سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما در خصوص مذاکرات وین هیچ گفتگوی مستقیمی با آمریکا انجام ندادیم و برخی پیام‌ها به واسطه «انریکه مورا» رد و بدل شده است.

به گزارش مرور نیوز، سعید خطیب‌‌ زاده، سخنگوی وزارت خارجه صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر اینکه درباره برنامه هسته‌ای ایران به ایران مستقیم پیام داده است، گفت: هیچ گفت‌وگوی مستقیمی با آمریکا در وین نداشتیم و اگر مطلبی وجود داشت توسط انریکه مورا به ایران منتقل و توسط ما پاسخ داده شده است.

خطیب‌زاده درباره بازگشت سفیر ایران در یمن به ایران گفت: روابط ایران و انصارالله مستحکم است. ایران کماکان متعهد است به مردم یمن از همه ابزار‌های سیاسی و اقتصادی کمک کند. آن‌هایی که این خبرسازی‌ها را می‌کنند بهتر است بدانند تنها راه کمک به موضوع یمن ایرلو احتیاج به رسیدگی فوری پزشکی داشت و چندین کشور در منطقه از جمله عراق به ما کمک کردند. انشاء الله که حال آقای ایرلو بهتر شد، اطلاع رسانی می‌کنم.

این مقام ارشد وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره رویکرد سه کشور اروپایی در مذاکرات وین گفت: سه کشور اروپایی به جای اینکه مذاکرات را جدی دنبال کنند، بعضا وارد کارزار‌های رسانه‌ای شده اند که اطلاعات غلط در آن داده شد. ما امروز دو متن توافق شده جدید داریم که ماحصل گفت‌وگو‌های فشرده‌ای است که طی این جلسات چند روز گذشته به دست آمده است. نظرات ایران به همراه متون قبلی در آن لحاظ شده و الان متونی داریم که براساس آن به گفت‌وگوهای آتی ادامه دهیم. اگر طرف‌های مقابل در برجام با همین رویکرد که وارد شدند از ابتدا وارد می‌شدند، زودتر می‌توانستیم به این متون برسیم.

او درباره نصب دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع کرج نیز اعتقاد دارد که از همان روز وقوع خرابکاری‌ها در کرج به آژانس گفتیم باید اقداماتی صورت گیرد و بررسی‌های امنیتی و قضایی انجام شود. در این راستا، باید مجرم محکوم شود و طبیعتا وقتی چک‌های امنیتی و فنی درباره دوربین‌ها صورت بگیرد می‌تواند این دوربین‌ها نصب شود. در سفر گروسی توافقات کاملی انجام شده بود به دلیل برخی مشکلات و نقاط اختلافی این اعلام نشد و بعد از سفر کمالوندی به وین و گفت‌وگو‌هایی که صورت گرفت وقتی مقدمات فراهم شد ایران اعلام کرد دوربین‌ها مجدد نصب می‌شود مادامی که روابط ایران و آژانس در چارچوب فنی بماند هیچ مشکلی نبوده و در چارچوب فنی آسمان بسیار آفتابی و صاف است.

خطیب‌زاده درباره مذاکرات ایران و عربستان نیز می‌گوید که تحولی در این زمینه نداشتیم و همچنان منتظر پاسخ ریاض هستیم. پیشرفت مذاکرات منوط به جدیت طرف مقابل خواهد بود. ریاض را دعوت می‌کنیم به راه‌حل‌های سیاسی و دیپلماتیک و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها. دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان برگزار نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره افزایش رایزن‌های اقتصادی و بازرگانی گفت: دو نوع کارشناس در سفارتخانه‌ها حوزه‌های دیپلماسی اقتصادی را پیگیری می‌کنند یکی رایزنان و کارشناسان اقتصادی هستند برای همکاری‌های اقتصادی جامع بین دو کشور فعالیت می‌کنند و یکی رایزنان بازرگانی که توسط وزرات صمت منصوب می‌شوند و ما باید حضور آن‌ها را تسهیل کنیم. رایزنان اقتصادی حفظ شدند و در برخی کشور‌ها کاهش نیرو داشتیم. برآورد ما این است که طی چند ماه آینده به سرعت از این وضعیت وزارت صمت خارج شود و ۳۰ تا ۴۰ نفر از وابستگان بازرگانی اگر وزارت صمت همکاری را داشته باشد بتوانیم اعزام کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره پرداخت بدهی انگلیس به ایران چنین گفت که متاسفانه دولت انگلیس تا امروز به غیر از حرف زدن کاری انجام نداده است. لندن هر چند در بیان بدهی قطعی خودش را اعلام می‌کند ولی در عمل هرگاه به بهانه‌ای اینها را منوط به موضوع دیگری می‌کند. تا مادامی که این بدهی پرداخت نشود پرونده مهمی در روابط دو کشور باز خواهد بود.