یکی از مسئولان جنبش حماس با اشاره به اینکه اشغالگران اساسا به دنبال آتش‌بس نیستند گفت: اکنون توپ در زمین صهیونیست‌هاست و آنچه که اسرائیل می‌خواهد، آزادی اسرای خود و سپس ادامه جنگ است؛ چیزی که ما هرگز قبول نمی‌کنیم.

به گزارش مرور نیوز، در میان شایعات جدیدی که درباره توافق آتش‌بس غزه منتشر شده و حماس آن را تکذیب کرد، «غازی حمد» از اعضای ارشد دفتر سیاسی این جنبش در سخنانی اعلام کرد که مقاومت هیچ مانعی برای مذاکره ندارد اما اکنون توپ در زمین دشمن صهیونیستی بوده و اشغالگران به دنبال آتش‌بس نیستند.

 

توپ در زمین اسرائیل است نه حماس

غازی حمد در گفت‌وگو با المیادین اظهار داشت که مذاکرات متزلزل شده و مرحله‌ای تمدید می‌شود. درحال حاضر صهیونیست‌ها در موج ادامه جنگ شنا می‌کنند و خواهان آتش‌بس نیستند. اطلاعاتی که از طریق چند کانال ارتباطی به مقاومت رسیده نشان می‌دهد که چیزی که اسرائیل می‌خواهد، آزادی اسرای خود و سپس ادامه جنگ است؛ چیزی که ما هرگز قبول نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: اکنون توپ در زمین اسرائیل است و نه حماس. ما در دوره اخیر مواضع نرم و مثبت و پیشرفته‌ای در مذاکرات از خود نشان دادیم اما رسیدن به توافق به هر قیمتی را نمی‌پذیریم. مذاکرات اکنون در وضعیت تزلزل قرار دارد و به صورت مرحله‌ای تمدید می‌شود اما ما همیشه آماده مذاکره هستیم و هرگز باب مذاکرات را نمی‌بندیم.

این مسئول حماس تصریح کرد: اخیرا نشستی با گروه‌های فلسطینی داشتیم و جزئیات شرایط میدانی و نیز مذاکرات مورد بررسی قرار گرفت و همه نظر خود را بیان کردند. مقاومت هنوز کارت‌های زیادی در دست دارد و دشمن هرگز نمی‌تواند از طریق جنایات و کشتارهای خود به چیزی که می‌خواهد برسد. مقاومت مردمی فلسطینی‌ها در برابر تلاش‌های اسرائیل برای اشغال دوباره غزه، همچون سدی محکم خواهد بود.

غازی حمد در ادامه گفت: در این میان برخی طرف‌ها به دنبال تحمیل واقعیت جدیدی هستند که با منافع فلسطینی‌ها سازگاری ندارد. آمریکا و اسرائیل هرگز به اهداف خود نمی‌رسند و اسرائیل در این جنگ حتی به یک هدف هم نرسیده است و مقاومت هرگز تسلیم نخواهد شد. اسرائیل درحال ترویج مانورها و تبلیغاتی دروغین است با این مضمون که ارتش آن رهبران مقاومت را ترور کرده است. اما این ادعاها و تبلیغات صرفا خودفریبی بوده و نمی‌تواند صهیونیست‌ها را به دستاوردی برساند.

 

آمریکا می‌داند که اسرائیل در سطح سیاسی و امنیتی شکست خورده است

وی افزود:جامعه بین‌المللی قانع شده که اسرائیل طرفی است که در مسیر رسیدن به توافق مانع‌تراشی می‌کند و این چیزی است که بسیاری از کشورها می‌گویند. همچنین شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که اسرائیل در سطح سیاسی و امنیتی شکست خورده و تبدیل به باری بر دوش واشنگتن شده است.

غازی حمد با اشاره به تغییر موضع بین المللی در خصوص موضوع حمایت از آزادی فلسطین تاکید کرد: پیش بینی می‌شود در سطح منطقه‌ای تحولات اساسی ایجاد شود و نبرد طوفان الاقصی بر سیاست بین‌المللی نیز تأثیرگذار باشد.

پس از شکست آخرین دور مذاکرات، رسانه‌های اسرائیلی فاش کردند که ارتش این رژیم طی نشستی با سطوح سیاسی و امنیتی، خواستار گسترش مذاکرات و نشان دادن انعطاف‌پذیری بیشتر در مذاکرات تبادل اسرا شده است.

این درحالی است که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بامداد امروز چهارشنبه اعلام کرد که گزارش‌های منتشر شده در خصوص دریافت پیشنهاد آتش بس ممتد و بازگشت آوارگان و سفر هیئت این جنبش به قاهره برای بررسی این پیشنهاد صحت ندارد.

روزنامه العربی الجدید شب گذشته به نقل از منابع مصری مدعی شده بود که حماس پیشنهاد جدیدی از آمریکا درباره آتش بس در غزه دریافت کرده است.

شبکه سعودی العربیه نیز بعد از انتشار این خبر، به نقل از یک منبع بلندپایه در حماس مدعی شد که این جنبش با این طرح آمریکا موافقت کرده است.

پیشتر یکی از رهبران مقاومت فلسطین که در فضای مذاکرات قرار دارد در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار اعلام کرد: واقعیت آن است که هیچ یک از میانجی‌ها به نفع ما کاری نمی‌کنند و همه آنها ما را تحت فشار قرار می‌دهند و در جهت خواسته‌های دشمن صهیونیستی حرکت می‌کنند. بنابراین نتیجه آن می‌شود که همه ادعای آمریکا مبنی بر اینکه فلسطینی‌ها مسئول عدم رسیدن به توافق هستند را تبلیغ می‌کنند.

بنابراین می‌توان گفت که تا اینجای کار همه مذاکرات شکست خورده و بر همین اساس سناریوهای زیادی درباره تشدید اوضاع در ماه رمضان مطرح می‌گردد و با توجه به فراخوان‌هایی که گروه‌ها و رهبران مقاومت برای حمایت همگانی مسلمانان از غزه صادر کرده‌اند، نگرانی صهیونیست‌ها درباره شعله ور شدن جبهه‌هایی چون قدس و کرانه باختری علیه اسرائیل بیشتر می‌شود.