دونالد ترامپ پس از محکومیت در دادگاه پرداخت حق السکوت، متعهد به ادامه مبارزه در این مسیر شد.

به گزارش مرور نیوز،  دونالد ترامپ نامزد انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا، پس از محکومیت در دادگاه پرداخت حق السکوت، با حالتی خشمگین متعهد به ادامه مبارزه در این مسیر شد.

وی در مقابل شمار زیادی از دوربین‌های خبرنگاران در برج ترامپ خشمگینانه پیامی را خطاب به مخالفان سیاسی و قانونی خود اعلام کرد که او آماده مبارزه است.

ترامپ قاضی پرونده خوآن مرکان را فردی فاسد و شیطان خواند و جو بایدن رقیب دموکراتش در انتخابات ریاست جمهوری ۵ نوامبر را بدترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا خواند. ترامپ همچنین شاهدانی را که در این پرونده علیه او رای دادند، اعضای کنگره که به متهم کردن او رای دادند و مهاجرانی را که به گفته او به صورت غیرقانونی وارد کشور شده اند، مورد انتقاد قرار داد.

وی با درخواست از طرفدارانش برای اهدای کمک‌های مالی به کمپین او اظهار کرد این کار را انجام دهید، زیرا ما برای آمریکا مبارزه می‌کنیم.

در همین حال کمپین ترامپ اعلام کرد طرفداران ترامپ که اغلب آن‌ها این دادگاه را نقض عدالت می‌دانند، تنها در روز پنج شنبه که محکومیت او صادر شد، ۳۴/۸ میلیون دلار کمک مالی به او اعطا کردند که این رکوردی بی سابقه برای او محسوب می‌شود.

ترامپ همچنین در مقابل خبرنگاران افزود: هیچ اطلاعی در مورد پرداخت این رقم حق السکوت نداشته و ۱۳۰ هزار دلار به عنوان دستمزد مایکل کوهن بوده است.

وی درباره عدم شهادت خود در این دادگاه ابراز کرد که شهادت نداده، زیرا فکر کرده که هر کلمه‌ای که در دادگاه به زبان بیاورد علیه او استفاده خواهد شد، اما برخی تحلیل گران معتقدند که شاید حضور ترامپ در جایگاه شهود در این دادگاه می‌توانست نظر هیئت منصفه را تغییر دهد.

ترامپ تاکید کرد که تیم وکلای او حتما درخواست تجدیدنظر نسبت به این حکم را ارائه می‌دهند، اما قاضی مرکان حکم نهایی خود را در تاریخ ۱۱ جولای اعلام می‌کند و تا آن زمان وکلا نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند.

وی از مردم آمریکا خواست تا هوشیار باشند و نشان دهند که این پرونده یک بازی سیاسی است.

علاوه بر این رئیس جمهور سابق آمریکا به دور از دوربین‌های خبرنگاران و در شبکه اجتماعی تروث سوشیال، سیستم قضایی آمریکا و هر کسی را که موضوع محکومیت او را مطرح کرده، مورد انتقاد شدید قرار داد.

روز پنچ شنبه سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس، در نهایت هیئت منصفه دادگاه منهتن نیویورک دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا را در ارتباط با پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ و مخفی نگه داشتن صورت‌حساب‌های مالی آن گناهکار شناخت.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ۱۲ عضو هیئت منصفه پس از یک روز مشورت، در تمامی ۳۴ مورد جعل سوابق مالی او را مجرم اعلام کرد و قاضی دادگاه نیز قرار است حکم نهایی را در ۱۱ ماه جولای قرائت کند و ممکن است ترامپ به جریمه مالی، حکم تعلیق و یا حتی زندان محکوم شود.

با این حال این حکم قطعی نیست و وکلای ترامپ تلاش خواهند کرد در دادگاه استیناف، حکم را باطل کنند و این پروسه ممکن است ماه‌ها به طول بیانجامد.

در این میان دونالد ترامپ نیز که در جمع حامیان خود در خارج از ساختمان دادگاه حضور پیدا کرده بود، رأی دادگاه را یک «ننگ» دانست و خود را بی‌گناه اعلام کرد.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا که قصد شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو را دارد، افزود: «حکم واقعی در ۵ نوامبر در روز انتخابات خواهد بود». او قاضی دادگاه را یک فرد جنجالی توصیف کرد و گفت که «این نبرد هنوز پایان نیافته است».

«مایک جانسون» رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که امروز یک روز «شرم آور» در تاریخ آمریکا است. او گفت: آنچه اتفاق افتاد یک اقدام صرفا سیاسی بود و ربطی به قانون ندارد.

جو بایدن نیز در اولین واکنش خود گفت: «صندوق رأی تنها راهی است که می‌توان ترامپ را از کاخ سفید دور نگه داشت». کمپین انتخاباتی بایدن نیز گفت: هیچ کس فراتر از قانون نیست.

کریس مورفی سناتور دموکرات نیز در واکنش به این حکم در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ترامپ مرتکب خلاف شد و به این دلیل محکوم شد و این یعنی حاکمیت قانون».