عربستان پرونده حج شهروندان سوری را از دست اپوزیسیون خارج کرده و آن را به دولت سوریه در دمشق بازگرداند.

به گزارش مرور نیوز، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، وزارت اوقاف سوریه اعلام کرد که برنامه سفر حج شهروندان این کشور با هماهنگی عربستان از سال آینده آغاز خواهد شد.

پیش از این از سال ۲۰۱۳ و دو سال پس از آغاز جنگ در سوریه و قطع روابط دیپلماتیک دمشق-ریاض، ائتلاف مخالفان سوری اقدامات مربوط به سفر حجاج این کشور را برعهده گرفته بود.

وزارت حج عربستان اواخر سال ۲۰۱۲ توافقنامه‌ای را با ائتلاف مخالفان سوری امضا کرد که بر اساس آن یک کمیته عالی جهت انجام امور مربوط به سفر حج شهروندان سوری تشکیل شد.

این یکی از اقداماتی بود که عربستان و برخی کشورهای عربی پس از آغاز جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۱ با هدف سلب مشروعیت از دولت سوریه انجام دادند.

اما بر اساس تصمیم جدید، عربستان پرونده حج اتباع سوری را از دست اپوزیسیون این کشور خارج کرده و از سال آتی میلادی آن را به دولت سوریه بازخواهد گرداند و اپوزیسیون آخرین سفر حج اتباع سوری را در ماه آتی میلادی تنظیم خواهد کرد.

حسان نصرالله، مسؤول حج وزارت اوقاف سوریه اظهار کرد: انجام امور حج بر اساس توافقنامه‌ای که میان وزارت اوقاف سوریه و وزارت حج عربستان شامل جزئیات مربوط به تعداد پروازها، محل اسکان حجاج و دیگر موضوعات امضا می‌شود، انجام می‌شود، معمولا این توافق پنج ماه قبل از موسم حج به امضا می‌رسد و از آنجایی که ازسرگیری روابط میان سوریه و عربستان تنها دو ماه مانده به موسم حج محقق شد، وزارت اوقاف مناسک حج سال جاری را برعهده ندارد.

این مسؤول سوری در ادامه گفت: در طول ۱۰ سال گذشته حجاج سوری از طریق دفاتر کمیته حج وابسته به ائتلاف مخالفان برای سفر حج ثبت نام می‌کردند.

ماه آوریل برخی منابع فاش کردند که عربستان به کمیته عالی حج وابسته به اپوزیسیون سوریه اطلاع داده که تایید گذرنامه‌ها و مدارک سفر صادر شده از سوی ائتلاف را متوقف کند و ورود به عربستان تنها با گذرنامه‌های صادر شده از سوی نماینده قانونی دولت سوریه انجام شود.

سوریه و عربستان روابط دیپلماتیک خود را در ماه جاری میلادی پس از ۱۲ سال تعلیق ازسرگرفتند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در اجلاس سران کشورهای عربی در جده شرکت کرد و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان استقبال گرمی از او کرد.