پلیس لندن ظهر شنبه (به وقت محلی) اعلام کرد «دنیل عابد خلیفه» نظامی فراری انگلیس را در منطقه «چیزیک» واقع در غرب لندن دستگیر کرد.

به گزارش مرور نیوز، متروپلیتین پلیس با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی اکس (توئیتر سابق) اعلام کرد: ماموران او را پیش از ساعت ۱۱ صبح امروز (شنبه) در منطقه چیزیک دستگیر کردند و او در حال حاضر در بازداشت است.

پیشتر منابع خبری از رویت نامبرده در غرب لندن و حضور نیرو‌های مسلح پلیس خبر دادند؛ اما خبر دستگیری و انتقال وی به بازداشتگاه ساعت ۱۱ و ۳۸ دقیقه (به وقت لندن) توسط پلیس لندن منتشر شد.

عابد خلیفه چهارشنبه گذشته از زندان وندزورث گریخت و پلیس برای شکار وی فراخوان عمومی صادر کرد. بر اساس گزارش رسانه‌های انگلیس، این نظامی سابق ۲۱ ساله و متخصص کامپیوتر در ارتش بریتانیا که به اتهاماتی، چون انتقال یک بمب قلابی و دادن اطلاعات طبقه بندی شده به کشور متخاصم و دیگر اتهامات، در انتظار محاکمه بود، با پوشیدن لباس آشپز و پنهان شدن در یک ون انتقال غذا از زندان، فرار کرده بود.

افزون بر ۱۵۰ افسر پلیس طی عملیات گسترده‌ای سرگرم شکار او بودند. هم زمان مبادی مرزی کشور در حالت آماده باش قرار گرفت و با توجه به احتمال سوختگی صورت وی در حین فرار، به داروخانه‌ها نیز درباره احتمال مراجعه وی هشدار داده شد.

خلیفه به گفته رسانه‌ها، قبلاً در پادگانی متعلق به وزارت دفاع در شهر استانفورد انگلستان مستقر بوده است. این پادگان مقر تیپ یکم ارتش سلطنتی انگلستان، آژانس دفاع الکترونیک، پایگاه مشترک فرماندهی تأمین تاکتیکی هلیکوپتر نیروی هوایی سلطنتی و محل استقرار گروه یکم دانشجویان نیروی هوایی است.

او که در ماه مه، از ارتش اخراج شد، متهم است که در سال ۲۰۲۱ و در زمانی که در پادگانی در مرکز بریتانیا مستقر بود، اطلاعاتی را برای شخصی آماده می‌کرد که احتمالاً در حال آماده‌سازی یک اقدام تروریستی بود. به نوشته روزنامه گاردین خلیفه قرار بود در ماه نوامبر در دادگاه «وولویچکراون» محاکمه شود. او بعد از آنکه به اتهامات جداگانه‌ای دستگیر شده بود ژانویه سال گذشته به قید وثیقه از زندان آزاد شد.

نامبرده همچنین متهم بوده در پایگاه نظامی محل خدمتش، بمب‌های ساختگی، کار گذاشته تا احتمالاً نقشه یک بمب‌گذاری واقعی را شبیه‌سازی کند. علاوه بر این، گفته می‌شود که خلیفه با دسترسی به پرونده سربازان ارتش، به اطلاعاتی از پرونده‌های پرسنل وزارت دفاع دسترسی پیدا کرده بود.