در نخستین هم‌اندیشی فناورانه دبیران اتحادیه‌ها و انجمن‌های علمی دانشجویی کشور با عنوان «روشنا»، محمد یاسر طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه عنوان کرد: مصمم هستیم در حوزه تکنولوژی به جای دنباله رو بودن پیشرو و پیش‌گام باشیم

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عومی فولاد مبارکه اصفهان، در این آیین، محمد یاسر طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین آئینی در فولاد مبارکه و گردهمایی نخبگان در بزرگ‌ترین مرکز صنعتی فولاد کشور گفت: افتخار ما این است که فولاد مبارکه مولود انقلاب است. امروز باگذشت بیش از سه دهه از فعالیت این شرکت خوشبختانه صنعت فولاد کشور و خاصه فولاد مبارکه به نقطه قوت نظام مبدل شده است.

وی با بیان اینکه کشورهای توسعه‌یافته یا درحال‌توسعه همچنان در حوزه صنعت فولاد سرمایه‌گذاری می‌کنند، تصریح کرد: این صنعت در کشور ما نیز خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی با احداث شرکت‌هایی مانند فولاد مبارکه و دستاوردهای سایر بخش‌های فولادی، فولاد ایران را به رتبه دهم تولیدکنندگان فولاد جهان رهنمون نموده است. این در حالی است که با عنایت به تولید بیش از ۱۰ میلیون تن فولاد در فولاد مبارکه و اینکه تولید فولاد کشورمان از ۳۰ میلیون تن فراتر رفته است و مشاهده می‌کنیم که رتبه کشورمان از بسیاری از کشورها مانند ایتالیا که این صنعت بزرگ را در این مکان بنا کردند فراتر رفته است. امروز طی بیش از سه دهه فعالیت فولاد مبارکه ظرفیت این شرکت از ۲.۴ میلیون تن به ۱۰.۲ میلیون تن افزایش‌یافته و اتفاقات خوبی در این مجموعه رخ‌داده است.

طیب نیا تصریح کرد: ما خود را امانت‌دار این مجموعه عظیم و به تعبیر دیگر میراث‌دار گذشتگانی می‌دانیم که این مجموعه را با تفکر «ما می‌توانیم بنا کردند» ازاین‌رو تلاش خواهیم کرد که همچنان ادامه‌دهنده را این عزیزان باشیم.

دوره مدیریت جدید فولاد مبارکه از دو سال پیش پنج استراتژی مهم در دستور کار شرکت قرار گرفته است

وی با بیان اینکه در دوره مدیریت جدید فولاد مبارکه از دو سال پیش پنج استراتژی مهم در دستور کار شرکت قرار گرفته است، گفت: یکی از این راهبردها استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در همه حوزه‌های بالا و پایین‌دست شرکت است. اگرچه در بسیاری از بخش‌های کشور فقط از ۴۵ درصد ظرفیت استفاده می‌شود؛ اما در فولاد مبارکه با تلاش همکاران طی دو سال اخیر، علی‌رغم همه محدودیت‌ها در حوزه‌های برق و گاز و تأمین مواد اولیه توانسته‌ایم با ۱۰۰ ظرفیت کار کنیم و این راهبرد بسیار مهم را در شرکت محقق نماییم. علاوه بر این خود تضمینی را در دستور کار قرار داده‌ایم تا بتوانیم حتی در شرایط سخت نیز همانند سال ۱۴۰۱ در زمینه تولید از ظرفیت اسمی شرکت عبور کنیم و خرسندیم که اعلام کنیم با تلاش و همدلی همکاران بنا داریم که امسال نیز با تحقق ۱۰۰ درصدی اهداف، بار دیگر تولید فراتر از ظرفیت اسمی را شاهد باشیم.

در یکی دو سال اخیر توانسته‌ایم علاوه بر افزایش کیفیت محصولات، گریدهای جدیدی نیز که تاکنون در کشور تولید نشده بودند را تولید کنیم

طیب نیا تصریح کرد: راهبرد دومی که در دستور کار شرکت قرار گرفته است توسعه کمی و کیفی متوازن است در این راستا توسعه‌های شرکت در سنوات قبل و همچنین توسعه‌های جدید را به سمت کیفی و متوازن شدن تغییر سوق داده‌ایم. در همین راستا خوشبختانه در یکی دو سال اخیر توانسته‌ایم علاوه بر افزایش کیفیت محصولات، گریدهای جدیدی نیز که تاکنون در کشور تولید نشده بودند را تولید کنیم. علاوه بر این در طرح‌های توسعه جدید شرکت، عملیات احداث نیروگاه شماره ۲ و خط ورق رنگی شماره ۲ را آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم محصولات جدیدتر و باارزش افزوده بالاتری را روانه بازارهای داخلی و خارجی کنیم و صنایع پایین‌دست خود را از واردات بسیاری از گریدهای پرکاربرد بی‌نیاز سازیم.

امروز فولاد مبارکه دارنده بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه‌های پساب صنعتی و شهری است

وی عنوان کرد: خرسندیم که اعلام کنیم امروز فولاد مبارکه دارنده بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه‌های پساب صنعتی و شهری است و در حوزه میزان مصرف و استفاده بهینه از منابع آبی الگویی برای سایر فولادسازان داخلی و بین‌المللی است. علاوه بر این با سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی که فولاد مبارکه برای انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی نموده تلاش خواهیم کرد با همراهی سایر شرکت‌های حاضر در پروژه، نیاز صنایع استان به آب را مرتفع و برداشت آب از زاینده‌رود را به صفر برسانیم.

امروز به طور هم‌زمان ۲۲۰ پروژه صنعتی در فولاد مبارکه در حال انجام است

به گفته طیب نیا امروز به طور هم‌زمان ۲۲۰ پروژه صنعتی در فولاد مبارکه در حال انجام است. پروژه‌هایی که بسیاری از آن‌ها خارج از فولاد مبارکه پروژه‌ای بزرگ محسوب شوند.

وی تمرکز بر نوآوری و فناوری‌های نوین را سومین راهبرد جدید مدیریت فعلی شرکت معرفی و اضافه کرد: در این راستا استفاده از الگوهای جدید در حوزه‌های نوآوری و فناوری‌های روز دنیا در دستور کار قرار گرفته است تا جایی که توانسته‌ایم ۹۰ درصد تجهیزات مورد نیاز خود را با استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های سازنده داخلی و همچنین ظرفیت نخبگان و مراکز علمی تحقیقاتی و دانشجویان بومی‌سازی کنیم و بنا داریم ازاین‌پس در مسیر صاحب تکنولوژی شدن گام بر‌داریم مصمم هستیم در حوزه تکنولوژی به جای دنباله رو بودن پیشرو و پیش‌گام باشیم.

در حال حاضر فولاد مبارکه با نگاه به آینده ۵۰۰۰ میلیارد تومان از شرکت‌های دانش‌بنیان خرید داشته است

طیب نیا با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری در زمینه پژوهش و نوآوری گفت: امروز بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته بالغ بر یک و نیم درصد بودجه خود را صرف تحقیق و توسعه می‌کنند که اگر در کشور ما نیز زیرساخت‌های موجود فراهم بود ما نیز برای این کار آمادگی کامل را داشته و داریم اگرچه در حال حاضر فولاد مبارکه با نگاه به آینده ۵۰۰۰ میلیارد تومان از شرکت‌های دانش‌بنیان خرید داشته و معتقد است با همکاری دانشجویان، نخبگان، اساتید دانشگاهی و مراکز علمی تحقیقاتی این گام‌ها باید تسریع و تقویت شود.

وی تبدیل‌شدن به صنعت سبز و حرکت در این مسیر را چهارمین راهبرد فولاد مبارکه معرفی و اضافه کرد: بنابراین رویکرد فولاد مبارکه در تولید محصولات خود و استفاده از انرژی‌های پاک و به‌طورکلی تمامی فعالیت‌ها به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که در مسیر فولاد سبز حرکت کند. در حوزه انرژی به‌عنوان نمونه بارز می‌توان به سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه در احداث نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی با راندمان بالا طی ۱۸ ماه، سرمایه‌گذاری و آغاز مطالعات تحقیقاتی برای در اختیار داشتن میدان‌های گازی اختصاصی صنعت فولاد و خود تأمینی اشاره کرد.

علاوه بر این در حوزه آب نیز به دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم و احداث نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 600 مگاوات و نیروگاه بادی با ظرفیت 200 مگاوات را آغاز کرده‌ایم.

بر این باوریم باید با استفاده از علم و دانش روز دنیا کارکنان ارتقا یابند

طیب نیا گفت: پنجمین راهبرد اساسی فولاد مبارکه در دوره مدیریت جدید توسعه سرمایه‌های انسانی است. معتقدیم همه اتفاقاتی که طی سالیان اخیر و به‌ویژه دو سال اخیر در فولاد مبارکه رخ‌داده است به مدد همکاری، همدلی و همت همکاران بوده است. بر این باوریم باید با استفاده از علم و دانش روز دنیا کارکنان ارتقا یابند و خرسندیم که اعلام کنیم فولاد مبارکه در حوزه ارتقای دانش شرکای تجاری کسب‌وکار خود و پیمانکاران نیز سرمایه‌گذاری کرده است و آنها را به‌عنوان سرمایه بی‌بدیل خود می‌داند و معتقد است باید از تمامی ظرفیت‌ها در این حوزه در راستای تعالی کشور بهترین و بیشترین بهره را ببرد.

باید روحیه و انگیزه ارزش‌آفرینی برای کشور بیش‌ازپیش در دانشجویان و دانشگاهیان تقویت شود

وی در ادامه سخنان خود گفت: باید روحیه و انگیزه ارزش‌آفرینی برای کشور بیش‌ازپیش در دانشجویان و دانشگاهیان تقویت شود. دانشجویان نباید صرفاً به اخذ مدرک تحصیلی و حتی تخصص در یک‌رشته خود را محدود کنند؛ بلکه باید با عشق و علاقه خدمت به این آب‌وخاک را ارزشمندترین هدف خود بدانند. دانشجویان باید چندوجهی باشند و به‌خاطر داشته باشند برای کارکردن و ورود به کارهای جدید و کسب‌وکار و درآمد هیچ کجای دنیا بهتر از کشور خودمان نیست.

بنا بر اظهارات مدیرعامل فولاد مبارکه دانشجویان باید در تشکل‌های قوی و با ایجاد هسته‌های نوآور و فناور فعالیت خود را چندبرابر کنند از مشکلات نهراسند و به‌خاطر داشته باشند بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره) روحیه خودباوری را برای ما به ارمغان آوردند و با همین روحیه بوده است که امروز به چنین دستاوردهایی رسیده‌ایم.