تحریم‌های اخیر آمریکا علیه جنبش حماس شامل تحریم «ابوعبیده» سخنگوی گردان‌های القسام، شاخه نظامی حماس است.

به گزارش مرور نیوز، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا ادعا شده است «حذیفه سمیر عبدالله الکحلوت» نام واقعی «ابوعبیده» سخنگوی گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش حماس در غزه است و به گفته آنها این همان نامی است که رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۳ ذکر کرده بود.

هویت ابوعبیده تاکنون از سوی هیچ طرف فلسطینی یا یک طرف مستقل مشخص نشده است و دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی از جمله موساد و شاباک هیچ عکسی از وی ندارند.

ابوعبیده از شهرک «نعلیا» است و در «جبالیا» در غزه زندگی می‌کند. منزل وی بارها در معرض حمله رژیم صهیونیستی قرار گرفته است. اولین حضور علنی ابوعبیده با یونیفرم نظامی سبز رنگ و چفیه قرمز معروفش به ژوئن ۲۰۰۶ بعد از عملیات «الوهم المتبدد» باز می‌گردد.

همچنین به دنبال عملیات طوفان الاقصی ابوعبیده به طور مرتب در صفحه تلویزیون‌ ظاهر می‌شود.

آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا جمعه تحریم‌هایی را علیه رهبران جنبش حماس و جهاد اسلامی فلسطین اعمال کردند.

اتحادیه اروپا، شاخه نظامی و نیروهای ویژه جنبش حماس و شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین را در لیست تحریم‌های این اتحادیه مربوط به موضوع حقوق بشر قرار داده است.

اتحادیه اروپا گردان‌های القسام و نیروهای ویژه حماس و سرایا القدس وابسته به جنبش جهاد اسلامی را ممنوع السفر کرده و درآمدهای آنها را بلوکه کرده است. همچنین حمایت مالی مستقیم یا غیر مستقیم از آنها را ممنوع کرده است.


وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد این کشور جمعه تحریم‌هایی را علیه سخنگوی حماس و رهبران یگان پهپادی این جنبش اعمال کرد.

این تحریم‌ها علیه «ولیم ابوشنب» فرمانده یگان شمالی حماس در لبنان، «براء حسن فرحات» معاون ابوشنب و «خلیل محمد عزام» مسئول اطلاعاتی حماس اعمال شده است. این تحریم‌ها شامل بلوکه کردن تمام املاک و منافع افراد مورد نظر در آمریکاست.

«براین نیلسون» معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور «تروریسم» و اطلاعات مالی گفت: فعالیت مشترک امروز تمرکز جمعی ما را بر از بین بردن قدرت حماس برای انجام حملات بیشتر از جمله از طریق جنگ سایبری و تولید پهپادها تقویت می‌کند. وزارت خزانه‌داری با هماهنگی هم‌پیمانان و شرکا به هدف قرار دادن شبکه‌های وابسته به حماس از جمله در زمینه سایبری ادامه خواهد داد.