نتایج یک ارزیابی از افزایش چشمگیر تعداد بی‌خانمان‌ها در آلمان که به مسئله هجوم پناهجویان اوکراینی به این کشور هم مربوط می‌شود خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، روزنامه "تاگس سایتونگ" در گزارشی نوشت: تعداد افراد بی خانمان‌ها در آلمان در سال ۲۰۲۲ به میزان قابل توجهی افزایش یافت. طبق آخرین ارزیابی‌های گروه کاری فدرال برای کمک به بی خانمان‌ها (BAGW)، این رقم در سال گذشته به ۶۰۷۰۰۰ نفر در مقایسه با ۳۸۳۰۰۰ در سال ۲۰۲۱ رسید. در آن زمان حدود ۵۰۰۰۰ از افراد بی خانمان بدون هیچ گونه مسکنی در خیابان‌ها زندگی می‌کردند.

این افزایش شدید در درجه اول به دلیل هجوم پناهندگان جنگی از اوکراین و افزایش کلی تعداد پناهندگان در این کشور است. بر اساس گزارش BAG W، تعداد افراد بی خانمان در بین آلمانی‌ها پنج درصد و در بین خارجی‌ها ۱۱۸ درصد افزایش یافته است. بر اساس ارزیابی سال ۲۰۲۲، ۱۹۶۰۰۰ بی خانمان دارای پاسپورت آلمانی و ۴۱۱۰۰۰ نفر خارجی بودند.

تنها در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، پس از جنبش مهاجرتی بزرگ در سال ۲۰۱۵، این اعداد بیشتر از این بود. نسبت پناهندگان در این سال‌ها ۴۱۷۰۰۰ نفر از ۶۵۱۰۰۰ نفر یا ۴۴۱۰۰۰ از مجموع ۶۷۸۰۰۰ نفر بوده است.

"ورنا روزنکه"، مدیر عامل BAGW گفت که اکثر حدود یک میلیون اوکراینی - عمدتاً زنان و کودکان - در آپارتمان‌ها اسکان داده شده‌اند. با این حال، حدود ۱۳۰۰۰۰ اوکراینی هنوز در مسکن مشترک هستند. به گفته وی حدود شش درصد از بی خانمان‌ها شهروندان اتحادیه اروپا هستند، که عمدتا از کشور‌های اروپای شرقی آمده اند.

بر اساس این ارززیابی تقریباً سه چهارم افراد بی خانمان با پاسپورت آلمانی مردان مجرد هستند. بدهی اجاره و انرژی، درگیری در محیط زندگی یا طلاق از دلایل اصلی از دست دادن خانه برای این افراد است. روزنکه تاکید کرد که علاوه بر افراد مجرد، والدین مجرد و زوج‌های دارای فرزند زیاد نیز در معرض خطر هستند.

افزایش اجاره بها و تورم فشار بیشتری بر خانواده‌های فقیر وارد می‌کند: روزنکه با انتقاد از این شرایط گفت: فقدان مسکن مقرون به صرفه دلیل اصلی بی خانمانی در آلمان است.

روزنکه همچنین به خشونت مداوم علیه افراد بی خانمان اشاره کرد. او توضیح داد که تعداد این موارد سال به سال در نوسان بود، اما کاهش پیدا نکرد. از سال ۱۹۸۹، BAGW ۶۲۶ مورد از این خشونت‌ها را ثبت کرده است که در آن افراد بی خانمان به طرز خشونت آمیزی جان خود را از دست داده اند. در همین مدت نیز حداقل ۲۳۵۰ مورد آسیب جدی بدنی وجود داشت. روزنکه گفت، اما تعداد موارد گزارش نشده احتمالاً بسیار بیشتر است. BAG W اعمال خشونت آمیز را صرفاً از طریق مشاهده رسانه ها، به عنوان مثال از گزارش‌های روزنامه‌های محلی، ثبت می‌کند.