رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اظهاراتی سیاست‌های خشونت آمیز رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان غزه را مورد انتقاد قرار داده و عنوان کرد تداوم این سیاست‌ها می تواند تاثیر معکوسی بر نگرش جهانی در مورد تل‌آویو داشته باشد.

به گزارش مرور نیوز، « باراک اوباما »، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اظهاراتی نسبت به اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه غزه هشدار داده و عنوان کرد، قطع منابع آب و غذا ممکن است نگرش فلسطینی‌ها علیه یهودیان را تغییر داده و حمایت‌های بین‌المللی از رژیم صهیونیستی را کاهش دهد.

به گزارش «رویترز»، اوباما در اظهاراتی مرتبط با تشدید بحران میان رژیم صهیونیستی و حماس به این رژیم هشدار داد که هر گونه راهبرد نظامی به کاربرده شده از سوی آن که هزینه‌های انسانی جنگ در غزه را نادیده بگیرد در نهایت می‌تواند، نتیجه معکوسی برای تل آویو به بار آورد.

باراک اوباما ضمن انتقاد از اقدام رژیم صهیونیستی در جریان قطع آب، برق و غذا به روی غیرنظامیان غزه عنوان کرد، این اقدامات نه تنها بحرانی انسانی را تشدید می‌کند بلکه منجر به تشدید مواضع فلسطینی‌ها در مورد یهودیان برای چند نسل هم می‌شود، ضمن اینکه تحت تاثیر تداوم این روند، حمایت جهانی از رژِیم صهیونیستی نیز از بین می‌رود.

اظهارات اوباما در انتقاد از سیاست‌های رژیم صهیونیستی در حالی مطرح می شود که این رژیم حملات شدیدی را در قالب بمباران هوایی علیه مردم بی‌دفاع غزه آغاز کرده است و طبق گزارشات به دست آمده تاکنون بیش از 5 هزار فلسطینی را به شهادت رسانده است.

مشخص نیست بیانیه هشدارآمیز اوباما خطاب به رژیم صهیونیستی با «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا که به مدت ۸ سال معاون اوباما بود، هماهنگ شده است یا خیر.

اوباما در دوران ریاست جمهوری‌اش اگرچه اغلب از حق رژیم صهیونیستی برای دفاع از خود در برابر گروه‌های فلسطینی حماس در غزه حمایت می‌کرد، با این حال به محض افزایش تلفات فلسطینی‌ها در جریان حملات هوایی این رژیم، درخواست خویشتن‌داری کرد.

دولت اوباما به دنبال ایجاد توافق صلحی در جریان مذاکرات رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها بود اما در نهایت موفق به ایجاد چنین توافقی نشد.