معاون وزارت خارجه روسیه، رویکرد «تحقیرآمیز» اروپا به امنیت در این قاره، از جمله پیروی از رهنمودهای آمریکا را ناامیدکننده خوانده و نزدیک شدن نیروهای نظامی ناتو به مرزهای روسیه را آغازگر بحرانی مشابه با «بحران موشکی کوبا» دانست.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه گفت: نگرش «تحقیرآمیز» اروپا به امنیت در این قاره و در یوروآتلانتیک، ناامیدکننده است. اگر آن‌ها بخواهند همچنان با این جریان پیش رفته و از دستورالعمل‌های ناتو پیروی کنند که کپی برابر اصل دستورالعمل‌های واشنگتن است، نتیجه خوبی در انتظارشان نیست.

او گفت: ناتوی می‌خواهد دائما با ارتش خود و با انواع مختلفی از تسلیحات، به مرزهای ما نزدیک شود، از جمله با جدیدترین و دقیق‌ترین دوربردهایش؛ این بی‌شک عاملی هشداردهنده‌ و یکی از مولفه‌های ثبات‌زدایی از نه تنها اروپا، بلکه در سطحی وسیع‌تر، از یوروآتلانتیک است.

وی تاکید کرد که هرچه ناتو به مرزهای روسیه نزدیکتر شود، خطر بی‌ثبات شدن اوضاع و ظهور یک بحران جدید بیشتر می‌شود؛ بحرانی مانند بحران موشکی کوبا. (در دوران جنگ سرد در سال ۱۹۶۲، شوروی سابق، موشک‌های بالستیک میان‌برد خود را در کوبا مستقر کرد.) در آن سال‌ها، سیاستمداران آمریکایی تصمیم درستی گرفتند و شرایط دوباره با ثبات شد؛ اما نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که اگر دوباره کار به آجا بکشد، این بار چه اتفاقی خواهد افتاد.

اظهارات این دیپلمات روسی همزمان با آن مطرح می‌شود که آمریکا مکررا نسبت به حمله احتمالی روسیه به اوکراین هشدار داده است، ادعایی که مقامات روسیه آن را رد کرده‌اند.

در همین زمینه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در دیداری مجازی با جو بایدن، همتای آمریکایی خود، تاکید کرد که نیروهای روسیه که در مرز اوکراین تجمیع شده‌اند، به هیچ وجه تهدیدی برای هیچ کس نیستند، خصوصا اوکراین.