رئیس جمهور اوکراین گفت: برآوردهای اولیه از خسارات اوکراین از این جنگ به ۶۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از گاردین، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین روز چهارشنبه با مقامات محلی و منطقه‌ای در مورد بازسازی اوکراین پس از جنگ دیدار و گفتگو کرد.

زلنسکی در این دیدار گفت: «برآوردهای اولیه از خسارات اوکراین از این جنگ به ۶۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. بیش از ۳۲ میلیون متر مربع مکان مسکونی، بیش از ۱۵۰۰ مرکز آموزشی و بیش از ۳۵۰ مرکز درمانی تخریب یا آسیب دیده است. نهادهای اقتصادی متحمل زیان‌های هنگفتی شدند - صدها شرکت از بین رفته اند. حدود ۲۵۰۰ کیلومتر جاده و تقریباً ۳۰۰ پل ویران یا آسیب دیده اند. و این فقط آمار نیست. این تلفات مربوط ماریوپل، وولنوواخا، اوختیرکا، چرنیهیو، بورودیانکا و ده‌ها شهر، شهرک و روستا است.»

به گفته رئیس جمهور اوکراین، بیش از ۱۱.۵ میلیون اوکراینی به دلیل جنگ خانه‌های خود را ترک کرده اند و حدود ۵ میلیون از آنها به خارج از کشور رفته اند و ۹۵ درصد از مهاجران می‌خواهند به کشور خود بازگردند.

وزیر اقتصاد اوکراین نیز در این نشست گفت: «خسارت وارده به زیرساخت‌های اوکراین در نتیجه جنگ به ۹۰ میلیارد دلار رسیده است.» الکساندر کوبراکوف گفت که بیشتر خسارت‌ها به زیرساخت‌های راه آهن، جاده و پل وارد شده است.