با توجه به جذابیت موضوع تیونینگ خودرو می‌خواهیم پنج مورد از بهترین ماشین‌ها برای تیونینگ در ایران را معرفی کنیم. البته در اینجا خودروهای پرتیراژ تولید داخل مدنظر است و نمونه‌های گران‌قیمت وارداتی که قطعا قابلیت بیشتری برای تیونینگ دارند، مد نظر ما نیستند.

به گزارش مرور نیوز ، تقویت موتور یا تیونینگ خودرو یکی از جذاب‌ترین رشته‌های فنی در علم اتومبیل است که طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارد و انواع و اقسام خودروهای مختلف توسط این افراد تحت فرایند تیونینگ قرار می‌گیرد. گاهی اوقات تیونینگ یک خودرو به حدی پیشرفته است که مثلا یک نیسان پاترول قدیمی تیونینگ شده حتی از بوگاتی شیرون هم قوای بیشتری پیدا می‌کند.

 با توجه به جذابیت موضوع تیونینگ خودرو می‌خواهیم پنج مورد از بهترین ماشین‌ها برای تیونینگ در ایران را معرفی کنیم. البته در اینجا خودروهای پرتیراژ تولید داخل مدنظر است و نمونه‌های گران‌قیمت وارداتی که قطعا قابلیت بیشتری برای تیونینگ دارند، مد نظر ما نیستند.

 

بهترین ماشین‌ها برای تیونینگ در ایران کدام مدل‌ها هستند؟

  1. پژو ۲۰۷

در حال حاضر پژو ۲۰۷ به عنوان یک هاچبک نسبتا زیبا می‌تواند گزینه مناسبی برای تیونینگ باشد. در درجه اول طراحی ظاهری این خودرو با ویژگی‌های مورد پسند جوان‌ترها کاملا مطابقت دارد و می‌تواند به کمک یک کیت بدنه و افزودن بال عقب، به خودرویی جذاب از نظر ظاهری تبدیل شود.

از بعد فنی نیز موتور ۱۶سوپاپ تیوفایو قابلیت نسبی افزایش توان را دارد. مواردی مثل تعویض خروجی اگزوز با نمونه استیل یا هدرز، افزودن کیت هوای اسپرت، افزودن کیت تزریق آب و همچنین ریمپ ایسیو در موتور تیوفایو به راحتی قابل انجام است و باعث می‌شود تا پژو۲۰۷ به یکی از بهترین ماشین ها برای تیونینگ در ایران بدل شود.

 

  1. تندر ۹۰

خودرو تندر ۹۰ ظاهری مردانه دارد و اگر کیت‌های بدنه و بال عقب روی آن نصب شود، طرحی خشن متناسب با خودروهای پرقدرت پیدا می‌کند. از لحاظ فنی موتور این خودرو بسیار باکیفیت است و می‌تواند قدرت‌های بالاتر را تا حدودی تحمل کند. البته افزودن توربو روی این موتور نیازمند هزینه‌های بسیار بالاست و دانش بالاتری می‌خواهد.

اما مواردی مثل کیت مکش اسپرت، خروجی دود استیل یا همان هدرز، استفاده از لوله‌های اگزوز استیل با کاتالیزور ارتقا یافته و...، به موتور ال۹۰ توان بیشتری خواهد داد. البته تمامی این کارها باید تحت نظر متخصص و در تعمیرگاه‌های معتبر انجام شود.

 

  1. رنو ساندرو

رنو ساندرو نیز از لحاظ پلتفرم و موتور و گیربکس کاملا با ال ۹۰ اشتراک دارد، اما طراحی هاچبک آن می‌تواند بیشتر مورد پسند تیونینگ کاران قرار گیرد و به عنوان یک خودروی هاچبک پرقدرت‌تر، رانندگی هیجان‌انگیزتری را به کاربران خود هدیه بدهد.

کارهایی مثل تعویض کیت خروجی اگزوز، استفاده از لوله اگزوزهای استیل و فیلتر هوای اسپرت، ریمپ نرم‌افزاری موتور و...، از مواردی هستند که می‌توانند توان بیشتری از موتور ۱.۶ لیتری رنو ساندرو بگیرند. ضمن آن که بدنه و پلتفرم محکم این خودرو قادر است توان‌های بالاتر را تحمل کند و همچون ال۹۰ جزو بهترین خودروها برای تیونینگ در ایران باشد.

 

  1. کیا سراتو سایپا ۲۰۰۰

این خودرو در حالت عادی نیز توان مناسب و شتاب قابل قبولی ارائه می‌دهد اما به دلیل کیفیت ساخت بالا، پلتفرم مستحکم و موتور باکیفیت، می‌توان آن را تا حدودی تقویت کرد.

استفاده از کیت مکش اسپرت، خروجی اگزوز استیل، تقویت نرم‌افزاری یا ریمپ ایسیو استفاده از کیت سردکننده هوا و...، از جمله مواردی هستند که می‌توان با نصب آن‌ها توان خروجی بیشتری از موتور سراتو سایپا دریافت کرد و آن را به یک خودروی نسبتا قدرتمندتر با شتاب بالاتر و توان بیشتر تبدیل کرد.

ضمن آنکه کیا سراتو در مدل فول آپشن دو لیتری به شیفتر دنده پشت فرمان مجهز است و زمانی که قدرت زیادتری در موتور موجود باشد، قطعا تعویض دنده با این شیفترها دقت بالاتر و هیجان بیشتری به رانندگی با این خودرو می‌بخشد. بنابراین یکی از بهترین خودروها برای تیونینگ سراتو دو لیتری است که در بازار ایران وجود دارد و در لیست بهترین ماشین ها برای تیونینگ قرار می‌گیرد. 

 

  1. دنا پلاس توربو

به دلیل آن که دنا پلاس توربو به صورت استاندارد و فابریک کارخانه‌ای دارای سیستم پرخوران است و توان بیشتری نسبت به مدل معمولی ارائه می‌دهد، می‌توان برای تقویت نسبی این خودرو کارهای بیشتری انجام داد و توان هیجان‌انگیزتری دریافت کرد. البته استهلاک موتور EF7  توربو در حالت عادی کمی بالاست و در صورت تقویت و استفاده از شاتون پیستون‌های فابریک، این استهلاک می‌تواند بیشتر هم بشود. بدین منظور اگر از شاتون پیستون‌های تقویت‌شده و باکیفیت‌تر استفاده شود، می‌توان بروز ایراداتی مثل شاتون زدن را در این خودرو به حداقل رساند.

 مواردی مثل استفاده از کیت تزریق آب، استفاده از منیفولد دود استیل، لوله اگزوزهای استیل، کیت مکش هوای اسپرت و ریمپ نرم‌افزاری بهترین راه‌ها برای تقویت موتور دنا پلاس توربو هستند که باعث می‌شوند این محصول در دسته بهترین ماشین‌های ایرانی برای تیونینگ قرار بگیرد

منبع جمع‌آوری اطلاعات: سایت خرید و فروش خودرو همراه مکانیک