خطیب نماز جمعه امروز تهران آزادی های انسانی در روابط اجتماعی را مشروط به رعایت حقوق دیگران دانست.

به گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری در سخنرانی خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران درباره مسوولیت اجتماعی؛ مسوولیت ناشی از زندگی در جامعه و ارتباط با سایر انسان ها، گفت: این موضوع، مساله اساسی سلامت در روابط اجتماعی است. همه زیست اجتماعی ما براساس این قاعده اجتماعی استوار شده است.

وی افزود: مهمترین دلیل و فلسفه تشکیل حکومت ها در تاریخ بشریت تامین همین حق بوده است. آزادی های انسانی در روابط اجتماعی مشروط به این اصل اصیل و مشروط به رعایت حقوق دیگران است. مراقب رابطه خود با دیگران باشید و باید حریم آنها در رابطه با گفتار و رفتار شما صیانت شود.

وی ادامه داد:  ۷۰ درصد روابط اجتماعی ما روابط کلامی است.  زبان در روابط اجتماعی تعیین کننده است و در حفظ حقوق دیگران و به سلامت برگزار کردن رابطه اجتماعی ما دارای اهمیت ممتاز است.

خطیب نماز جمعه افزود: ماه ربیع الاول، ماه تأسیس نماز جمعه به امامت پیامبر اعظم (ص) در روزهای آغازین هجرت است. ان شاءالله امت اسلامی در برابر دشمنان سربلند و استوار باشند. خدا را  شاکرم که در اولین هفته ماه ربیع الاول توفیق حضور در نماز جمعه را داشتم.

حاجی علی اکبری ادامه داد:  همچنان از عظمت اربعین متحیریم. در اقتدا به رهبر عالی قدرمان و مسؤلین نظام که از ملت شریف عراق تشکر کردند بنده هم به نمایندگی از شما، از مردم و مقامات عراق تشکر می‌کنم. امسال توسعه محبت‌ها و خدمات در اربعین بسیار واضح و روشن بود.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس، گفت: امروز روز حساس و فراموش نشدنی در تاریخ انقلاب اسلامی است. ملت ما توانست با رهبری امام راحل از این جنگ تحمیلی جهانی، دفاع مقدس ۸ ساله‌ای را بسازند که نقطه عطفی برای کشور ما، منطقه و جهان تلقی می‌شود.

وی افزود:دفاع مقدس ما مردمی ترین دفاع و جنگ تاریخ بود که پشت سر گذاشتیم. وجهه اجتماعی این دفاع خیلی فوق العاده است.

وی افزود: دفاع مقدس شناسه هویتی ماست. جنگ ادامه دارد و دشمنان همان دشمنان البته ضعیف‌تر هستند و ملت همان ملت، البته قوی تر است و در مسیر پیش رو توفیق مان به استفاده از این گنج عظیم است و نرم افزار دستیابی به ایران قوی، فرهنگ دفاع مقدس ماست.

وی با بیان اینکه همه بخش های کشور ما باید پیوست دفاع مقدسی داشته باشد، گفت: مقاومت تربیتی در پرتو تربیت مقاومتی امکان پذیر است و فرهنگ مقاومتی و اقتصاد مقاومتی می خواهیم. یک نمونه آن‌را همین هفته تجربه کردیم و آن هم  سفر رییس جمهور به نیویورک بود که  نمونه موفق است و همان دیپلماسی مقاومتی است. رییس جمهور ما در قامت نماینده ملت ایران با آن عزت و صلابت در برابر ملت های عالم قرار گرفت و صدای رسای ملت ایران و جهان اسلام و مستضعفان بود که در سازمان ملل شنیده شد و مرگ استکبار را در قلب استکبار اعلام کرد.

وی ادامه داد: رییس جمهوری  به مساله اساسی ( خانواده )که با هویت پوشالی استکبار غربی در حال فروپاشی در جهان بود، تاکید کرد. سخن از قرآن کریم گفت و قرآن را بدست گرفت و  اهانت های اخیر به قرآن را بیان کرد و گفت که نسخه نجات بشریت قرآن است.

وی افزود: دیپلماسی مبتنی بر مقاومت و فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب ناب اسلامی این چنین چیزی است. همین دیپلماسی است که آزادسازی منابع ملت ایران را داشته، نه دیپلماسی التماسی. همین دیپلماسی مقاومتی است که آزادی زندانیان و  میراث فرهنگی کشور را داشته است.‌ دیدید که چگونه  صهیونیست ها عکس آن خانم را در دست گرفت و بعد از اجلاس اخراج شد. بدبخت ها در جلوی درب سازمان ملل چه رسوایی کردند. فلک زده ، بیچاره و آواره وضعیت ضدانقلاب هاست. این نسخه جواب می دهد.

وی ادامه  ادامه داد:  امروز  رژه در حرم امام (ره) را هر چه نگاه می‌کردید، تمام نمی شد. همین نسخه دفاع مقدس  باید در علم و دانش پیش رود. فرهنگ عمومی نسبت به نسخه دفاع مقدس فاصله دارد و باید بر روی آن کار کنیم.

وی در پایان گفت: فردا اولین روز بازگشایی مدارس ماست و  نسخه تربیت شایسته، نسخه ای است که از این دفاع مقدس بر  می‌آید.