ناظران بین‌المللی از ۱۰۶ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران بر انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در حال نظارت هستند که محسن اسلامی سخنگو و دبیر ستاد انتخابات کشور هم اینک به همین منظور در مسکو حضور دارد.

به گزارش مرور نیوز، دبیر ستاد انتخابات جمهوری اسلامی ایران روز جمعه همزمان با نخستین روز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، با همراهی گروه دیگری از ناظران بین‌المللی، از برخی شعب اخذ رأی در شهر مسکو بازدید کرد و در جریان چگونگی فرایند برگزاری این انتخابات قرار گرفت.

بنا بر اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه ، ۷۰۶ نفر ناظر بین‌المللی از ۱۰۶ کشور با وجود فشارهای غرب، برای نظارت بر در انتخابات ریاست جمهوری به روسیه آمدند که برخی از آنها در مناطق تازه الحاق شده به فدراسیون روسیه، شامل جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک و استان خرسون حضور یافته‌اند.

رأی‌گیری سراسری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در شرقی‌ترین مناطق این کشور در کامچاتکا و چوکوتکا ساعت هشت صبح روز جمعه ۱۵ مارس به وقت محلی (ساعت ۲۳ پنجشنبه ۱۴ مارس به وقت مسکو- ۲۳:۳۰ به وقت تهران) آغاز شد. در مجموع ۹۳ هزار و ۹۲۰ شعبه اخذ رأی برای اخذ رأی شهروندان روسیه پیش بینی شده است که از این تعداد، ۹۳ هزار و ۶۴۴ شعبه در داخل و ۲۶۹ شعبه در خارج این کشور هستند. هفت شعبه اخذ رأی نیز در پایگاه فضایی بایکونور فعال خواهد بود.


این انتخابات، نخستین دوره انتخابات در تاریخ روسیه است که به مدت سه روز برگزار خواهد شد.


شورای فدراسیون یا مجلس علیای پارلمان روسیه، ابتدا ۱۷ مارس ۲۰۲۴ (۲۷ اسفند ۱۴۰۲) را به عنوان تاریخ انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرد. کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه بعدا اعلام کرد که رای گیری طی سه روز، از ۱۵ تا ۱۷ مارس (۲۵ تا ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد.

ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهوری کنونی)‌، نیکولای خاریتونوف (حزب کمونیست)، ولادیسلاو داوانکوف (حزب مردم جدید) و لئونید اسلوتسکی (حزب لیبرال دموکراسی) روسیه نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور هستند.