سخنگوی وزارت خارجه گفت: آمریکا با سوءاستفاده از قدرت، مانع انجام وظیفه از سوی شورای امنیت سازمان ملل در مورد پیگیری‌های جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی شده است و شورای امنیت و صلح و امنیت بین‌المللی را به گروگان گرفته است.

به گزارش مرور نیوز، ناصر کنعانی ، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست مطبوعاتی خود به تشریح آخرین وضعیت تحولات اراضی اشغالی و محکوم کردن جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه پرداخت.

کنعانی در پاسخ به این سوال که روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا به عراق سفر کرده بود و امروز هم نخست‌وزیر عراق به تهران آمده است و آیا آقای السودانی حامل پیامی از سوی امریکا به ایران است ، گفت : من هنوز اطلاعی در این ارتباط ندارم.

وی با بیان این که در حال حاضر این سفر همچنان جاری است و من هنوز در جریان موضوعات گفت‌وگو و رایزنی شده ، قرار نگرفته‌ام، تصریح کرد: با توجه به اهمیت تحولات غزه ، این موضوع یکی از محورهای اصلی رایزنی در جریان این سفر بین مقامات تهران و بغداد است .

وی تاکید کرد: این که ایشان در جریان این سفر حامل پیام خاصی بوده‌اند یا نه؟ من در این لحظه اطلاعی از آن ندارم.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال ایسنا درباره سفر اخیر  علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه به  ژنو و رایزنی‌های انجام شده در جریان این سفر ازجمله دیدار وی با انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و گفت‌وگوهای انجام شده در مورد روند مذاکرات رفع تحریم‌ها در جریان این دیدار گفت : سفر آقای باقری به ژنو  در چارچوب گفت‌وگو با مقامات اتحادیه اروپا با تمرکز بر تحولات اخیر فلسطین انجام گرفت.

وی افزود: در جریان این سفر و رایزنی‌های انجام شده بر نقش و مسئولیتی که در مورد این تحولات، متوجه اتحادیه اروپا است، صحبت شد  و  بر این موضوع تاکید شد که با توجه به نوع نگاهی که اتحادیه اروپا در مورد مسائل بین‌المللی و حقوق بشری دارد باید در مورد غزه نیز به مسئولیت خود عمل کند و تلاش‌های لازم را برای توقف جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی در غزه انجام دهد.

کنعانی افزود: در این دیدار و در جریان این سفر در  مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز تبادل نظر و گفت‌وگو شد و ما عموما  از این فرصت‌ها برای تبادل نظر در مورد این موضوعات نیز استفاده  می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد ادعاهای بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران در جریان سفر روز گذشته وی به عراق گفت: اتهام‌زنی به ایران از سوی آمریکایی‌ها برای انحراف افکار عمومی جهان از این موضوع که دولت آمریکا یک طرف جنگ است، انجام می‌شود .

کنعانی با بیان اینکه  جریان مقاومت در منطقه مستقل است و مستقل تصمیم می‌گیرد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به دوستان و متحدان خود امر و نهی نمی‌کند.

وی با بیان اینکه در مورد عملیات اخیر حماس همانطور که این جریان اعلام کرد و دیگران و ما نیز اعلام کردیم ، در مورد این عملیات از سوی جریان مقاومت فلسطینی تصمیم گرفته شده بود و از سوی خود آنها نیز اجرا شد، گفت: این اتهام زنی‌ها از مسئولیت‌های آمریکا کم نمی‌کند.

کنعانی با تاکید بر این که دولت آمریکا نباید ریشه اقدامات جریان مقاومت علیه خود در منطقه را در ارتباط با دولت‌های دیگر  بداند و آمریکا باید ریشه این اقدامات را در نوع رفتار  و  تعامل خود در  منطقه جست‌وجو کند، گفت: اگر آمریکا رفتارهای درست با ملت‌های منطقه داشت ، وزیر امور خارجه آمریکا مجبور نبود که در هنگام سفر به عراق بر کت خود جلیقه ضد گلوله بپوشد و به عراق سفر کند و یا  رئیس‌جمهور آمریکا مجبور نبود که با چراغ خاموش وارد فرودگاه نظامی در منطقه شود و چراغ خاموش نیز از منطقه خارج شود .

وی افزود: در واقع آمریکا باید ببیند که چه کرده است که وزیر امور خارجه این کشور مجبور است که  با جلیقه ضد گلوله به منطقه و عراق سفر کند.