سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد حادثه تروریستی شیراز را محکوم کرد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از وبگاه سازمان ملل، «استفان دوجاریک»، سخنگوی «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست خبری روزانه خود در پاسخ به سوال خبرنگاری که موضع دبیرکل سازمان ملل درباره حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ در شیراز را جویا شد، این حادثه را محکوم کرد. دوجاریک به نقل از دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: «دبیرکل سازمان ملل حمله تروریستی روز ۱۳ مردادماه در شیراز را به شدت محکوم می‌کند که همانطور که می‌دانید دومین حمله در ۱۰ ماه گذشته است. اعمالی که مکان‌های مذهبی و عبادتگاه‌ها را هدف قرار می‌دهد منفور است. دبیرکل بر لزوم محاکمه عاملان این جنایت علیه غیرنظامیانی که از حق خود برای انجام آزادانه مذهب خود استفاده می‌کنند، تاکید می‌کند. دبیر کل سازمان ملل متحد عمیق‌ترین تسلیت خود را به خانواده‌های داغدار و ملت جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کند و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل دارد.»

دوجاریک همچنین وقتی با این پرسش روبرو شد: «آیا می‌توان انتظار محکومیت شورای امنیت را داشت؟ آیا شورای امنیت معیار دوگانه‌ای در محکومیت تروریست‌ها دارد یا خیر؟»، پاسخ داد: «این سوالی است که باید از ریاست شورای امنیت، اعضای شورای امنیت بپرسید. من نمی‌توانم به جای اعضای شورا امنیت صحبت کنم.»

این اظهارنظر سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، شفاف‌ترین موضع این سازمان در قبال حمله تروریستی شیراز به شمار می‌رود، هرچند تا کنون شخص دبیر کل سازمان ملل به صورت شخصی اظهارنظری درباره حادثه تروریستی نداشته است و موضع او برای محکومیت این حادثه تروریستی از زبان سخنگویش مطرح شده است.

روز گذشته، «پیتر استانو» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با انتشار پیامی در رسانه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) در ایران را محکوم کرد. سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص نوشت: اتحادیه اروپا حمله تروریستی دیروز یکشنبه به حرم مطهر شاهچراغ در شیراز را قاطعانه محکوم می‌کند. «پیتر استانو» در این خصوص تأکید کرد: این (حمله تروریستی) نمونه دیگری از هدف قرار دادن غیرنظامیان بی گناه توسط تروریست‌ها است. اتحادیه اروپا با خانواده قربانیان ابراز همدردی می‌کند.

وزارت خارجه سلطان نشین عمان هم پیشتر به حادثه تروریستی شاهچراغ (ع) در شهر شیراز در جنوب ایران واکنش نشان داد.

وزارت خارجه سلطان نشین عمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: عمان مراتب همدردی و تسلیت خود را به کشور دوست، جمهوری اسلامی ایران و خانواده قربانیان حمله به شاهچراغ (ع) در شهر شیراز که روز گذشته رخ داد، ابراز می‌دارد و برای مجروحان این حادثه شفای عاجل آرزو می‌کند.

وزارت خارجه عراق هم حمله تروریستی به زائران حرم شاهچراغ (ع) در شهر شیراز در جنوب ایران را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده بود: عراق ضمن محکومیت این حمله و ابراز انزجار شدید از این حمله تروریستی به زائران حرم شاهچراغ در شهر شیراز که شماری شهید و زخمی برجای گذاشت، بر موضع خود در مخالفت با انواع تروریسم و ایستادگی در کنار جامعه بین المللی در مقابله با تروریسم تاکید کرد.

وزارت خارجه عراق همچنین بر حمایت خود از همه تلاش‌های حسنه با هدف از بین بردن افراط گرایی و خشونت تاکید کرد.