وزیرخارجه عربستان گفت: خیلی خوشحالم امروز در تهران حضور دارم. ما گفتگوهای مثبت و شفافی را داشتیم که در چارچوب تکمیل توافق دو کشور در پکن است.

به گزارش مرور نیوز، فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی که ظهر امروز به تهران سفر کرده است در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران حاضر شد.

حسین امیرعبداللهیان در کنفرانس مطبوعاتی با فیصل بن فرحان، اظهار داشت: امروز میزبان همتا و همکار خود در تهران هستم. یکصد روز از توافق تهران و ریاض و شروع مجدد روابط دیپلماتیک دو کشور سپری می‌شود.

وزیر امور خارجه افزود: توانستیم در پایتخت‌های دو کشور و مدینه و مشهد زمینه بازگشایی سرکنسولگری‌های دو کشور را فراهم کنیم.

 

مراحل اداری برای استقرار سفرا در حال انجام است

وی گفت: مراحل اداری برای استقرار سفرا در تهران و ریاض در حال انجام است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: از مساعدت عربستان برای افتتاح سفارت و سرکنسولگری در ریاض و جده تشکر می‌کنم.

وی گفت: ما نیز امکانات لازم را برای کادر دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد فراهم کردیم.

وزیر امور خارجه بیان کرد: خرسند هستیم که با ارتباط ایجاد شده بین ایران و عربستان هموطنان‌مان حج مقبولی را تجربه می‌کنند.

در ادامه این نشست، فیصل بن فرحان وزیر امورخارجه عربستان گفت: خیلی خوشحالم امروز در تهران حضور دارم. ما گفتگوهای مثبت و شفافی را داشتیم که در چارچوب تکمیل توافق دو کشور در پکن است.

وزیر خارجه عربستان افزود: در تلاشیم اقدامات دیپلماتیک در دو کشور ادامه یابد. سفارت و کنسولگری ایران در ریاض بازگشایی شد و به زودی سفارت ما نیز در تهران بازگشایی می‌شود.

فیصل بن فرحان گفت: از همکاران در وزارت خارجه ایران و دولت ایران تشکر می‌کنم‌. بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی مسئله اساسی است چراکه تهران و ریاض هر دو از کشورهای مهم منطقه به حساب می‌آیند.

وی با بیان اینکه این روابط بر اساس یکسری اصول واضحی از جمله اقدام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی دو کشور استوار است، اظهار داشت: امیدواریم افق‌های همکاری بین دو کشور بیش از این باشد.

 

دعوت از رئیسی برای سفر به عربستان

وزیرخارجه عربستان افزود: من دیداری هم با رئیس جمهور ایران خواهم داشت تا سلام گرم پادشاه و آقای بن سلمان را به ایشان ابلاغ کنم و مایل هستیم که ایشان دعوت به عربستان را به زودی پاسخ دهند.

فیصل بن فرحان گفت: سفر امروز من به تهران همزمان با موسم حج است، لذا عربستان این افتخار را دارد که از مهمانان خدا میزبانی و از آنها استقبال می‌کند.

وی مطرح کرد: عربستان سعودی همه امکانات خود را برای خدمت رسانی به حجاج به کار می‌گیرد و به همه حجاج ایرانی خوش آمد عرض می‌کنیم و امیدواریم حج‌شان مورد قبول خدا واقع شود.

در ادامه این نشست، امیرعبداللهیان گفت: از حمایت‌های وزیرخارجه عربستان تشکر می‌کنم. متقابلاً ما نیز تسهیلات و زمینه‌های سفر اتباع عربستان به مقاصد زیارتی و گردشگری ایران را فراهم ساخته‌ایم.

وی گفت: در ادامه دیدارهای قبلی باهمتای سعودی در پکن و کیپ تاون، امروز فرصتی داشتیم درباره ابعاد مناسبات میان دو کشور گفتگو کنیم.

وی گفت: همچنین درباره اهمیت تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی و کمیته‌های سیاسی، مرزی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و سایر زمینه‌ها از جمله همکاری در حوزه محیط زیست اتفاق نظر داریم. پس از تأیید توافقات توسط مقامات عالی دو کشور موضوعات در مسیر اجرایی قرار خواهد گرفت.

امیرعبداللهیان با تاکید بر امنیت منطقه از طریق همکاری‌های چندجانبه منطقه‌ای در گفتگوهای دوجانبه گفت: امنیت منطقه از اساسی و حیاتی‌ترین موضوعات برای همگان و ضرورتی برای دستیابی به آینده امن‌تر و شکوفاتر در منطقه مشترک ماست.

 

اتفاق نظر درباره مسئله فلسطین

وی ادامه داد: ایران هرگز امنیت را مترادف با نظامی‌گری ندانسته و امنیت مفهومی فراگیر و در برگیرنده ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری میان کشورهای منطقه است و با استفاده از این فرصت در خصوص ضرورت حمایت از مردم مظلوم فلسطین رایزنی کردیم، و اتفاق نظر داریم که مسئله فلسطین، اساسی و دارای اولویت در جهان اسلام و در نگاه مشترک دو کشور است.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: درباره نگرانی از تداوم جنگ در سودان صحبت و درباره سایر موضوعات مورد علاقه منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کردیم. همکاری‌های نزدیک‌تر و مؤثرتر در سازمان‌های منطقه‌ای را نیز دنبال می‌کنیم.

امیرعبداللهیان در پایان خاطر نشان کرد: برای همه مسلمانان در سرزمین وحی بویژه ایرانیان بهترین‌ها رو آرزو دارم.

فیصل بن فرحان نیز در پایان گفت: امیدواریم بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی خود و به صورت مثبت در منطقه و جهان اسلام منعکس شود تا این مسئله با تعهد مشترک هر دو کشور به امنیت منطقه و همکاری‌های اقتصادی و روابط فرهنگی منجر شود.

وی ادامه داد: جا دارد بر اهمیت همکاری دو کشور در زمینه امنیت منطقه‌ای بویژه دریانوردی و کریدور دریایی و تلاش برای عدم انتشار سلاح‌های کشتار جمعی تاکید کنم.