تمام دستگاه‌ها درگیر آماده‌سازی مقدمات انتخابات هستند تا انتخاباتی در شان نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار شود و در واقع انتخابات در نظام جمهوری اسلامی یک شاخص اصلی برای مردمی بودن نظام است.

به گزارش مرور نیوز، عباسعلی کدخدایی در نشست مشترک فرمانداران و هیئت‌های نظارت انتخابات کهگیلویه وبویراحمد اظهار داشت: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی یک شاخص اصلی برای مردمی بودن نظام است و در همه فرآیند آن نگاه عمیق و دقیقی به مولفه ها و اصل انتخابات وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت انتخابات اسفند 1402، عنوان کرد: تمام دستگاه‌ها درگیر آماده‌سازی مقدمات انتخابات هستند تا انتخاباتی در شان نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار شود و در واقع انتخابات در نظام جمهوری اسلامی یک شاخص اصلی برای مردمی بودن نظام است.

کدخدایی ابراز کرد: در زمان حضرت امام(ره) و اکنون رهبر معظم انقلاب اسلامی نگاه عمیق و دقیقی به مولفه‌ها و اصل انتخابات داشته و دارند و مردم سالاری نظر ایشان بوده که نظر درست و صحیحی بوده چرا که اساس اسلامیت و جمهوریت به حضور مردم است.

وی با بیان اینکه نظام دینی و اسلامی ما بر پایه مردم سالاری استوار است، افزود: انتخابات یک شاخصه مهم است و همه در هر جایی هستیم باید تلاش کنیم انتخابات به خوبی برگزار شود و چهار راهبرد امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت ملاک کار یکایک ما در هر پست و مقامی باشد.

کدخدایی با تاکید بر اینکه ملاک ما در انتخابات حضور مشارکت و پشتیبانی مردم است، ابراز کرد: خوشبختانه از ابتدای انقلاب تاکنون هر انتخاباتی برگزار کردیم سالم بودند حتی انتخابات سال 1388 که عده‌ای نسبت به آن اعتراضاتی داشتند که اعلام کردیم به سلامت انتخابات هیچ گونه خدشه‌ای وارد نشده است.

وی به لازمه برگزاری انتخابات سالم اشاره و عنوان کرد: قوانین انتخاباتی مربوط به دهه 60 بود که در دهه 70 اصلاح شد و همچنان ادامه دارد و انتخابات در دهه 60 با یک نگاه تکلیف محور برگزار می شود و معادلات سیاسی رقابتی کم تر مطرح شد اما هر چه از دهه 60 فاصله گرفتیم عنصر رقابت سیاسی به خصوص در دو دهه اخیر پر رنگ شد که باید قوانین و روش هایی مبتنی بر نگاه و مزاج انتخاباتی که مردم آن را می پسندند داشته باشیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان کرد: روش دیگر لازمه برگزاری انتخابات سالم روش ها و عملکرد نظام انتخاباتی است وقتی می خواهیم انتخابات را به عنوان یک شاخصه ملی در داخل و خارج از کشور اعلام کنیم لوازم خاص خود را  دارد.

وی با بیان اینکه قانون احزاب داریم و در قانون اساسی بر احزاب تاکید شده است اما گام موثری در این خصوص برداشته نشده است، افزود بار عمده انتخابات به لحاظ سیاسی و اجتماعی بر عهده هیئت‌های اجرایی، شورای نگهبان و نهادهای حاکمیتی است و اگر به این مورد توجه شود امر شایسته سالاری که در سیاست‌ها مورد تاکید مقام معظم رهبری است، محقق می‌شود.

کدخدایی بر مسئله بی طرفی عوامل اجرایی انتخابات تاکید کرد و گفت: باید بحث بی طرفی در انتخابات پر رنگ نشان داده شود و ضمن اینکه مسئله مهم بی‌طرفی در انتخابات را به عوامل اجرایی گوشزد کنیم خودمان منادی و عامل به این مسئله باشیم.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری همواره بر موضوع بی‌طرفی در انتخابات تاکید دارند، بیان کرد: فارغ از نگاه سیاسی و سلیقه‌ای عوامل اجرایی در چارچوب قانون حرکت کنیم و اگر خدای نکرده مردم یک حوزه انتخابیه احساس کنند من و شما از فردی جانبداری می‌کنیم و به این دلیل پای صندوق رای حاضر نشوند گناهی است که به پای من و شما نوشته می‌شود، لذا موارد اخلاقی، دینی و سیاسی در این زمینه مدنظر باشد.

کدخدایی با اشاره به اینکه شفافیت مدنظر عوامل اجرایی باشد و پاسخ قانونی به موارد مطرح شده از سوی نامزدهای انتخاباتی داده شود، گفت: بی طرفی عوامل اجرایی انتخابات در بین نامزدها و هواداران آنها منعکس شود و آنها هم این اطمینان را پیدا کرده و به خوبی لمس کنند که اگر این مورد لمس نشود معنایی نخواهد داشت.

وی در پایان انسجام و همراهی میان مسئولان این استان را ستود و گفت: امید می رود این انسجام و همراهی میان مسئولان استان شاهد برگزاری انتخابات باشکوه در استان کهگیلویه و بویراحمد به مانند دیگر انتخابات باشیم.