به اعتقاد یک نویسنده صهیونیست، بنیامین نتانیاهو که جنگ و خرابی را برای رژیم صهیونیستی به همراه آورد امروز در حال تثبیت شکست این رژیم است.

به گزارش مرور نیوز، موشه بن عطار در شماره روز جمعه روزنامه زیمان اسرائیل با اشاره به عملکرد بنیامین نتانیاهو (به عنوان نماد مدیریت رژیم صهیونیستی در دوره اخیر) تاکید کرد، هر آنچه بر سر اسرائیل می‌آید حاصل سیاست‌های نتانیاهو است.

در این یادداشت آمده است، سیاست مهاری که بنیامین نتانیاهو در پیش گرفته بود ویرانی‌های جنگ را برای ما به همراه آورد و رویکرد دروغ گویی و فریبش در مورد توان بازدارندگی در قبال حماس و کلمات توخالی‌اش در مورد بسط امنیت به داروی مسکنی موقت برای جامعه تبدیل شده بود.

به اعتراف این نویسنده صهیونست ، نتانیاهو در هیچ یک از جنگ هایش موفق به پیروزی قاطع علیه حماس نشد بلکه بر عکس سیاست هایش منجر به تقویت هرچه بیشتر این گروه شد.

در کنار آن نباید فراموش کرد که حزب الله نیز طی سالیان گذشته توان نظامی خود را تقویت کرده است و او فقط از رویکرد مهار سخن گفت.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است، زمانی که حزب الله چند ماه قبل از جنگ غزه، خیمه خود را در منطقه مرزی برپا کرد و اسرائیل را به سخره گرفت، برای ما چند روز زمان برد تا تصمیم بگیریم که درباره این اقدام چه کاری باید انجام دهیم که باز هم نتانیاهو رویکرد مهار را ادامه داد.

در این مطلب آمده است امروز هم اسرائیل با وجود حملات ارتش (به غزه) جنگ را باخته است، ما امروز به جای آنکه تمام انرژی بین المللی را بر روی مقابله با برنامه هسته‌ای ایران متمرکز کرده یا جبهه‌ای همسو با عربستان و کشورهای معتدل ایجاد کنیم، در باتلاق غزه دست و پا می‌زنیم و جنگ ما فعلا با جامعه جهانی درباره  توزیع غذا و دارو است و این دقیقا همان پیروزی بزرگ ایران است.

در کنار آن با وجود تمام حمایت و پشتیبانی که واشنگتن از ما داشت، نتانیاهو وارد اختلافاتی با ایالات متحده شد، ما حاضر به جدی گرفتن پیشنهادهای آمریکا نشدیم بلکه به فکر آن هستیم که رویکردی را در پیش بگیریم که مدت جنگ بیهوده را افزایش دهد.

سیاست‌های پوپولیستی کابینه فعلی باعث شد تا به هدیه و آغوشی که دولت بایدن برای ما گشوده بود، لگد بزنیم، آمریکایی‌ها از ما خواستند تا اجازه ورود کمک‌های بشر دوستانه را بدهیم، ولیما سعی کردم خود را باهوش نشان داده و اجازه ورود مقادیر ناچیزی کمک را بدهیم، تا بدین شکل اعلام کنیم که به دنبال گرسنه سازی مردم هستیم، راستی چه کسی می‌تواند 2 میلیون نفر را گرسنه کند؟ اما دست آخر مجبور شدیم دروازه‌های ورود کمک‌ها را حتی از بندر اشدود بگشاییم و در عین حال در چشم همه منفور هم باشیم.

آمریکایی‌ها راه را برای حضور یک ساختار فلسطینی اصلاح شده به جای حماس هموار کردند ولی ما با آن مخالفت کردیم، ما شش ماه جنگ را در غزه ادامه دادیم بدون آنکه در آنجا ساختار سیاسی  خاصی ایجاد کنیم.

آمریکایی‌ها به نتانیاهو خبر داده بودند که نمی‌توانند مدت طولانی در مقابل اعتراضات متحدان خود و فشارهای افکار عمومی داخلی و حزب دموکرات تاب بیاورند، ولی  ما تمام سعی خود را کردیم تا کار آمریکا را برای کمک به ما در میان افکار عمومی جهانی سخت و دشوار کنیم.

همچنین کاری کردیم که ایالات متحده نتواند از حق وتو علیه قطعنامه‌ای خواهان آتش بس بدون قید و شرط در طول ماه رمضان استفاده کند.

در بخش دیگری از یادداشت آمده است: جنگ در غزه یک شکست سیاسی واضح است، زیانی که به ساختار بازدارندگی، اقتصاد و جامعه وارد شده بسیار گسترده است و باسازی آن چند دهه زمان نیاز دارد.

بعد از یک نصف سال از جنگ، حماس همچنان در همان نقطه آغازین خود قرار دارد و یحیی السنوار رهبرش همچنان کشتی آن را هدایت می‌کند، او همچنان اختیارات، سلاح و پول در اختیار دارد و تمامی تلاش خود را برای بسط آرامش و ادامه سلطه بر نوار غزه به کار خواهد بست.

اسرائیل به دلیل شکست سیاسی جنگ را باخته است، پافشاری نتانیاهو بر عدم اجازه دادن به کارمندان تشکیلات خودگردان برای ورود به نوار غزه که از سه ماه پیش صورت گرفت یک اشتباه محوری محسوب می‌شود که باعث پیچیده تر کردن شرایط اسرائیل در این منطقه شد.

شمار زیاد زندانیانی که به هر شکل در هر توافق پیش رو  آزاد می‌شوند هم به مثابه پیروزی بزرگی خواهد بود که به رهبری حماس تقدیم شده و باعث افزایش محبوبیت آنها در میان ساکنان غزه و کرانه باختری می‌گردد.

همچنین هیچ کودک فلسطینی که امروز چهار یا پنج سال دارد در طول عمر خود هرگز فراموش نخواهد کرد که اسرائیل خانه‌اش را ویران کرد، به خانواده و والدینش اهانت کرد ودوستان و همسایگانش را کشته است از این رو تمایل به انتقام در او تا زمان مناسب انجام آن باقی و پا برجا خواهد بود.

در پایان یادداشت تاکید شده است، بعد از جنگ دوم لبنان (جنگ 33 روزه) شاهد تصویب قطعنامه 1701 بودیم، در آن زمان نتانیاهو ایهود اولمرت و کابینه‌اش را به خاطر این قطعنامه مورد نکوهش قرار داد اما حال که او در قدرت است و بعد از سال‌ها از پیگیری رویکرد مهار حزب الله امروز اجرای این قطعنامه را گدایی می‌کند شاید بتواند حزب الله را از منطقه دور کند.