وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پرتابگر‌های ایرانی امکان پرتاب ماهواره‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلویی را دارا هستند، گفت: ماهواره‌های متعددی در دست پرتاب داریم.

به گزارش مرور نیوز،  عیسی زارع‌پور ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه صنعت فضایی کشور به ریل پیشرفت پرشتاب خود بازگشته، گفت: در طول بیش از ۲ سال گذشته در حوزه فضایی شاهد تحولات بزرگی بودیم، به گونه‌ای که در این ۲ سال به اندازه ۱۰ سال پیش از آن رویداد فضایی و پرتاب داشتیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در تلاش هستیم که صنعت فضایی کشورمان را به نقطه‌ای برسانیم که با اطمینان خاطر ماهواره بقیه کشور‌ها را از ایستگاه‌های پرتاب ایرانی به فضا بفرستیم، اظهار کرد: هدف‌گذاری کرده‌ایم که تا ۲ سال آینده ماهواره کشور‌های دیگر را نیز توسط ماهواره‌بر‌های ایرانی و از پایگاه پرتاب ایرانی در مدار قرار دهیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای کشورمان در صنعت فضایی، ادامه داد: در حوزه ساخت ماهواره‌های تصویربرداری و سنجشی خودکفا هستیم و در حال کار بر روی افزایش دقت ماهواره‌های ایرانی هستیم.

زارع‌پور، اضافه کرد: پرتاب‌گر‌های ایرانی امکان پرتاب ماهواره‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلویی را دارا هستند، ما ایستگاه پرتاب ماهواره و ایستگاه‌های زمینی دریافت سیگنال‌های ماهواره را نیز دارا هستیم. همه این‌ها نشان می‌دهد که کاربرد‌های صنعت فضایی در کشورمان بومی شده است چراکه در حال استفاده از چرخه کامل صنعت و فناوری فضایی برای بهبود سطح زندگی مردم عزیزمان در بخش‌های گوناگون هستیم.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه کشور نیازمند توسعه صنعت فضایی در بخش‌های مختلف است، افزود: به عنوان مثال پرتاب‌گر ایرانی تا ۷۵۰ کیلومتری پرتاب انجام می‌دهد و با پیگیری‌های صورت‌گرفته و تلاش دانشمندان ما، به فضل الهی طی برنامه پنج ساله به لایه ژئو نیز دست پیدا خواهیم کرد.

زارع‌پور در بخشی دیگر گفت: ماهواره‌های متعددی در دست پرتاب داریم که با اتفاقات خوب اخیری که افتاد و پرتاب‌گر‌های ما تثبیت شدند، ان‌شاءالله با اطمینان خاطر ماهواره‌های ساخت جمهوری اسلامی ایران را یکی پس از دیگری در مدار قرار خواهیم داد.