وزارت خارجه عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای اقدام رژیم اسرائیل در هدف قراردادن ساختمان کنسولی سفارت ایران در دمشق را محکوم و مخالفت خود با این اقدام را اعلام کرد.

به گزارش مرور نیوز،  وزارت خارجه عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرده است این اقدام هیچ گونه توجیهی نداشته و تحت هیچ بهانه‌ای مردود و غیرقابل قبول نبوده و نقض قوانین دیپلماتیک بین‌الملل و مراکز دیپلماتیک است.

در پی جنایت رژیم اشغالگر صهیونیستی در حمله هوایی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق «فیصل المقداد» وزیر امور خارجه سوریه به‌همراه هیئتی از این وزارتخانه از مقر سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق بازدید کرد تا از سلامت کارکنان این سفارتخانه اطمینان حاصل کند.


المقداد در جریان بازدید از سفارت کشورمان در دمشق، در تماسی تلفنی با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران، این تجاوز فاشیستی رژیم اشغالگر به کنسولگری ایران را محکوم و تأکید کرد که جمهوری عربی سوریه کنار جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد: این تجاوزات فاشیستی اشغالگران ناشی از وضعیت هیستریکی است که رژیم صهیونیستی در نتیجه شکست مفتضحانه خود در جنگ علیه مردم فلسطین در غزه دچار آن شده است. ما در سفارت جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تأکید می‌کنیم که اسرائیل نمی‌تواند بر روابط جمهوری عربی سوریه و جمهوری اسلامی ایران تأثیر بگذارد.

این مقام سوری تصریح کرد: ما همواره گفته‌ایم اسرائیل یک رژیم نژادپرست و نماد تروریسم در جهان است و جنایت‌هایی که صهیونیست‌ها به‌ویژه در غزه انجام می‌دهند ثابت می‌کند که صهیونیست‌ها اساساً انسان نیستند و و در هرکجا که باشند دشمن بشریت هستند، این مسئله درباره هرکسی که از اسرائیل حمایت می‌کند به‌ویژه آمریکا هم صدق می‌کند.

فیصل المقداد گفت: حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق یک اقدام تروریستی شنیع بود که منجر به شهادت افراد بی‌گناه شد. هدف قرار دادن مراکز دیپلماتیک و سفارتخانه‌ها طبق قوانین بین‌المللی ممنوع است و ما این اقدام جنایتکارانه‌ای را که دشمن صهیونیستی انجام داد، به‌شدت محکوم می‌کنیم.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی غروب دوشنبه ساختمان کنسولگری ایران در خیابان المزه دمشق را هدف حملات هوایی قرار دادند.

حسین اکبری، سفیر ایران در دمشق دراین‌باره گفته است: «این ساختمان با جنگنده‌های اف35 و 6 موشک مورد حمله قرار گرفت».

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هواپیماهای این رژیم جعلی در جنایتی جدید ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را مورد هدف حمله موشکی قرار دادند که بر اثر این جنایت، سرداران رشید مدافع حرم "سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی" و "سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی‌رحیمی" از فرماندهان، پیشکسوتان و جانبازان سرافراز دفاع مقدس و مستشاران نظامی ارشد ایران در سوریه و 5 تن از افسران همراه آنان به فیض شهادت نائل آمدند».