سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت که سرنوشت فلسطین به دست ملت فلسطین رقم خواهد خورد.

به گزارش مرور نیوز،  سخنگوی وزارت امور خارجه ناصر کنعانی امروز (دوشنبه) ششم آذر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

 

 اگر دولت آمریکا نبود جنگ غزه رخ نمی‌داد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در این نشست و در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره اظهارات مقامات آمریکایی درباره آینده غزه و نقشه‌های این کشور برای مردم غزه اظهار داشت: متاسفانه دولت آمریکا در طول سالیان متمادی گذشته بخشی از مشکل بوده است، نه راه‌حل. در جنگ اخیر غزه و ۴۸ روز جنگ تحمیل شده و تجاوز رژیم صهیونیستی علیه مردم بی پناه غزه، متاسفانه دولت آمریکا عملا بخشی از این جنگ بوده و بلکه تمام این جنگ بوده است. اگر دولت آمریکا نبود، این جنگ اتفاق نمی‌افتاد. دولت آمریکا توان اثرگذاری بر رژیم صهیونیستی داشت که بازدارندگی لازم را ایجاد کند و این همه جنایت در این ۴۸ روز علیه مردم غزه اتفاق نیفتد.

وی عنوان کرد: دولت آمریکا تمام عیار در حوزه نظامی، سیاسی و بین‌المللی از این رژیم در شورای امنیت حمایت کرد و مانع از پایان دادن جنگ در کوتاه‌ترین زمان شد. بزرگ‌ترین کمکی که دولت آمریکا می‌تواند بکند این است که حمایت تمام عیار خود از رژیم صهیونیستی را بردارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه طرح‌های سیاسی که دولت آمریکا در سال‌های گذشته ارائه کرد، هیچکدام حلال مسأله و بحران مزمن و ریشه‌دار فلسطین نبود، اظهار داشت: این طرح‌ها مبتنی بر عدالت و انصاف نبود. به دلیل نادیده گرفتن واقعیات مسأله فلسطین طرح‌های آمریکا نتوانست به پایان این بحران کمک کند.

کنعانی افزود: آمریکا و رژیم صهیونیستی در طول جنگ اخیر نتوانستند آنچه را در حوزه نظامی طراحی کرده بودند، به منصه ظهور برسانند. شواهد دال بر این است که رژیم صهیونیستی تمایل به استمرار ماجراجویی دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: دولت آمریکا مایل است آن چیزی که در جنگ علیه غزه محقق نکردند در رویکرد سیاسی و از طریق شورای امنیت محقق کنند. اهداف محقق نشده در جنگ ظالمانه را در رویکرد سیاسی محقق کند. این چیزی است که دولت آمریکا در طول سال‌های گذشته تجربه کرده است.

وی افزود: ملت فلسطین اجازه تحقق اهداف نامشروع را به هیچ طرفی نه رژیم صهیونیستی و نه آمریکا نخواهند داد. سرنوشت فلسطین به دست ملت فلسطین رقم خواهد خورد. این ملت به عنوان صاحبان و مالکان حقیقی فلسطین حق دارند سرنوشت خود را تعیین کنند و درباره کشورشان تصمیم بگیرند. اگر دولت آمریکا مایل است به تجربیات غلط گذشته تجربه جدیدی اضافه کند، می‌تواند، ولی اقدامات غیرعادلانه و غیرمنصفانه و بدون در نظر گرفتن واقعیات فلسطین هیچگاه به حل این بحران کمک نخواهد کرد.

 

 به همه تعهدات خود براساس برجام و قطعنامه عمل کرده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه درباره بیانیه اخیر سه کشور اروپایی گفت: پاسخ ایران به این بیانیه توسط نمایندگی ایران در وین داده شد. در این بیانیه مواضع و دیدگاه‌های ایران بیان شد.

وی افزود: تعهدات مندرج در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مبتنی بر تعهدات متقابل است و اینکه از همه اعضا می‌خواهد به طور یکسان به تعهداتشان عمل کنند. عمل متقابل به تعهدات یک اصل شناخته شده و تثبیت شده در حقوق بین‌الملل است. 

کنعانی بیان کرد: فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله غنی‌سازی در سطوح مختلف کاملا صلح‌آمیز است و در راستای حقوق جمهوری اسلامی ایران براساس ان.پی.تی است. فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز ایران تحت نظارت و راستی آزمایی پادمانی آژانس قرار دارد. جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات خودش براساس برجام و قطعنامه عمل کرده، ولی طرف‌ها به گونه‌ای ادعا می‌کنند که گویی این ایران است که با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ از برجام خارج شده است. این اظهارات با انگیزه‌های سیاسی توسط برخی طرف‌ها مطرح می‌شود.

وی تصریح کرد: این کشورها تعهدات داوطلبانه را با تعهدات قانونی مخلوط می‌کنند و تلاش می‌کنند با پنهان کردن برخی از واقعیات اتهاماتی را علیه ایران مطرح کنند. برجام علاوه بر ایران دارای اعضا و طرف‌های دیگر است و دارای ضمیمه‌هایی است که باید توسط همه طرف‌ها اجرا شود. نمی‌توان اجرای تعهدات را از ایران صرفا طلب و خود به انجام تعهداتشان پایبند نباشند. 

 

 مسیر دیپلماتیک در بحث مذاکرات برجامی همچون گذشته باز است

سخنگوی وزارت خارجه گفت: همکاری ایران با آژانس تحت الشعاع اظهارات غیرسازنده برخی طرف‌ها قرار نخواهد گرفت و همکاری‌های ایران با آژانس بر مبنای توافق و بیانیه مشترک امضا شده بین ایران و آژانس ادامه خواهد یافت. مسیر مذاکرات هم مسیر خودش را دارد. مسیر دیپلماتیک در بحث مذاکرات برجامی همچون گذشته باز است و ایران برای انجام مذاکرات و تداوم آن برای بازگشت متعهدانه همه طرف‌های برجامی به توافق هیچگونه محدودیتی ندارد.

 

رژیم صهیونیستی هیچ خط قرمزی برای خود قائل نیست

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه امروز روز پایان آتش‌بس در غزه است و آیا تمهیداتی برای تمدید آتش بس اندیشیده شده؟ اظهار داشت: امروز چهارمین روز و براساس توافق اولیه روز پایانی توافق موقت موسوم به توافق آتش‌بس انسانی است. طبیعتا به عنوان ایران خواست و انتظارمان همانند دیگر کشورها و ملت‌ها این است که جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه به صورت کامل متوقف و آتش‌بس وارد روند پایدار شود و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه تکرار نشود. این خواست جامعه جهانی است.

وی ادامه داد: ۱۲۰ کشور در مجمع عمومی سازمان ملل با رای دادن به قطعنامه خواستار پایان دادن به این جنایت و جنگ ظالمانه و یک طرفه علیه مردم فلسطین شدند. ملت‌های دنیا خواسته مشابه و دقیقی دارند. ملت‌های دنیا در این مدت با حضور در خیابان‌های جهان خواستار پایان دادن به این جنگ تجاوزکارانه هستند.

وی ادامه داد: این تجاوز می‌بایست خاتمه یابد و تکرار نشود. در گفت‌وگوها با طرف‌های منطقه‌ای و موثر که داشته و داریم این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم. طرف منطقه‌ای فعال در این زمینه کشور قطر و در سفر اخیر امیرعبداللهیان به دوحه به صورت مبسوط در این خصوص مورد گفت‌وگو قرار گرفت. مذاکرات و تلاش‌هایی که در حال انجام است این است که آتش بس شکل پایدار به خود بگیرد و تجاوز ظالمانه علیه غزه تکرار نشود.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: رژیم صهیونیستی در عبور از خطوط قرمز و نقض حقوق بشردوستانه و حقوق بین‌الملل و مقررات آمره بین‌المللی هیچ خط قرمزی را برای خود قائل نیست و نشان داد همه حقوق مصرح در منشور ملل و کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو را نقض کرده و پایبند نبوده است. خواستار پایان دادن به این تجاوز هستیم و مشورت‌های ایران با طرف‌های مختلف ادامه دارد.

 

 امیدواریم آتش‌بس جنبه پایدار بگیرد

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: در مشورت‌ها در سطح رئیس جمهور و وزیر خارجه این گفت‌وگوها انجام و ادامه می‌یابد. به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی چون پیروزی نداشته به دنبال این است با ادامه تجاوز در پی کسب پیروزی برای خودش باشد. امیدواریم جامعه جهانی با هشدارهای لازم به رژیم صهیونیستی و آمریکا مانع از نقش آتش‌بس و جنایات رژیم صهیونیستی شود. دولت قطر در این خصوص تلاش‌های جدی را انجام می‌دهد و امیدواریم آتش‌بس جنبه پایدار بگیرد و شاهد تکرار این درگیری و جنگ نباشیم.

وی همچنین به روح بیش از ۶۰ خبرنگار در جنگ غزه ادای احترام کرد و گفت: خبرنگاران نشان دادند که در بیان حقیقت پا به پای ملت مظلوم فلسطین و شانه به شانه آنها ایستادند و برای به تصویر کشیدن حقیقت در غزه از بذل جان خود دریغ نکردند.

 

 نقشی در حملات نداریم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره ورود ناوهای آمریکایی به منطقه و حملات به کشتی‌های اسرائیلی و درخواست آمریکایی‌ها برای حملات تلافی جویانه علیه ایران نیز گفت: دولت آمریکا در ارتباط با مسائل منطقه‌ای هیچ موقع نقش امنیت سازی نداشت و نقش این دولت کمک کننده به ایجاد بی ثباتی و ناامنی در منطقه بوده است. حضور ناوگان نظامی آمریکا در منطقه را در چارچوب استمرار حمایت‌های دولت آمریکا و ایجاد فضای حمایتی برای رژیم صهیونیستی ارزیابی می‌کنیم.

وی افزود: ایران همواره به امنیت و ثبات در منطقه پایبند و متعهد بوده و نقش موثری را ایفا کرده است. در ارتباط با ادعاهای مقامات آمریکایی این ادعاها فرافکنانه و متمرکز بر اهداف سیاسی با هدف انحراف اذهان عمومی از واقعیات صحنه فلسطین و نقش حمایتی تمام عیار دولت آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین است. افکار عمومی فریب این موج سواری رسانه‌ای دولت آمریکا و رسانه‌های آمریکایی را نخواهد خورد.

کنعانی بیان کرد: در مورد آنچه از سوی گروه‌های مقاومت در منطقه علیه رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا رخ می‌دهد، قبلا هم اعلام کردیم ما نقشی در این اقدامات نداریم و واکنش طبیعی گروه‌های مقاومت در منطقه به نقش غیرقانونی آمریکا در حمایت از جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و واکنش طبیعی به حضور غیرقانونی آمریکا در خاک برخی کشورها از جمله سوریه است. آمریکا باید مسؤولیت حضور غیرقانونی خود در منطقه و حمایت تمام عیار از رژیم صهیونیستی را بپذیرد.

 

حمایت از مردم فلسطین منحصر به مردم یمن نیست 

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری اظهار داشت: انصارالله اعلام کرده در حمایت از مردم فلسطین علیه اهداف رژیم صهیونیستی اقدام می‌کند. حمایت از مردم فلسطین منحصر به مردم یمن نیست و دیگر جریان‌ها در منطقه در چارچوب حمایت از مردم مظلوم فلسطین اقدام کرد و ملت‌های دنیا هم اقدام کردند. حضور میلیون‌ها نفر از ملت‌های کشورهای دنیا در میادین و خیابان‌ها که همچنان ادامه دارد، نشانگر آن است که حمایت از فلسطین اکنون گستره جهانی به خود گرفته است.

کنعانی اضافه کرد: انزجار از رژیم صهیونیستی یک گستره جهانی به خود گرفته است و اقدامات جنایتکارانه این رژیم علیه مردم فلسطین برای ملت‌های دنیا قابل تحمل نیست. آنچه یمن انجام داد بخشی از واکنش طبیعی در خصوص جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم فلسطین است. بهتر است دولت آمریکا به خواسته ملت‌ها توجه و به آن تمکین کند. 

 اظهار داشت: ایران همواره از روند سیاسی داخلی عراق حمایت کرده و می‌کند و این بخشی از دموکراسی و مردمسالاری در داخل عراق است.

 

 استفاده از پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی گفت: اطلاعاتی داریم که دولت آمریکا از پایگاه‌های نظامی منطقه‌ای خود برای کمک رسانی نظامی و ارسال تجهیزات و تسلیحات برای رژیم صهیونیستی به صورت مستمر استفاده می‌کند. این اطلاعات توسط جهات ذیربط ایران داده شده و اطلاعات لازم به آنهایی که نیاز بود منتقل شد و این امر پنهانی نیست.

وی گفت که حملات گروه‌های مقاومت به پایگاه‌های آمریکا ارتباطی به ایران ندارد. 

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: بازگشت رژیم صهیونیستی به رویکرد نظامی بدون واکنش نخواهد بود و گروه‌های مقاومت در منطقه نشان دادند دست بسته نمی‌مانند و در حمایت از مردم فلسطین تردید نخواهند کرد. این هشدار به دولت آمریکا داده شده و علنی هم ما این موضوع را اعلام کردیم.

 مسؤولیت آن را پذیرفته و من چه توضیحی بدهم؟ این موضوع ارتباطی با ایران ندارد. 

 

 پهپادی را به روسیه برای استفاده در جنگ نفرستادیم

کنعانی درباره اتهامات مجدد زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به ایران و موضوع ارسال پهپادها به روسیه برای استفاده در جنگ گفت: موضع روشنی در ارتباط با بحران اوکراین داریم. نباید اجازه دهیم که فضاسازی‌های رسانه‌ای بر مواضع رسمی و سیاسی مقامات دولت اوکراین تاثیر بگذارند و روابط ایران و اوکراین را بیش از این متاثر کنند. بارها گفته‌ایم روابط نظامی ما با روسیه در حوزه‌های مختلف نظامی سیاسی و اقتصادی در چارچوب منافع دو کشور و همکاری‌های متعارف و شناختاه شده است و به زیان هیچ کشوری هم نیست.

این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه اوکراین و برخی کشورهای غربی با تکرار برخی ادعاها به دنبال منافع خاص خود هستند، اظهار داشت: جای تاسف دارد مقامات اوکراین با طرح این ادعاها به دنبال اهداف سیاسی و جذب هر چه بیشتر کمک‌های مالی و تسلیحاتی و نظامی از کشورهای غربی هستند. از ابتدا و از زمان آغاز جنگ در اوکراین به صراحت اعلام کردیم مخالف جنگ و کشته شدن و آوارگی انسان‌ها و از بین بردن زیرساخته‌ها هستیم و اینکه خواستار توقف جنگ هستیم. این را بارها به مقامات اوکراین اعلام کردیم و علاقه‌مندیم روابط دوستانه با اوکراین و روسیه حفظ و تقویت شود و روابط نظامی ایران با روسیه به معنای تقابل با اوکراین نیست و از همکاری‌ها با روسیه در زمینه‌های مختلف به قبل از جنگ برمی‌گردد.

کنعانی تصریح کرد: در بحث پهپادها به صراحت اعلام کردیم ما پهپادی را به روسیه برای استفاده در جنگ نفرستادیم و ادعاها در این باره را بارها قاطعانه و صریح رد کردیم. مواضع ما روشن است.

 

حمله مسلحانه به سه دانشجوی فلسطینی تبار در آمریکا

وی درباره حمله مسلحانه به سه دانشجوی فلسطینی تبار در یکی از ایالت‌های آمریکا گفت: چنین اتفاقی رخ داده و اخبار نگران کننده‌ای منتشر شده است. این اقدام تکان دهنده‌ و ناظر بر وجود ریشه‌ها و زمینه‌های افراط گرایانه در داخل آمریکاست. این جنایات باید محل توجه و پیگیری و رسیدگی فوری و جدی مقامات دولت آمریکا قرار بگیرد و روشنگری لازم را انجام دهند.

سخنگوی وزارت خارجه در پایان و درباره روابط ایران و ترکیه با بیان اینکه روابط سیاسی و اقتصادی ایران کاملا روشن است و اطلاعات آن مشخص است، اظهار داشت: همکاری‌های خوبی بین دو کشور برقرار است و ان‌شاءالله در چارچوب منافع دو کشور ادامه خواهد یافت.

وی در ابتدا سالروز تشکیل بسیج مستضعفین را تبریک گفت و افزود: بسیج مستضعفین یادگار امام راحل و شجره طیبه‌ای است که در طول سال‌های گذشته خدمات ماندگار برای ملت و کشور عزیزمان در حوزه‌های مختلف امنیت، اقتصاد و خدمات عمومی به مردم ارائه کرده است.