وزرای خارجه ایران و سوئد در خصوص هتک حرمت قرآن کریم به صورت تلفنی گفتگو کردند.

به گزارش مرور نیوز، توبیاس بیلستروم وزیر خارجه سوئد در تماس تلفنی امروز با حسین امیرعبداللهیان گفت: دولت سوئد هتک حرمت به کتاب آسمانی مسلمانان، قرآن کریم، را محکوم می‌کند. 

بیلستروم اظهار کرد: شخص نخست وزیر و بیانیه رسمی وزارت خارجه سوئد به صراحت اعلام کرده که این اقدام موضع دولت سوئد نیست.

وزیر خارجه سوئد تصریح کرد: پلیس سوئد مجوز برگزاری تجمعات را صادر می‌کند و احدی در سوئد برای اهانت به قرآن مسلمانان مجوز نداده است، اما این فرد سوء استفاده کرده است و ما آن را محکوم می‌کنیم.

امیرعبداللهیان در پاسخ به اظهارات همتای سوئدی تاکید کرد: بی حرمتی به قرآن کریم و دیگر کتب و مقدسات ادیان الهی در هر کجا، توسط هر شخص و تحت هر شرایطی قویا محکوم است. تکرار این اقدامات به بهانه آزادی بیان غیر قابل قبول و توجیه است.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: سوئد باید به این نوع از نفاق افکنی و ترویج خشونت که عواقب عمیقی در پی دارد پایان دهد. 

امیرعبداللهیان تصریح کرد: در حالی که سوئد داعیه پیشرو بودن در عرصه حقوق بشر را دارد، چگونه می‌تواند در کمتر از ۱۰ روز از تصویب شدن قطعنامه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در محکومیت توهین به مقدسات دینی اینگونه بی تفاوت از کنار آن بگذرد؟

وی خطاب به وزیر خارجه سوئد گفت: پلیس سوئد اجازه داد که با سوء استفاده از آزادی بیان به هسته مرکزی وجدان، عقیده و اعتقاد همه مسلمانان جهان آشکارا توهین شود، در واقع این خشونتی آشکار علیه مسلمانان بشمار می‌رود. اگر در مورد هر یک از ادیان ابراهیمی و کتب آسمانی دیگر نیز این اتفاق می‌افتاد باید علاوه بر محکومیت، فرد یا اعضای جریان خطاکار دستگیر و محاکمه شوند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اظهار کرد: در کنار بیانیه، فرد مرتکب این اهانت غیر قابل بخشش باید دستگیر، محاکمه و پاسخگوی اقدامات خود باشد. در غیر این صورت سوئد باید منتظر تصمیمات قاطع کشور‌های اسلامی باشد.