وزارت دفاع روسیه اعلام کرد این کشور تاکنون علاوه بر خارج کردن حداقل ۱۲ هزار غیرنظامی از مناطق درگیری در اوکراین، بیش از سه هزار تُن کمک بشردوستانه نیز به این کشور فرستاده است.

به گزارش مرور نیوز، وزارت دفاع روسیه شامگاه پنجشنبه خبر داد که این کشور تاکنون تقریباً ۳۲۰۰ تُن محموله بشردوستانه به اوکراین تحویل داده است و ۳۸۵ اقدام بشردوستانه انجام شده است.

در این بیانیه آمده است: «طرف روسی در سرزمین‌های آزاد شده تمام شرایط لازم را برای دسترسی بدون مانع شهروندان به کمک های بشردوستانه ایجاد می‌کند. از دوم مارس، فدراسیون روسیه تاکنون ۳۱۷۵ تُن کمک‌های بشردوستانه به اوکراین ارسال کرده است».

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، این وزارتخانه توضیح داد که طی یک روز گذشته، ۳۶ اقدام بشردوستانه در مناطق کی‌یف، خارکیف، چرنیهوف، جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوهانسک انجام شده است که طی آن ۱۸۱ تُن مواد غذایی، محصولات بهداشتی و دارویی به مردم غیرنظامی تحویل داده شده است.

وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد که نیروهای این کشور بدون کمک طرف اوکراینی ۱۲۲۳۰ نفر را از نقاط درگیری خارج کرده است.

این وزارتخانه تصریح کرد که  تشکل‌های اوکراینی به غیرنظامیان اجازه خروج از شهرهای محاصره شده را به مناطق امن نمی‌دهند اما نیروهای روس گذرگاه‌های بشردوستانه ایمن را در کی‌یف، چرنیهوف، سومی و خارکیف باز کرده‌اند.

پیش از این نیز نماینده روسیه در سازمان ملل با بیان اینکه مسکو از رأی‌گیری شورای امنیت درباره قطعنامه پیشنهادی‌اش برای بحران اوکراین صرف نظر کرده است، گفت: رژیم کی‌یف مانع خروج غیرنظامیان می‌شود.

در ۲۴ فوریه، روسیه در پاسخ به درخواست کمک از سوی جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک (جدایی‌طلبان شرق اوکراین)، عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد که «غیر نظامی‌سازی و نازی‌زدایی» از اهداف کلیدی این عملیات است. مسکو بارها تاکید کرده که هیچ برنامه‌ای برای اشغال اوکراین ندارد و تاکید می‌کند که نیروهای مسلح روسیه فقط زیرساخت‌های نظامی اوکراین را هدف قرار می‌دهند. ایالات متحده و متحدانش، از جمله ژاپن، با اعمال تحریم‌های جامع علیه روسیه به اقدام مسکو واکنش نشان دادند.