رئیس شورای شهر تهران به سفر زاکانی به چین اشاره کرد و گفت: خرید اتوبوس های برقی قطعی شده است.

به گزارش مرور نیوز، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران امروز یکشنبه 15 بهمن 1402 در حاشیه جلسه علنی شورای شهر تهران ضمن تبریک پیروزی فوتبال ایران در مقابل ژاپن، گفت: این پیروزی را به ملت ایران تبریک می گویم.

وی با بیان اینکه امروز قرار است شهردار تهران گزارشی از سفر به چین را ارائه کند، گفت: گفته شده که خرید اتوبوس‌های برقی قطعی شده است.

رئیس شورای شهر تهران در خصوص تعیین عوارض تردد، گفت: افزایش قابل توجه یا اندک عوارض؛ هر دو تفکر ممکن است افراطی و تفریطی باشد؛ باید قیمت ها منطقی باشد و هزینه ها  برای تردد بازدارنده باشد تا ترافیک و آلودگی هوا کاهش یابد؛ این عوارض برای مواردی است که افراد ناچار می‌شوند در شرایط خاصی از خودروی خود استفاده کنند.

بر اساس این گزارش، علیرضا زاکانی شهردار تهران جهت ارائه گزارش دستاوردهای سفر تیم مدیریت شهری به چین و قراردادهای منعقد شده برای توسعه حمل و نقل عمومی پایتخت و دیگر بخش ها وارد صحن شورا شد.

 در جلسه امروز شورای شهر تهران، مهدی پیرهادی به فرسودگی ناوگان تاکسیرانی شهر تهران اشاره کرد و گفت: رانندگان می‌گویند که مدتی است برای اسقاط تاکسی خود ثبت نام کرده اما هنوز اقدامی انجام نشده است و تنها امکان خرید خودروی جدید ایران خودرو است و اگر خودروساز دیگری نیز پیش بینی شود، این انحصار شکسته خواهد شد.

وی اضافه کرد: انتظار داریم که وزارت صمت و وزارت کشور در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند تا با توجه به آلودگی هوای ناشی از تردد خودروهای فرسوده، نوسازی ناوگان تاکسیرانی انجام شود.

همچنین پرویز سروری نائب رئیس شورای شهر تهران به بارش برف در چند روز گذشته اشاره کرد و از اقدامات شهرداری در زمینه برف روبی تشکر شد.

وی به انتقاداتی که در خصوص ساخت مسکن چینی از سوی عده ای مطرح شده اشاره کرد و گفت: در پردیس یک شرکت ترکیه ای کوز ساخت و بحث انعقاد قرارداد با آنها وجود دارد و چیز تازه ای  نیست.

وی با بیان اینکه مهمترین سیاست دولت تامین مسکن است، گفت: رئیس جمهور وعده تامین 4 میلیون مسکن را داده است؛ تقاضا در این زمینه حداکثر است اما فاصله زیادی بین عرضه و تقاضا است.

سروری ادامه داد: باید ظرفیت سازی در حوزه مسکن انجام شود و کارهای که توسط شهرداری  صورت می گیرد  مورد تقدیر قرار گیرد نه اینکه فرصت ها را تبدیل به تهدید کنیم؛  اگر شهرداری بتواند در زمینه مسکن از چینی ها استفاده کند کار خوبی است و باید دستشان را هم بوسید.

وی با بیان اینکه ما از تولید داخل هم استفاده می کنیم، گفت: البته مشکلاتی وجود دارد؛ چرا هنوز  به وضعیت مطلوب نرسیده ایم و  مهمترین موضوع سرمایه گذاری است و  من از این اقدام شهرداری تشکر می‌کنم.

وی در بخش دیگر سخنانش به طرح آرمان اشاره کرد و گفت: در تعداد زیادی از مساجد این طرح انجام شد؛ در زمان اعتکاف 30 هزار دانش آموز تحت پوشش قرار گرفت و کار بزرگی بود و از معاونت اجتماعی شهرداری و دوستان عزیز در این حوزه تشکر می کنم.

سیدمحمد آقامیری عضو شورای شهر تهران در ادامه جلسه امروز شورای شهر گفت: تاکنون ۱۷ هزار  معتاد متجاهر جمع آوری شده  و با توجه به آمار ۲۱ هزار نفری معتادان باید نزدیک به 5000 نفر دیگر جمع ‌آوری شوند.

وی ادامه داد: بیش از 8000 ظرفیت خالی در مراکز یاور شهر توسط شهرداری تهران ایجاد شده است؛ اکثر کلونی های بزرگ تجمع معتادان جمع آوری شدند.  این دغدغه شورا و شهرداری بود و امیدواریم تا پایان سال تمام معتادان متجاهر جمع آوری شوند.

مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران هم در جلسه امروز شورا گفت: معاون شهرسازی باید بر اساس جایگاه و حد اندازه خود در خصوص ساخت مسکن صحبت می کرد و  اگر ساخت مسکن توسط شرکت های چینی در شورا مطرح و تصویب می شد، آن زمان معاون شهرسازی می توانست در خصوص آن اظهار نظر کند.