رئیس جمهور اوکراین برابری در جبهه نبرد با روسیه را مستلزم تسریع کشورهای اروپایی در ارسال سلاح به کشورش دانست.

به گزارش مرور نیوز به نقل از رویترز، رئیس جمهور اوکراین بار دیگر به بهانه تشدید درگیری‌ها در این کشور، دست به دامان متحدان اروپایی خود جهت تجهیز تسلیحاتی کی یف شد.

«ولادیمیر زلنسکی» اوایل روز پنج شنبه با مطرح کردن این ادعا که هدف روسیه از حملات گسترده هوایی و توپخانه ای، نابودی کل منطقه دونباس است، از متحدان اوکراین خواست برای ایجاد توازن در میدان نبرد با روسیه، ارسال تسلیحات سنگین خود را سرعت بخشند.

زلنسکی باز هم از طریق یک سخنرانی ویدئویی، به تکرار خواست اوکراین برای دسترسی به سلاح‌های پیشرفته پرداخت و افزود: ما باید سرزمین خود را آزاد کنیم و به پیروزی برسیم، اما سریع‌تر. در ادامه اظهارات رئیس جمهور اوکراین آمده است که حملات گسترده هوایی و توپخانه ای در دنباس انجام شده و هدف اشغالگران تغییری نکرده است، آنها قصد دارند تمامی دونباس را به تدریج نابود کنند.

در همین راستا «الکسی آرستویچ» مشاور زلنسکی نیز اعلام کرد که نبرد در شهرهای سیویرودونتسک و لیسیچانسک در منطقه لوهانسک در حال ورود به نقطه وحشتناکی است.

از سویی فرماندار لوهانسک روز پنجشنبه گفت که نیروهای اوکراینی مشغول دفاع از سیویرودونتسک و شهرک‌های مجاور زولوته و وووچویروکا هستند، اما نیروهای روسیه کنترل بخشی از جنوب این منطقه را بدست گرفته‌اند.

سران اروپا قرار است امروزطی نشستی در بروکسل رسماً اوکراین را در مسیر درازمدت رسیدن به درهای اتحادیه اروپا قرار دهند. حرکت عمدتاً نمادینی که به گفته خود اروپایی‌ها به تقویت روحیه اوکراین پس از چهار ماه درگیری کمک خواهد کرد.