وزارت دارایی روسیه اعلام کرده است که می‌تواند حداکثر سهم صندوق ثروت ملی روسیه (NWF) یوان باشد بنابراین ذخیره یوان این صندوق دو برابر می‌شود و به ۶۰ درصد افزایش می‌یابد زیرا مسکو قرار گرفتن در معرض ارزهای کشورهای «غیردوست» را کاهش می‌دهد.

به گزارش مرور نیوز، این وزارتخانه افزود: سهم مجاز طلا در این صندوق نیز دو برابر شد و به ۴۰ درصد رسید، در حالی که موجودی پوند انگلیس و ین ژاپن به صفر کاهش یافته است.

این صندوق که درآمد حاصل از صادرات نفت را جمع‌آوری می کند، برای حمایت از سیستم بازنشستگی ملی و کمک به پوشش کسری بودجه در صورت نیاز ایجاد شده است. دارایی‌های صندوق تا اول دسامبر بالغ بر ۱۸۶.۵ میلیارد دلار بود.

این وزارتخانه اعلام کرد: وزارت دارایی روسیه به کاهش مداوم سهم ارز کشورهای «غیر دوست» در ساختار دارایی‌های صندوق ثروت ملی ادامه می‌دهد.

در این بیانیه تاکید شده است: «ساختار ارزی صندوق با چالش‌های پیش روی فدراسیون روسیه در شرایط کلان اقتصادی و ژئوپلیتیکی کنونی سازگارتر شده است».

رئیس این وزارتخانه، آنتون سیلوانوف، پیشتر گفته بود که «در میان ارزهای کشورهای دوست، یوان دارای ویژگی‌های ارز ذخیره و نقدینگی کافی در بازار ارز داخلی ماست.»

به گفته یوری دنیسوف، رئیس بورس روسیه، یوان دلار آمریکا را در مبادلات بورس مسکو تحت فشار قرار داده است.

وی اخیرا گفت که حجم معاملات یوان-روبل از حجم معاملات دلار-روبل در سال ۲۰۲۳ پیشی خواهد گرفت زیرا پیوندهای مالی بین مسکو و پکن همچنان تقویت می‌شود.