مدیرکل آژانس بین‌الملللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای در حاشیه نشست داووس مدعی شد جمهوری اسلامی ایران همکاری خود با این نهاد بین‌المللی را به حداقل رسانده است.

 به گزارش مرور نیوز، مدیرکل آژانس بین‌الملللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه مدعی شد جمهوری اسلامی ایران همکاری خود با این نهاد بین‌المللی را به حداقل رسانده است.

رافائل گروسی به این خبرگزاری گفت: «اوضاع ناامیدکننده است. فعالیت‌های ما در آنجا ادامه دارند، اما در کمترین سطح. آن‌ها دارند همکاری با ما را به شکلی بی‌سابقه محدود می‌کنند.»

او در این مصاحبه که در حاشیه اجلاس داووس انجام شد همچنین مدعی شد که ایران برخی از بازرس‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به خاطر ملیت‌هایشان نپذیرفته و رد کرده است.

این ادعا‌ها در حالی مطرح است که ایران بار‌ها تأکید کرده است که اقدامات و فعالیت هسته‌ای خود را بر اساس ان‌پی‌تی و پادمان پیش می‌برد.

مدیر کل آژانس در ادامه گفت: «این راهی برای تنبیه ما است. وقتی فرانسه، انگلیس یا آمریکا کاری انجام می‌دهند که مورد پسند آن‌ها نیست آژانس را برای مجادلات سیاسی خودشان با دیگران گروگان می‌گیرند. این برای ما قابل قبول نیست.»

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی پیشتر ۶ دی ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: کار رسانه‌ای سیاسی که مجدداً در خصوص غنی‌سازی ایران مطرح شده است، حرف جدیدی نیست و در گزارش مدیرکل شورای حکام نیز مطرح شده بود.

وی افزود: این حرف‌ها یک هیاهوی رسانه‌ای است و اهدافی که دنبال می‌کنند کاملاً مشخص است. در این شرایط سیاسی و به‌دنبال وضعیتی که جنگ غزه برای آنان ایجاد کرده است، در تلاش هستند فضای دیگری ایجاد کنند تا تمرکز و افکار عمومی را از روی غزه به ایران بازگردانند، مشخص است چه اهدافی دارند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مردم مستحضر باشند که ما هیچ کار جدیدی انجام نداده‌ایم و همان فعالیت جاری خود را دنبال می‌کنیم که طبق چهارچوب و طبق ضوابط انجام می‌شود.

اسلامی همچنین ۲۹ آذر ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: در خصوص توافق با آژانس نیز باید بگویم سه پاراگراف در توافق اسفندماه بین ایران و آژانس وجود داشت، سه پاراگراف ۳ الی ۴ خطی که در پاراگراف اول می‌گوید روابط ایران با آژانس در چارچوب پادمان و ان‌پی‌تی است. در پاراگراف دوم آمده است درخصوص مکان‌های ادعایی طرفین باید در راستای حل‌وفصل آن با یکدیگر همکاری کنند و هم‌چنین در پاراگراف سوم اشاره شده است ایران و آژانس باید یک الگویی را جهت پیشبرد برنامه‌های مشترک خود در دو پاراگراف بالایی این توافق تعیین کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما صبورانه و طبق ضوابط در حال انجام کارهای‌مان هستیم و از چارچوب حقوق هسته‌ای خود کوتاه نخواهیم آمد. درباره اتهاماتی که طرف مقابل به ایران می‌زند خودشان هم می‌دانند دروغ می‌گویند و این موارد با واقعیت منطبق نیست.