنشان‌کرد: قیمت طلا در هفته گذشته با توجه به اینکه نرخ ارز نوسانی نداشت، تغییر قابل توجهی نکرد و بیشتر شاهد کاهش حباب قیمت انواع سکه به دلیل اطلاعیه بانک مرکزی بودیم. حباب سکه با یک میلیون و 650‌هزار تومان کاهش، از هفت میلیون تومان به پنج میلیون و 350 هزار تومان رسید.

وی افزود: در هفته پایانی دی‌ماه هر گرم طلای 18 عیار با 16 هزار تومان کاهش به 2 میلیون و 700 هزار تومان رسید.

کشتی آرای گفت: با حراج شمش طلا در چهارشنبه گذشته، شاهد کاهش هیجانات در بازار بودیم و این اقدام نشان داد که بانک مرکزی مصمم به عرضه طلا و سکه در بازار است تا قیمت‌ها را کنترل کند.

وی ادامه‌داد: از دیگر نکات مثبت عرضه سکه و شمش طلا توسط بانک مرکزی، کنترل نرخ ارز است و در نتیجه آن قیمت طلا و سکه نیز کنترل می شود و با ادامه این روند حباب سکه باز هم کاهش می‌یابد.