نکوداشت آیین کهن زورخانه‌گردی در ماه مبارک رمضان شامگاه شنبه هجدهم فروردین‌ماه در مؤسسه فرهنگی، ورزشی و قرآنی علی‌ابن‌ابی‌طالب (ع) با حضور سردار باران‌چشمه رئیس فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای، آیت‌الله سیدمرتضی مستجاب‌الدعواتی از پیشکسوتان مشهور ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای، محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل فولاد مبارکه، محمدرضا جان‌نثاری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان، جواد محمدی مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان اصفهان، حسین حسین‌زاده رئیس هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای استان اصفهان و همراهی جمعی از اهالی ورزش استان اصفهان برگزار شد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عومی فولاد مبارکه اصفهان، محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، در جریان برگزاری این آیین، طی سخنانی از ورزش پهلوانی به‌عنوان مجموعه‌ای از ارزش‌ها یاد و اضافه کرد: مفاهیمی در این ورزش نهفته است که می‌تواند به‌عنوان الگو در عرصه‌های مختلف مانند صنعت و سیاست مورداستفاده قرار گیرد.

وی اظهار داشت: هنگامی که به بخش‌های مدیریت موفق سازمان‌ها در کشورهای مختلف دنیا می‌نگریم، متوجه می‌شویم که این سازمان‌ها از ظرفیت‌های فرهنگی کشورشان در جهت پیشرفت و ساخت کشورشان استفاده بسیاری کرده‌اند. به‌طور مثال، شرکت‌های سونی، تویوتا و سیتیزن در ژاپن از ویژگی‌های نهفته در فرهنگ سامورایی مانند انجام کار تیمی، وفاداری و کار فراوان بهره برده‌اند.

وی افزود: در کشور ایتالیا هم برندهایی مانند فیات و فراری، از فرهنگ گلادیاتورها، مفاهیمی همچون رقابت و مبارزه برای هدف را الگوبرداری کرده‌اند و بر همین اساس، بسیاری از موفقیت‌هایشان در حوزه صنعت و سیاست را رقم زده‌اند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در ادامه گفت: از این بحث مدیریتی پل می‌زنم به این ذکرخانه که امشب افتخار دارم در آن زانوی ادب به زمین بزنم و بگویم چرا ما در ایران، در صنعت و شرکت‌هایمان هنوز نتوانستیم مدیریت بر مبنای جوانمردی را حاکم کنیم. جای این پرسش وجود دارد که چرا نتوانستیم فرهنگ پهلوانی را در جامعه ترویج کنیم؟

وی در ادامه بیان داشت: ما در قدرشناسی از این ورزش کوتاهی کرده‌ایم. من ورزشکار این عرصه نیستم؛ اما از ثانیه اول که در محیط زورخانه قرار می‌گیرم حس خوبی در وجودم جریان می‌یابد که بسیار ارزشمند است.

مفاهیم بسیار ارزشمندی در ورزش پهلوانی نهفته است

طیب‌نیا تصریح کرد: مفاهیم بسیار ارزشمندی در ورزش پهلوانی نهفته است. این ورزش یک ورزش ایرانی-اسلامی با قدمت چند هزارساله است و حرکات آن الهام گرفته از میدان کار و کشاورزی و عرصه جبهه و جهاد است.

وی ادامه داد: ورزش پهلوانی تنها ورزشی است که در کل جهان با موسیقی زنده اجرا می‌شود و ذکر و زنگ و ضرب مرشدها همواره در روح پهلوانان دمیده می‌شود؛ ورزشی که پر از آداب و نمادهای ارزشمند است، از بته‌دوزی روی این لباس تا کباده که نماد کمان آرش است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه بیان کرد: قواعد ورزش زورخانه‌ای بر اساس احترام بنا شده است، از احترام به سادات و موسپیدانی که زیر سردم می‌ایستند تا کهنه‌سواران و مرشدان که در این ورزش عمر خود را سپری کرده‌اند؛ چراکه این ورزش فقط ورزش جسم نیست، ورزش روح نیز هست. این ورزش برخلاف سایر ورزش‌ها که فقط روی جسم متمرکز است، بر تواضع، احترام، اخلاق و شکسته‌نفسی تأکید دارد و هم ورزشکار و هم بیننده هم‌زمان از اجرای آن لذت می‌برند.

چرا مدیریت به سبک جوانمردان در کشورمان توسعه پیدا نکرده است؟

وی با تأکید بر اینکه در فرهنگ ورزش زورخانه‌ای ارزش به گوشِ شکسته نیست، بلکه به دلِ شکسته است گفت: در گذشته هرکس بیمار داشت یا حاجتی طلب می‌کرد، به اهل گود، التماس دعا می‌گفت و این امر جایگاه این پهلوانان را در بین مردم نشان می‌دهد.

وی پس از برشمردن نقاط مثبت فرهنگ زورخانه‌ای و اهمیت درک و توجه به آن اظهار داشت: جای این پرسش وجود دارد که با وجود تمام این مفاهیم ارزشمند، چرا مدیریت به سبک جوانمردان در کشورمان توسعه پیدا نکرده است؟ اهالی این ورزش باید گرد هم جمع شوند و مدلی از این ورزش در عرصه‌های مختلف طراحی و عرضه کنند.

از سال گذشته تیم ورزش پهلوانی را تشکیل دادیم

طیب‌نیا در مصاحبه با خبرنگار ایراسین نیز به اقدامات فولاد مبارکه جهت ترویج مفاهیم ورزش پهلوانی اشاره و اظهار کرد: این شرکت در قالب باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان همواره حمایت‌های خوبی از ورزش‌های قهرمانی در استان و کشور داشته و خوشبختانه توانسته افتخارات خوبی در این زمینه هم برای استان و کشور به دست آورد. یکی از ورزش‌های تاریخی و باستانی ما ورزش پهلوانی است که آمیخته با ارزش‌های دینی و ملی است. این ورزش هزاران‌ساله در ابتدا برگرفته از فرهنگ کار و جهاد بوده و در سده‌های بعد با مفاهیم اسلامی آمیخته شده است. به همین جهت ما در فولاد مبارکه از ورزش پهلوانی به‌عنوان یک الگو حمایت می‌کنیم.

بنا داریم فتوت‌خانه‌ای (زورخانه یا نورخانه) با کیفیت بالا و در ابعاد جهانی در اصفهان بسازیم. امید است این اقدامات ابتدا منجر به ترویج فرهنگ پهلوانی و جوانمردی در ورزش قهرمانی و سپس ترویج این فرهنگ در حوزه‌های مختلف همچون مدیریت و سایر عرصه‌های اجتماعی شود. فولاد مبارکه علاوه بر مرمت و احیای زورخانه‌های سطح شهر، امسال از مسابقات پهلوانی که اردیبهشت‌ماه به‌صورت بین‌المللی در اصفهان برگزار می‌شود، حمایت خواهد کرد. همچنین در فولاد مبارکه و باشگاه سپاهان بنا را بر این گذاشتیم که از این ورزش حمایت کنیم. از سال گذشته تیم ورزش پهلوانی را تشکیل دادیم و تیم جوانان این ورزش سال گذشته مقام اول را به دست آورد و در حضور مقام معظم رهبری برنامه اجرا کرد.

وی در پایان گفت: این ورزش ارزش ترویج دارد و می‌تواند در عرصه‌های مختلف مانند صنعت و سیاست هم الگو باشد. امیدوارم در آینده به همت اهالی این عرصه به ورزشی بین‌المللی تبدیل شود و همه ما در ترویج فرهنگ پهلوانی و اقتدا به امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) توفیق داشته باشیم.

گفتنی است در این آیین، اعضای هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای و اهالی ورزش استان اصفهان با اهدای شال حمایل «مروج فرهنگ پهلوانی» از آیت‌الله سیدمرتضی مستجاب‌الدعواتی و محمدیاسر طیب‌نیا تجلیل کردند.