آمریکا ضمن تایید انتقال بخشی از وجوه مسدودی ایران در عراق به عمان گفت که مشمول همان محدودیت‌هایی می‌شود که زمانی در حساب‌های عراق بود.

به گزارش مرور نیوز، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا  در نشستی خبری انتقال بخشی از وجوه مسدود شده ایران در عراق به بانک عمانی را تایید کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت خارجه آمریکا، میلر در پاسخ به سوالی در مورد سرنوشت پول‌های مسدود شده ایران در بانک‌های عراقی گفت: «من تأیید می‌کنم که عمان تمایل خود را برای دریافت بخشی از آن وجوه نشان داده است و ما انتظار داریم که این اتفاق بیافتد. ما معتقدیم که این یک گام مهم است.»

وی در مورد ممانعت آمریکا از پرداخت بدهی‌های عراق به ایران ادعا کرد: «همانطور که گفته بودیم، ما فکر می‌کردیم که خروج این پول از عراق مهم است، زیرا این منبع اهرمی است که ایران علیه همسایه‌اش استفاده می‌کند. بنابراین، این پول در یک صندوق یا حسابی در عمان نگهداری خواهد شد، اما همچنان مشمول همان محدودیت‌هایی خواهد بود که زمانی در حساب‌های عراق نگهداری می‌شد. به این معنی که این پول فقط می‌تواند برای فعالیت‌های غیرقابل تحریم مانند کمک‌های بشردوستانه استفاده شود و همه معاملات باید از قبل توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تایید شود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مانع اصلی بر سر راه نهایی‌شدن توافق مبادلات زندانیان بین آمریکا و ایران چه بود، گفت: «بدیهی است که این یک موضوع بسیار حساس است. مطمئناً چیزی بیش از آنچه ما می‌خواهیم وجود ندارد. ما نیز می‌خواهیم زندانیان را در اسرع وقت به خانه برگردانیم. ما تا جایی که می‌توانیم سریع کار می‌کنیم تا این اتفاق رخ دهد. اما نمی‌توانم درباره جزئیات بیشتری صحبت کنم.»