دونالد ترامپ در اظهاراتی گفت که ایالت‌ها به‌طور مستقل می‌توانند از طریق رای‌گیری یا قانون‌گذاری قوانینی را درباره سقط جنین وضع کنند.

به گزارش مرور نیوز،  دونالد ترامپ ، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام کرد با ممنوع کردن سقط جنین خودخواسته در سطح ملی مخالف است و اختیار تصمیم‌گیری در این رابطه باید به ایالت‌های این کشور واگذار شود. 

ترامپ در پیامی ویدیویی در شبکه اجتماعی خود با نام تروث سوشیال نوشت: نظر من اکنون این است که سقط جنین خودخواسته در نقاطی که همگان از نظر قانونی موافق آن بودند، وجود دارد. ایالت‌ها می‌توانند از طریق رای‌گیری یا قانون‌گذاری یا هر دوی آن‌ها درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنند. 

این اظهارات پس از ماه‌ها گمانه‌زنی درباره موضع رئیس‌جمهور سابق آمریکا درباره این موضوع جنجالی مطرح می‌شوند.

طرح بایدن برای جلب حمایت رای‌دهندگان جوان

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در تلاشی دیگر برای جذب آرا بیشتر در آستانه انتخابات ۲۰۲۴ از طرح‌های جدیدی برای کاهش بدهی وام‌های دانشجویی برای ده‌ها میلیون آمریکایی رونمایی کرد. 

انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری در آمریکا ماه نوامبر (آبان) امسال برگزار می‌شود و به گفته رسانه‌ها، جو بایدن قصد دارد تا با این طرح، نظر رای‌دهندگان جوان را جلب کند.

دیوان عالی آمریکا که تحت تسلط محافظه‌کاران است، سال گذشته پیشنهاد قبلی دموکرات‌ها برای لغو چند صد میلیارد دلار بدهی دانشجویان را رد کرده بود.

اما جو بایدن گفت که این دادگاه که شامل سه قاضی منصوب‌شده از سوی دونالد ترامپ است، نخواهد توانست جلوی تلاش او در این راه را بگیرد.

کاخ سفید اعلام کرد که براساس این طرح، میزان بدهی بیش از ۳۰ میلیون آمریکایی کاهش پیدا می‌کند. 

ترامپ در پیچ‌وتاب دادگاه‌ها

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا همچنان با چندین پرونده در موضوعات مختلفی مواجه است. 

حال یک قاضی دادگاه تجدیدنظر ایالتی درخواست دونالد ترامپ برای تاخیر اضطراری محاکمه جنایی او در نیویورک را رد کرد.

لیزبث گونزالس قاضی بخش استیناف ایالتی این حکم را پس از آن صادر کرد.

وکلای رئیس‌جمهور سابق با این استدلال که ترامپ نمی‌تواند هیئت منصفه عادلانه‌ای در نیویورک داشته باشد، از دادگاه خواسته بودند که دادگاه را به تعویق بیاندازد تا بتوانند محل برگزاری را تغییر دهند. وکلای ترامپ درخواستی را در تلاش برای به تاخیر انداختن محاکمه‌ای که بر اتهاماتی مبنی بر جعل سوابق تجاری مربوط به پرداخت‌های غیرقانونی از سوی ترامپ تمرکز دارد، ارائه کرده بودند.

این مانور حقوقی درست یک هفته پیش از آغاز اولین محاکمه جنایی رئیس‌جمهور سابق انجام شد.

حکم گونزالس تنها بر درخواست ترامپ برای تاخیر تاثیر می‌گذارد، نه درخواست تغییر محل برگزاری آن.

وکلای ترامپ همچنین در حال مبارزه با حکمی که خوان مرچان، قاضی دادگاه ایالتی نیویورک در منهتن در ماه گذشته علیه او صادر کرد، هستند. 

قرار است در این دادگاه که دوشنبه آینده ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) برگزار خواهد شد، به اتهام او درباره پرداخت مبلغ ۱۳۰ هزار دلار پیش از انتخابات ۲۰۱۶ میلادی به استورمی دانیلز (بازیگر فیلم‌های مستهجن) به‌عنوان حق‌السکوت رسیدگی شود.

خوان مرچان پیش از این در اول آوریل (اواسط فروردین) دستور منع افشای اطلاعات درباره این پرونده را تمدید کرده بود؛ دستوری که ترامپ را از اظهار نظر علنی در مورد شاهدان این پرونده و کارکنان دادگاه و اعضای خانواده‌شان منع می‌کرد. 

تورم؛ موضوعی جدی برای آمریکایی‌ها

موسسه راسموسن ریپورتز براساس نتایج جدیدترین نظرسنجی انجام شده اعلام کرد که آمریکایی‌ها همچنان تورم را موضوعی بسیار جدی و مهم می‌دانند.

براساس نظر تحلیلگران این شرکت، نتایج این نظرسنجی، هفت ماه مانده تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تقریبا مشابه نتایجی است که در آگوست ۲۰۲۳ (مرداد ۱۴۰۲) به‌دست آمده بود.

براساس نتایج این نظرسنجی، ۸۴ درصد از رای‌دهندگان احتمالی در آمریکا تورم را مشکلی جدی می‌دانند و ۵۷ درصد آن را بسیار جدی تلقی می‌کنند.