چندین رسانه بریتانیایی گزارش دادند که یکی از اسناد محرمانه نظامی آمریکا که به صورت آنلاین به بیرون درز کرده است، حضور ۹۷ اپراتور نیروهای ویژه ناتو در اوکراین را تا ۱ مارس ۲۰۲۳ نشان می دهد که ۵۰ نفر از آنها انگلیسی بودند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از آر تی،  گاردین گزارش داد که دو پرونده به تاریخ اواخر فوریه و اوایل مارس مشاهده کرده است که در آن ۵۰ عامل ویژه بریتانیایی به عنوان فعال در اوکراین حضور دارند، ایالات متحده ۱۴ عامل ویژه در کشور داشت و فرانسه ۱۵ عامل دیگر.

به گفته این رسانه، این اسناد که برچسب "محرمانه" و برای مقامات ارشد دفاعی ایالات متحده تهیه شده، حاوی اطلاعاتی درباره عملیات نظامی ناتو، تدارکات، تحویل تسلیحات و آموزش نیروهای اوکراینی است.

یکی دیگر از رسانه‌های بریتانیا گفته است که ۱۴ اپراتور ویژه ایالات متحده در میان ۲۹ پرسنل پنتاگون حاضر در اوکراین بودند که شامل یگان امنیتی تفنگداران دریایی در سفارت ایالات متحده در کی‌یف و وابسته های نظامی بودند. ۷۱ نفر دیگر از پرسنل وزارت امور خارجه نیز در این کشور حضور داشتند که در مجموع ۱۰۰ آمریکایی می‌شدند.

در حالی که اپراتورهای ویژه ایالات متحده از دو واحد تفنگداران نیروی دریایی و نیروی دلتای ارتش تشکیل می‌شوند، تعریف بریتانیا فراتر از سرویس هوایی ویژه (SAS) به چتربازان، تفنگداران دریایی و سایر واحدها گسترش می‌یابد. نخست وزیر موظف نیست مجلس را در مورد استقرار آنها مطلع کند.

ده‌ها سند محرمانه ارتش ایالات متحده طی هفته گذشته در فضای مجازی کشف شده است که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. دولت ایالات متحده به طور رسمی صحت آنها را تأیید نکرده است، اما پنتاگون به دنبال کسانی است که آنها را افشا کرده است، و وزارت دادگستری نیز تحقیقات جنایی را انجام می دهد.

روسیه و اوکراین تا حد زیادی این اسناد را بی‌ربط خوانده و رد کرده‌اند. در حالی که واشنگتن و لندن هرگز حضور نیروهای ویژه خود در اوکراین را به طور رسمی تایید نکرده‌اند، رسانه‌های متعددی در طول سال گذشته در مورد آن گزارش داده‌اند. در آوریل ۲۰۲۲، روزنامه فرانسوی فیگارو ادعا کرد که اپراتورهای نیروهای ویژه و دلتا فورس از ابتدای عملیات نظامی روسیه حضور داشتند و از طرف اوکراین "جنگ مخفی" به راه انداختند.

روزنامه انگلیسی دیلی میرور گزارش داد که ده‌ها نفر از اپراتورهای "بازنشسته" SAS به اوکراین رفته‌اند تا تخصص خود را در مورد کی‌یف که از طریق یک شرکت نظامی خصوصی در یک کشور اروپایی ناشناس تامین مالی می‌شود، بکار گیرند. اندکی پس از این افشاگری‌ها، تایمز گفت که تعدادی از اپراتورهای SAS به اوکراین "بازگشته‌اند" تا به سربازان کی یف نحوه کار با موشک‌های ضد تانک ساخت بریتانیا را آموزش دهند.

رسانه Grayzone در نوامبر گزارش داد که اپراتورهای ویژه بریتانیا از طریق یک شرکت خصوصی به نام Prevail Partners برای آموزش خرابکاران اوکراینی که کریمه را هدف قرار می دهند، کار می کردند. در دسامبر، یک نشریه نظامی بریتانیا اعتراف کرد که تا ۳۰۰ تفنگدار دریایی سلطنتی برای "عملیات" در اوکراین مستقر شده‌اند.