ایسلند به عنوان نخستین عضو ناتو رسماً سفارت خود در روسیه را تعطیل کرد.

به گزارش مرور نیوز، مقامات ایسلند در هفته‌های گذشته قصد خود برای بستن سفارت این کشور در روسیه را عنوان کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایسلند روز سه‌شنبه اعلام کرد که فعالیت سفارت خود را در روسیه به عنوان اولین کشور اروپایی به حالت تعلیق درآورده، زیرا روابط تجاری، فرهنگی و سیاسی به «پایین‌ترین حد خود» رسیده است.

وزارت امور خارجه ایسلند روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: تصمیم به تعلیق فعالیت سفارت ایسلند در مسکو به منزله قطع روابط دیپلماتیک نیست. مقامات این کشور گفتند که به محض فراهم شدن شرایط، ایسلند از سرگیری عملیات را در اولویت قرار خواهد داد.

وزارت امور خارجه در بیانیه ژوئن خود گفته بود که از آنجایی که روابط تجاری، فرهنگی و سیاسی با روسیه "در پایین‌ترین حد خود قرار دارد"، ادامه فعالیت سفارت در مسکو "دیگر قابل توجیه نیست".

توردیس گیلفادوتیر، وزیر خارجه ایسلند، گفت: احیای روابط عادی با روسیه به تصمیمات اتخاذ شده از سوی کرملین بستگی دارد. وضعیت فعلی به سادگی امکان اداره سفارت را برای سرویس خارجی کوچک ایسلند در روسیه فراهم نمی‌سازد.

وزارت خارجه روسیه در واکنش به بسته شدن سفارت ایسلند در مسکو با تاکید بر اینکه این قبیل اقدامات همکاری‌های میان دو کشور را از بین می‌برد، گفت: همه اقدامات ضد روسی ریکیاویک (پایتخت ایسلند) به ناچار پاسخی را به دنبال خواهد داشت.

آلکساندر گروشنکو، معاون وزیر خارجه روسیه پیشتر در واکنش به شایعات درباره احتمال بسته شدن سفارتخانه‌ی این کشور در اروپا، گفته بود: بستن نمایندگی‌های دیپلماتیک سنّت ما نیست.