پس از آنکه تقریباً کل جمعیت ارامنه از قره‌باغ فرار کردند، گروهی از ماموران سازمان ملل روز یکشنبه وارد این منطقه شدند.

به گزارش مرور نیوز، جمهوری آذربایجان اعلام کرد: پس از آنکه تقریباً کل جمعیت ارمنی از زمان بازپس گیری قره باغ از این منطقه خارج شدند، هیات سازمان ملل روز یکشنبه وارد قره باغ کوهستانی شد.

سخنگوی ریاست جمهوری باکو به خبرگزاری فرانسه گفت که هیأت سازمان ملل متحد صبح یکشنبه وارد قره باغ شد و هدف آنها عمدتا برای ارزیابی نیاز‌های بشردوستانه است. این اولین بار در حدود ۳۰ سال است که این نهاد بین المللی به قره باغ دسترسی پیدا می‌کند.

ارامنه که سه دهه قره باغ را تحت کنترل داشتند، پس از حمله یک روزه جمهوری آذربایجان در هفته گذشته، با خلع سلاح، انحلال دولت خود و ادغام مجدد با باکو موافقت کردند. پایان تلاش جدایی طلبان قره باغ ضربه سنگینی به رویای چند صد ساله ارمنی‌ها برای اتحاد مجدد سرزمین‌های اجدادی خود که از قرون وسطی بین قدرت‌های منطقه تقسیم شده است، وارد کرد. و تقریباً تمام ۱۲۰۰۰۰ ساکن قره باغ طی روز‌های بعد از این منطقه گریختند و بحران پناهجویان را به دنبال داشت.

امروز یکشنبه در ارمنستان زنگ کلیسا‌های در سراسر این کشور به صدا در می‌آیند و کارکین دوم، رئیس کلیسای حواری ارمنی، مراسمی را در کلیسای جامع اصلی کشور اچمیادزین، نزدیک به پایتخت ایروان، برگزار می‌کند. روحانیون مسیحی قرار است در محرابی در فضای باز در خارج از کلیسای جامع، سرود‌های باستانی بخوانند و برای پناهجویان دعا کنند.

ایروان باکو را به پاکسازی قومی متهم کرده است ادعایی که باکو آن را رد کرد و از ارامنه می‌خواهد که خانه‌های خود را ترک نکنند و دوباره با جمهوری آذربایجان ادغام شوند، جایی که حقوق آن‌ها رعایت شود. ارمنستان، کشوری با جمعیت ۲.۸ میلیون نفری، با چالش بزرگی برای هجوم ناگهانی پناهجویان مواجه است.

مقامات گفتند که ۳۵۰۰۰ نفر اکنون در اسکان موقت هستند. فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر روز جمعه درخواست اضطراری برای دریافت ۲۰ میلیون فرانک سوئیس (۲۲ میلیون دلار) برای کمک به پناهجویان داد.

گفتنی است که ارامنه قره باغ از ۳۲ سال قبل یعنی زمان فروپاشی شوروی در این منطقه کشور مستقل و دولت آرتساخ اعلام کرده بودند، اما با شکست در جنگ، حالا این کشور به پایان خود نزدیک می‌شود. جهان و از جمله ارمنستان، استقلال و برپایی دولت مستقل ارامنه قره باغ آرتساخ را قبول ندارد و قره باغ را بخشی از خاک آذربایجان می‌داند. حالا ارتش جمهوری آذربایجان با حمله نظامی توانست ارامنه قره باغ را شکست دهد و زمینه بازگشت حاکمیت باکو بر این منطقه را فراهم کند.