مدیرعامل فولاد مبارکه در همایش ملی انتخاب شرکت‌های برتر ایران (IMI-100) گفت: فولاد مبارکه در ارزش‌افزوده که ارزشمندترین شاخص ارزیابی شرکت‌هاست رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عومی فولاد مبارکه اصفهان، بیست و ششمین همایش شرکت‌های برتر ایران (IMI-100) در نخستین روز بهمن ۱۴۰۲ در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان صداوسیما و با حضور سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، عباس علی‌آبادی وزیر صمت و جمعی دیگر از مسئولان و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی برتر کشور برپا شد و پس از اینکه شرکت فولاد مبارکه رتبه اول از نظر شاخص فروش در گروه فلزات آهنی، رتبه دوم در ۳ شاخص ارزش افزوده، سودآوری و ارزش بازار، رتبه هشتم در شاخص فروش و رتبه‌ سوم در اشتغال‌زایی را در بین 500 شرکت بزرگ کشور به خود اختصاص داد، با اهدای لوح تقدیر به محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل فولاد مبارکه از دستاوردهای این شرکت تجلیل شد.

 به گزارش خبرنگار فولاد، محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در پی کسب این موفقیت‌ها، با بیان اینکه کسب رتبه دوم ارزش‌افزوده توسط فولاد مبارکه ارزشمندترین شاخص ارزیابی شرکت‌هاست گفت: در شرکت فولاد مبارکه طی یک سال گذشته شاهد افزایش تولید بوده‌ایم؛ در‌حالی‌که قیمت‌های صادراتی فولاد مبارکه متأثر از قیمت‌های جهانی و قیمت‌های داخلی حاصل رقابت در بورس کالا و دستورالعمل‌های جاری در کشور است.

شاخص بهره‌وری و ارزش‌افزوده اهمیت زیادی در این ارزیابی دارد و در شرایط کنونی باید در کشور مورد توجه قرار گیرد

وی با بیان اینکه شرکت فولاد مبارکه طی این سال‌ها همواره به لحاظ شاخص‌های فروش، صادرات، نیروی انسانی و… جزو رتبه‌های نخست شرکت‌های برتر ایران قرار داشته است؛ تصریح کرد: باید در نظر داشت شاخص بهره‌وری و ارزش‌افزوده اهمیت زیادی در این ارزیابی دارد و در شرایط کنونی باید در کشور مورد توجه قرار گیرد.

به گفته مدیرعامل فولاد مبارکه، این شرکت در حوزه ارزش‌افزوده سال گذشته رتبه نخست را به دست آورد و در سال جاری نیز با فاصله کمی توانست رتبه دوم را از آن خود کند و این موضوعی است که نقش اصلی مجموعه‌هایی مثل فولاد مبارکه را به‌عنوان پیشرانان توسعه و اقتصاد ملی نشان می‌دهد.

تولید محصولاتی با ارزش‌افزوده حداقل ۲۰۰ برابری در فولاد مبارکه

طیب‌نیا ادامه داد: به لطف و یاری خداوند مواد معدنی در کشور ما وجود دارد و با توجه به ذخایر معدنی از واردات این مواد اولیه بی‌نیاز هستیم. فولاد مبارکه با استفاده از ظرفیت‌های گروه خود و از طریق استخراج ماده معدنی و سنگ‌آهن در داخل کشور و استفاده از آن‌ها در پروسه تولید یعنی از سنگ تا رنگ، توانسته محصولاتی با ارزش‌افزوده حداقل ۲۰۰ برابری ایجاد کند یا به سمت محصولات دیگری مانند ورق استیل برود که تولید آن هزار برابر نسبت به مواد اولیه ارزش‌افزوده دارد.

وی اظهار داشت: شرکت فولاد مبارکه نه‌تنها در تولید، صادرات و ایجاد ارزش‌افزوده در محصولات خود موفق عمل کرده؛ بلکه محصولات این شرکت در زنجیره‌های بعدی نیز ارزش‌آفرینی می‌کند. در واقع محصولات نهایی فولاد مبارکه، ابتدای فرایند تولیدات در زنجیره‌های بعدی دیگر مجموعه‌های صنعتی کشور مانند لوازم‌خانگی، خودرو، ساختمان، لوله و پروفیل و… است و باعث ارزش‌افزوده بیشتر در کشور می‌شود.

سنگ‌آهن به‌واسطه محصولات فولاد مبارکه و تولیدات زنجیرهای بعدی، چندین هزار برابر ارزش‌افزوده پیدا کرده

مدیرعامل فولاد مبارکه با تأکید بر اینکه ارزش‌افزوده تولیدات نهایی فولاد مبارکه ۲۰۰ تا 1000 برابر ارزش‌افزوده ایجاد می‌کند، ادامه داد: اگر ارزش‌افزوده این محصولات را در زنجیره‌های بعدی دنبال کنیم به این نتیجه می‌رسیم که سنگ‌آهن به‌واسطه محصولات فولاد مبارکه و تولیدات زنجیرهای بعدی، چندین هزار برابر ارزش‌افزوده پیدا می‌کند.

گفتنی است رتبه‌بندی ۵۰۰ شرکت برتر کشور از سال 1377 آغاز شده و همه‌ساله توسط سازمان مدیریت صنعتی انجام می‌شود و در سال جاری بر مبنای ۳۳ شاخص و با صحت‌سنجی اطلاعات شرکت‌ها به‌منظور شکل‌گیری فضای رقابتی در حوزه اقتصاد صورت می‌پذیرد.

میزان فروش، سودآوری، صادرات، شاخص‌های بهره‌وری، تعداد کارکنان، نقدینگی و ارزش بازار برخی از شاخص‌هایی هستند که در روند رتبه‌بندی IMI-100 مورد ارزیابی قرار گرفته است.

رتبه‌بندی شرکت‌های برتر با ارزیابی شرکت‌های ایرانی شامل شرکت‌های دولتی و خصوصی، همچنین شرکت‌های بورسی و غیر بورسی، بر اساس 33 شاخص صورت می‌پذیرد و اطلاعات آماری حاصل از ارزیابی شاخص‌ها به‌منظور بررسی آخرین وضعیت برترین بنگاه‌های اقتصادی کشور قابل‌تحلیل خواهد بود.

معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه در حاشیه برگزاری همایش شرکت‌های برتر ایران (IMI-100) مطرح کرد؛

رویکرد فولاد مبارکه در تولید و فروش محصولات کیفی، ضامن حفظ و ارتقای جایگاه این شرکت در IMI-100

معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه گفت: استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در شرکت فولاد مبارکه و توجه هم‌زمان به موضوع توسعه، عامل اصلی این موفقیت است. رویکرد این شرکت در توسعه کمّی، کیفی و متوازن، تضمینی برای حفظ و ارتقای جایگاه کسب‌شده است.

به گزارش ایراسین، رضا حیدری، معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه در حاشیه برگزاری همایش شرکت‌های برتر ایران (IMI-100)، با اشاره به دلایل قرارگیری این شرکت در جایگاه برتر شاخص فروش گروه فلزات آهنی و کسب رتبه هشتم شاخص فروش در بین ۵۰۰ شرکت برتر کشور اظهار کرد: استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در شرکت فولاد مبارکه و توجه هم‌زمان به موضوع توسعه، عامل اصلی این موفقیت است و رویکرد این شرکت در توسعه کمّی، کیفی و متوازن، تضمینی برای حفظ و ارتقای جایگاه کسب‌شده است. شفافیت در فروش محصولات فولاد مبارکه و توجه به تأمین نیاز مصرف‌کنندگان داخلی، مانعی برای رشد درآمدزایی این شرکت در سال جاری نبوده و سهام‌داران این شرکت در پایان سال، نتیجه تلاش کارکنان را خواهند چشید.

توجه ویژه فولاد مبارکه به تولید محصولات کیفی و ارزش‌افزوده این محصولات تضمینی برای حفظ و ارتقای جایگاه شرکت فولاد مبارکه

وی افزود: توجه ویژه فولاد مبارکه به تولید محصولات کیفی و ارزش‌افزوده این محصولات تضمینی برای حفظ و ارتقای جایگاه شرکت فولاد مبارکه در میان ۱۰۰ شرکت برتر کشور است. افزایش ۴۸۰ هزار تنی تولید محصولات ویژه در سال ۱۴۰۲ منجر به رشد ۳۰ درصدی در تولید محصولات ویژه در فولاد مبارکه نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است.

تحقق تمامی برنامه‌های فروش فولاد مبارکه طی ده‌ماهه سال ۱۴۰۲

حیدری با بیان اینکه تمامی برنامه‌های فروش فولاد مبارکه طی ده‌ماهه سال ۱۴۰۲ محقق شده و امسال سال خوبی برای این شرکت در بازارهای صادراتی بوده است، گفت: علی‌رغم وجود محدودیت‌های داخلی و خارجی در امر صادرات، صادرات این شرکت طی ده‌ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است.

درآمدهای حاصل از فروش محصولات فولاد مبارکه برآیندی از قیمت‌های جهانی فولاد در بخش صادرات و قیمت کشف‌شده در بورس کالاست

معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه اظهار کرد: همچنین باید توجه داشت که درآمدهای حاصل از فروش محصولات فولاد مبارکه برایندی از قیمت‌های جهانی فولاد در بخش صادرات و قیمت کشف‌شده در بورس کالاست.

انصراف برخی فولادسازان از صادرات محصولات در ماه‌های گذشته خسارت‌های جبران‌ناپذیری در پی داشته است

حیدری با توجه به اینکه افزایش عوارض صادراتی یکی از مهم‌ترین محدودیت‌ها برای صادرکنندگان فولاد است و رقابت را در بازارهای بین‌المللی سخت‌تر از قبل کرده است، بیان داشت: امیدواریم با اصلاح سازوکار این عوارض، انگیزه فولادسازان کشور برای صادرات افزایش پیدا کند. فرصت حضور در بازارهای بین‌المللی و حفظ مشتریان خارجی با توجه به وجود رقابت شدید در این بازارها امر بسیار مهمی است؛ این در حالی است که انصراف برخی فولادسازان از صادرات محصولات طی ماه‌های گذشته خسارت‌های جبران‌ناپذیری را در پی داشته است.

وی با بیان اینکه ادعاهایی مبنی بر بالا بودن موجودی محصولات در انبارهای فولادسازان مطرح‌شده که در پاسخ به این ادعاها باید گفت: موجودی انبارهای محصولات شرکت فولاد مبارکه در پایین‌ترین میزان خود قرار دارد، به‌گونه‌ای که موجودی تختال و ورق این شرکت تنها در حد خنک‌سازی و آماده‌سازی برای تحویل محصول به مشتریان است.

واحد نورد گرم فولاد مبارکه نیز همچون سایر خطوط این شرکت در بهترین شرایط از نظر ضریب بهره‌برداری قرار دارد

حیدری بیان کرد: کلیه محصولات فولاد مبارکه بر اساس سفارش مشتریان تولید می‌شوند؛ بنابراین موجودی محدود انبارهای محصولات این شرکت متعلق به مشتریان و در حال آماده‌سازی برای تحویل است. واحد نورد گرم فولاد مبارکه نیز همچون سایر خطوط این شرکت در بهترین شرایط از نظر ضریب بهره‌برداری قرار دارد و علی‌رغم فشار سفارش‌های بازار به این خط استراتژیک، تأمین نیازهای بازار و پروژه‌های بزرگ ملی قابل‌تقدیر است.

رشد ۸ درصدی میزان تحویل محصولات شرکت فولاد مبارکه به مشتریان داخلی طی نُه‌ماهه سال جاری

معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه اظهار کرد: رشد ۸ درصدی میزان تحویل محصولات شرکت فولاد مبارکه به مشتریان داخلی طی نُه‌ماهه سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان‌دهنده حرکت این شرکت در مسیر پیشرفت است و امیدواریم روند موفقیت‌های فولاد مبارکه در حوزه فروش و بازاریابی بیش از پیش تداوم پیدا کند.

معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه:

ارزش‌افزوده بالای فولاد مبارکه برای سهام‌داران و ذ‌ی‌نفعان

مهدی کویتی، معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه نیز در خصوص بیست‌و‌ششمین دوره همایش رتبه‌بندی ۱۰۰ شرکت برتر ایران (IMI-100) اظهار داشت: خوشبختانه فولاد مبارکه توانست در رتبه‌بندی 100 شرکت برتر امسال رتبه‌های درخشانی کسب کند که نشان‌دهنده عملکرد خوب این شرکت در صنعت فولاد کشور و در مقایسه با صنایع دیگر است.

کویتی افزود: نکته‌ای که وجود دارد این است که هرچند که فولاد مبارکه در امتیاز فروش به رتبه هشتم رسیده یعنی ارزش فروش محصولات هلدینگ مبارکه رتبه هشتم را کسب کرده، اما از لحاظ ارزش‌افزوده که بااهمیت‌تر از درآمد و مبلغ فروش است، رتبه دوم را کسب کرده که نشان می‌دهد در زمینه سودآوری و خلق ارزش برای سهام‌داران و ذی‌نفعانمان توانستیم ارزش‌افزوده و سود خوبی ایجاد کنیم. این مسئله از آن جهت اهمیت بیشتری می‌یابد که از نظر حجم دارایی‌ها فولاد مبارکه در رتبه نهم قرار دارد و این مسئله بیانگر نسبت بازده دارایی بالا و به‌نوعی ارزش‌افزوده بیشتر در مقایسه با حجم دارایی کمتر است.

مدیریت و کنترل هزینه‌ها، برگ برنده فولاد مبارکه

معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: این مسئله به‌لحاظ مالی می‌تواند حائز اهمیت باشد، چراکه فولاد توانسته در سالی که تورم و افزایش هزینه‌ها وجود داشته خلق ارزش‌افزوده خود را بالا نگه دارد و در کل کشور رتبه دوم را از نظر ارزش‌افزوده و سودآوری کسب کند. این امر نشان‌دهنده مدیریت و کنترل هزینه‌ها و حفظ و افزایش سودآوری است که توانسته در مقایسه با صنایع و شرکت‌های برتر رتبه دوم را کسب کند.

مهدی کویتی با اشاره به اینکه ارزش‌افزوده فولاد مبارکه در سال‌های آینده خیلی بیشتر از این خواهد شد افزود: با توجه به حجم سرمایه‌گذاری و توسعه‌های انجام‌شده که به‌طور خاص در دو سال گذشته صورت گرفته و پروژه‌هایی که در آینده نزدیک به ثمر می‌نشینند قطعاً ذی‌نفعان شرکت شاهد سودآوری و ارزش‌افزوده بسیار بیشتری خواهند بود و به‌نوعی فولاد مبارکه از نظر ارزش‌افزوده در صنعت فولاد و کل صنعت کشور دست‌نیافتنی خواهد شد.

علیرضا کاظمی معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه:

طی یکی‌دو سال اخیر، ۳۰ درصد به جمعیت کارکنان فولاد مبارکه اضافه شده است

در پی کسب این موفقیت ارزشمند، علیرضا کاظمی، معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه گفت: یکی از رخدادهای حائز اهمیت در بیست‌و‌ششمین همایش 100 شرکت برتر این بود که شرکت فولاد مبارکه علاوه بر کسب رتبه نخست از نظر شاخص فروش در گروه فلزات آهنی و رتبه دوم در سه شاخص ارزش‌افزوده، سودآوری و ارزش بازار و همچنین به دست آوردن جایگاه هشتم در شاخص فروش توانست با ارتقا نسبت به دوره‌های قبل، در شاخص اشتغال‌زایی نیز به رتبه سوم صعود کند.

وی افزود: امروزه کمتر کسی است که از نقش صنعت فولاد در تولید، اقتصاد، صنعتی شدن کشورها و به‌طورکلی توسعه متوازن آگاهی نداشته باشد، خاصه اینکه توسعه متوازن نیازمند آموزش و در اختیار داشتن نیروی کافی متخصص و کارآمد است.

معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه ادامه داد: در فولاد مبارکه، هم‌زمان با رشد ظرفیت‌های تولید، با رویکرد توجه و عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، دیدگاه مدیریت شرکت در ادوار مختلف بر این امر استوار بوده که بدون هیچ‌گونه تعدیل نیرو، جوانان بیشتری را بر حول محور صنعت و توسعه اقتصادی کشور فراخواند. این رویکرد به‌ویژه در دوره مدیریت دکتر طیب‌نیا طی دو سال اخیر و با آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های توسعه شرکت و گروه فولاد مبارکه قوت گرفته و این نگاه مبتنی بر نوآوری و فناوری به وسعت ایران اسلامی گسترش ‌یافته است. بر این اساس، صرفاً در شرکت فولاد مبارکه در مدت استقرار مدیریت فعلی ۹۹۱ نفر به شرکت وارد شده‌اند و ۷۰۳ نفر دیگر نیز تا بهار سال آینده مشغول کار خواهند شد. همچنین در شرکت‌های پیمانکاری نیز ۶۹۶۵ نفر در فعالیت‌های تعمیراتی، اصلاحی یا توسعه‌ای به مجموعه همکاران پیمانکار افزوده ‌شده است. به‌طور کلی می‌توان گفت به گواه آمار، طی یکی‌دو سال اخیر، ۳۰ درصد به جمعیت کارکنان فولاد مبارکه اضافه شده است.

کاظمی گفت: نقطه قوت این فرایند در این است که علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان این مرزوبوم، عزیزانی که در بخش‌های مختلف به کار گرفته ‌شده‌اند تماماً مسیر پیشرفت حرفه‌ای را با گذراندن آموزش‌های حرفه‌ای و مهارتیِ متناسب با شغلی که در آن ایفای وظیفه می‌نمایند، طی می‌کنند و این امر نه‌تنها می‌تواند به دانش‌افزایی در صنعت فولاد کشور منجر شود، بلکه در توسعه فردی آنان نیز مؤثر خواهد بود. این در حالی است که قریب به ۴۰ درصد شاغلین شرکت فولاد مبارکه از ظرفیت بومی منطقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه امروز به‌واسطه حضور فولاد مبارکه بیش از 380 هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم در کشور ایجاد شده است گفت: خرسندیم که اعلام کنیم علاوه بر افرادی که هم‌اکنون و در جریان اجرای طرح‌های توسعه فولاد مبارکه در حال فعالیت هستند، در جریان بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌ها نیز شاهد ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتری برای جوانان کشور خواهیم بود.

معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: ارتقای رتبه فولاد مبارکه در شاخص اشتغال‌زایی بین 500 شرکت کشور گواه این مدعاست که فولاد مبارکه اشتغال‌زایی و ایجاد امید در جامعه را یکی از رسالت‌های اصلی خود می‌داند و همواره به آن عمل نموده است.