وزیر خارجه ایران و هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی و امنیتی اروپا در خصوص گفتگو برای لغو تحریم‌ها، وضعیت اوکراین و همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران رایزنی کردند.

به گزارش مرور نیوز، وزارت خارجه کشورمان از تماس تلفنی «حسین امیر عبداللهیان» وزیر خارجه ایران با «جوزف بورل»، هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا خبر داد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه، طرفین در خصوص گفتگو برای لغو تحریم‌ها، وضعیت اوکراین و همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران رایزنی کردند.

امیرعبداللهیان در این گفتگوی تلفنی در خصوص اوکراین اظهار داشت: ما در مورد ریشه وضعیت کنونی اوکراین و مخالفت ایران با جنگ قبلا گفتگو کرده ایم.

وزیر امور خارجه کشورمان از آمادگی برای استمرار تلاش ها برای تحقق صلح در سفر آتی خود به مسکو  خبر داد و افزود: غرب باید بجای تکرار اتهامات بی اساس علیه ایران، اوکراین را تشویق کند مدارک‌ مستند در نشست رسمی هیات های سیاسی و نظامی دو کشور ارائه دهد و گفتگوی رسمی را جایگزین اتهامات بی اساس و تکراری کند و مشاهده کند که ایران همواره در کنار صلح قرار داد و ‌نه جنگ.

امیرعبداللهیان در ادامه تاکید کرد، روابط تهران و ‌آژانس در مسیر درست خود قرار دارد. جوزف بورل نیز در این گفتگو، تلاش خود بعنوان هماهنگ کننده در راستای جمع بندی مذاکرات وین و ابتکار عملی برای منتج به نتیجه شدن گفتگو ها را مورد تاکید قرار داد.

هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا افزود: علیرغم وجود اظهاراتی در مورد پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین ، از تلاش ایران برای کمک به تحقق صلح در منطقه قدردانی می‌کنم.

بورل همکاری ایران و آژانس را گامی مثبت و روبه جلو خواند. طرفین در این تماس آخرین وضعیت گفتگو برای رفع تحریم ها را مورد توجه قرار دادند.

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همزمان با اعلام این خبر در پیامی در توییتر نوشت که اتحادیه اروپا خواستار آن است که ایران رفتار خود را تغییر دهد.

او همچنین نوشته است: «همکاری جدی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اجرای سریع توافق حاصل‌شده لازم است.»

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سیزدهم اسفند ماه به ایران آمد و با مقامات کشورمان از جمله رئیس سازمان انرژی اتمی و رئیس جمهور دیدار و گفت‌وگو کرد و نتیجه این دیدار توافق بین ایران و آژانس بود. گروسی این توافق را «بسیار مهم» ارزیابی کرد و گفت که این دیدار باعث تفاهم بر سر «مسائل و اصول اساسی» شده است.