وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تا پایان این دولت فیبرنوری برای همه مردم فراهم می‌شود و به این ترتیب تا سال ۱۴۰۷ همه کشور از این نعمت برخوردار می‌شوند.

به گزارش مرور نیوز،  عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم آئین رونمایی و بهره‌برداری از طرح‌های آماده افتتاح مخابراتی که امروز بعد ازظهر (۱۸ بهمن ماه) برگزار شد با اشاره به اجرای یک حرکت جهادی در دولت سیزدهم گفت: فیبرنوری به عنوان یک حرکت جهادی در کشور شروع شده و انشالله تا پایان این دولت این امکان برای همه مردم فراهم می‌شود و به این ترتیب تا سال ۱۴۰۷ همه کشور از این نعمت برخوردار می‌شوند.

وی افزود: با اجرای فیبرنوری زیر ساخت انبوهی از کاربرد‌های جدید فراهم می‌شود و تقسیم کار ملی برای این کار انجام داده ایم چرا که باید این کار ۱۰ ساله، در ۲ یا ۳ سال انجام شود به همین منظور ۹ اپراتور دیگر علاوه بر شرکت مخابرات ایران برای پروژه فیبر نوری فعالیت می‌کنند.

زارع پور ادامه داد: پروانه مخابرات به زودی صادر می‌شود و شرکت مخابرات نقش کلیدی در لایه دسترسی دارد که با تجربه و تخصص و زیر ساختی که وجود دارد حتماً این اتفاق می‌افتد و با نقشی که مخابرات در شبکه انتقال دارد اگر بخواهیم به سرعت‌های مناسب برسیم حتماً باید ظرفیت شبکه انتقال هم به همین نسبت افزایش یابد.

وی با اشاره به وابستگی زندگی مردم به فناوری تصریح کرد: بسیار خوشحالیم که بسیاری از این نیاز‌ها از طریق سکو‌هایی که توسط نخبگان همین خاک توسعه داده شده است، رفع می‌شود و در آینده با وجود فناوری‌هایی مانند کلان داده و هوش مصنوعی، همه زندگی بشر دچار تحول می‌شود. در چنین شرایطی کار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بسیار سخت است که بتوانیم متناسب با روز پیش برویم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در ۲ سال اخیر اتفاقات خوبی در حوزه ارتباطات رخ داده است. برای نخستین بار در لایحه بودجه یک تبصره مستقل داشتیم. این اتفاق بزرگی است و سنگ بنای تحولات آینده به حساب می‌آید.

وی گفت: دولت مکلف شده سالیانه ۵۰۰ هزار نیروی ماهر را تربیت کند. درباره هوش مصنوعی و دولت هوشمند نیز تکالیفی مشخص شده است که همه این‌ها باعث توسعه فناوری در زندگی مردم می‌شود. دولت هوشمند یک انقلاب در نظام اداری کشور است.

زارع پور ادامه داد: همه این اتفاقات نیازمند یک زیرساخت پرسرعت و با کیفیت است که در برنامه هفتم توسعه بند‌های بسیار خوبی به آن اختصاص یافته است. یکی از آن بند‌ها توسعه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها است به طوری که تکلیف شده که تا پایان برنامه هفتم توسعه باید همه ساختمان‌ها در شهر‌ها به فیبرنوری متصل شوند و در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار مشترک فیبرنوری در کشور داریم و بیش از ۶ میلیون پوشش ایجاد شده است. باید کار‌ها را طوری برنامه‌ریزی کنیم که در راستای تحقق‌بخشی به اهداف خود پیش برویم.

وی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های ارتباطی کشور گفت: در حال حاضر وضعیت رضایت بخشی نداریم و زیرساخت‌ها توسعه خوبی پیدا نکرده است. مقصر چه کسانی بوده‌اند را کنار بگذاریم و به این نکته توجه کنیم که در رتبه‌بندی‌های جهان در اینترنت ثابت در رده‌های پایین قرار داریم، این شایسته مردم نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از ابتدای دولت سیزدهم به شرکت مخابرات به عنوان سرمایه ارزشمند کشور نگاه و از آن حمایت کردیم و حتی از آبروی دولت نیز برای حمایت از این شرکت مایه گذاشتیم به طوری که در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات وزارت ارتباطات به این شرکت کمک کردیم. این‌ها کمک‌هایی است که دولت از آبروی خودش صرف حمایت از مخابرات کرده است.