رئیس جمهور فرانسه با اشاره به ناآرامی‌های اخیر کشورش بر لزوم کنترل محتوای شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش مرور نیوز، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز دوشنبه گفت که مقامات فرانسوی با پلتفرم‌های آنلاین مختلف برای توقف سخنان نفرت انگیز و دعوت به ناآرامی همکاری خواهند کرد.

مکرون در مصاحبه با فرانس ۲ گفت: «لازم است در قالب همکاری با پلتفرم‌های مختلف، اطمینان حاصل شود که پیام‌های تحریک‌کننده خشونت به سرعت حذف می‌شوند و نوعی نظم عمومی در اینترنت تضمین می‌شود که به ما اجازه می‌دهد از چنین شورش‌هایی جلوگیری کنیم».

رئیس جمهور فرانسه همچنین گفت که لازم است از جوانان در برابر رسانه های اجتماعی بهتر محافظت شود. 

در اوایل ژوئیه، مکرون گفت که دولت می‌تواند رسانه‌های اجتماعی را در مواقع بحرانی در بحبوحه اعتراضات ناشی از قتل یک نوجوان ۱۷ ساله توسط پلیس، مسدود کند.

ایده مکرون با انتقاد جدی از سوی احزاب مختلف سیاسی مواجه شد. رئیس جمهور فرانسه همچنین گفت کسانی که از طریق شبکه‌های اجتماعی دعوت به شورش کردند، شناسایی خواهند شد.

اعتراضات سراسری به قتل جوان ۱۷ ساله در ۲۷ ژوئن بیش از یک هفته ادامه داشت. وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که جوانان معترض بیش از ۱۲۰۰۰ خودرو و همچنین حدود ۵۰۰ ساختمان شهرداری، ایستگاه‌های پلیس و سایر ساختمان‌های دولتی را به آتش کشیدند.

وزارت اقتصاد گفت که بیش از ۱۰۰۰ فروشگاه خرده فروشی، حدود ۳۷۰ بانک، ۲۰۰ فروشگاه مواد غذایی و ۴۳۶ مغازه دخانیات غارت شده است. بیش از ۴۰۰۰ نفر بازداشت شدند که بخش قابل توجهی از آن‌ها نوجوان بودند.