سباستین پینه‌را رئیس جمهوری سابق شیلی در جریان سانحه سقوط هلیکوپتر درگذشت و باعث شد تا این کشور آمریکای لاتین دو روز عزای عمومی داشته باشد.

به گزارش مرور نیوز، هلیکوپتری که رئیس جمهوری سابق ۷۴ ساله شیلی به همراه سه تن دیگر در آن بود، داخل دریاچه ای در جنوب شیلی سقوط کرد و پینه‌را کمی پس از حضور نیروهای امداد، درگذشت. سه تن دیگر زنده ماندند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، دو منبع مطلع اعلام کردند که پینه‌را خلبان بوده اگرچه مقام‌های شیلی این مساله و مقصد هلیکوپتر را تایید نکرده‌اند.


رئیس جمهوری سابق شیلی اغلب تابستان‌های نیمکره جنوبی را در نزدیکی دریاچه‌های شیلی می‌گذراند و غالبا خلبان هلیکوپتر خودش بود.

گابریل بوریچ، رئیس جمهوری شیلی سه روز عزای عمومی اعلام کرد، در حالی که مقدمات برگزاری مراسم تشییع جنازه ایالتی در روز جمعه برای پینه‌را آغاز شده است.

پینه‌را شاید در خارج از کشور بیشتر به خاطر نقش نظارت بر نجات ۳۳ معدنچی که در زیر صحرای آتاکاما گیر افتاده بودند، شناخته شد. این رویداد به یک رسانه جهانی تبدیل شد و موضوع فیلمی به نام "۳۳" در سال ۲۰۱۴ بود.


هر دو دوره ریاست جمهوری پینه‌را با اعتراضات مکرر روبرو شد؛ دانشجویانی که خواستار اصلاحات آموزشی در دوره اول بودند و اعتراضات گسترده تر و اغلب خشونت آمیز علیه نابرابری در دوره دوم او که با وعده دولت برای پیش نویس قانون اساسی جدید پایان یافت.