معاون نخست وزیر روسیه می‌گوید که در حال حاضر به لطف تصمیم اوپک‌پلاس مبنی بر کاهش تولیدات روزانه به اندازه دو میلیون بشکه، بازار جهانی نفت متعادل شده است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از تاس، الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه با تمجید از اقدام گروه اوپک‌پلاس درباره کاهش تولیدات نفت به اندازه دو میلیون بشکه در روز، گفت که این تصمیم به تعادل بازار جهانی نفت منجر شده است.

نواک درباره این تصمیم که از ابتدای نوامبر اجرایی شد، گفت: معتقدم امروز به لطف تصمیم اوپک‌پلاس برای کاهش تولیدات از نوامبر تا پایان سال جاری و همچنین در طول سال آینده، بازار متعادل است.

وی تاکید کرد که تصمیم اوپک‌پلاس امکان تعادل بازار در بحبوحه کاهش تقاضای نفت در طول زمستان و همچنین در نتیجه شیوع ویروس کرونا به ویژه در چین را فراهم کرده است.

وی افزود: امروز به دلیل فرآیندهای تورم‌ساز و افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی کشورها، ابهامات زیادی در بازار به وجود آمده و از این رو، ما به عنوان بخشی از اوپک‌پلاس، شرایط را به دقت زیر نظر داشته‌ایم. ما هر ماه ملاقات می‌کنیم البته این روزها نشست‌ها کمتر شده و هر دو ماه یک‌بار جلسه داریم اما مثل گذشته، نبض بازار را چک می‌کنیم.

به گفته نواک، توافق اوپک‌پلاس در طول ۶ سال فعالیتش، نمونه بسیار خوبی از تعامل جمعی ۲۳ کشور را به نمایش گذشته و به تعدیل آثار منفی بازار نفت کمک کرده است.

وی تاکید کرد: معتقدیم که این اقدامات را نه تنها در راستای منافع تولیدکنندگان بلکه با هدف تامین منافع مصرف‌کنندگان انجام می‌دهیم تا از ثبات بازار اطمینان حاصل کنیم.