امام جمعه مشهد، گفت: اینکه دولت یارانه را به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان اضافه دادند و میلیون‌ها نفر مشمول دریافت سود سهام عدالت شدند، این حرکت باید فراگیر شود تا در کاهش قیمت‌ها اثر بگذارد و ملت، لذت آن را در سفره‌هایشان بچشند.

به گزارش مرور نیوز،  آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور پرشور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن آخرین نماز جمعه سال 1402، اظهار داشت: این جمعه آخرین جمعه سال شمسی است و طبیعی است که آخر سال، خیلی از مسائل هم در عرصه زندگی فردی و هم اجتماعی مورد محاسبه، مداقه و ارزیابی قرار بگیرد. ابتدای امسال، رهبر معظم انقلاب شعار سال را به نام رشد تولید و مهار تورم نامگذاری کردند تا مبنایی باشد برای بررسی و سنجش عملکرد و میزان موفقیت دولت که هر چه آن را بیشتر محقق کند، بتوان آن را موفق‌تر دانست.

وی افزود: یک مسئله موضوع تولید بدون نفت است و یک مسئله، تولید به همراه درآمدهای نفتی. اینها با هم تفاوت دارند، البته میزان استخراج، تولید و فروش نفت خودش یک مسئله متفاوت است، اما به‌‎طور کلی به‎ جرات می‌‎‌توان دولت را در زمینه تولید بدون نفت موفق دانست، زیرا بیش از هفت هزار بنگاه، مؤسسه اقتصادی و کارخانه راکد به عرصه عمل بازگشته‌اند که در نتیجه نرخ بیکاری را از 10 به 8 درصد و در بعضی استان‌‎ها همچون خراسان رضوی به 6 درصد رسانده است.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: آن روز که رهبر معظم انقلاب بر مهار تورم تأکید کردند، تورم نقطه به نقطه در کشور حدود 59.8 درصد بود، آماری که امسال به 35.8 درصد رسید و از این نظر نیز می‌توان دولت را سربلند دانست، البته این مهار تورم مورد رضایت مردم نیست، زیرا ملت فقط انتظار دارد قیمت‌ها کاهش پیدا کند یا حداقل افزایش پیدا نکند. این همان نقطه‌‎ای است که براساس آن از دستگاه‌های اجرایی و مجلس انتظار داریم تا کنترل قیمت‌‎ها به عنوان یک پیامد از کنترل تورم را دنبال کند.

وی ادامه داد: رشد تولید در مصرف محصولات تولیدی ملی با استفاده گسترده‎‌تر در همین کشور نهفته است. در این معنا، شما فرض کنید یک کارگاه تولید فرآورده‌های لبنی در این کشور باید بتواند حقوق کارگر را افزایش بدهد، اما برای این ابتدا به افزایش سبد درآمد نیاز داریم، اما افزایشی که در اثر ارتقای میزان تولید باشد، نه صرفاً گران شدن محصولات. اینجاست که رهبری می‌گوید مهار تورم و رشد تولید تا راهبرد اقتصادی کشور را هدف‌‎‌گذاری کند و به مسئول مجری تفهیم کند دستاورد تلاش‌های تو باید به کاهش قیمت منجر شود تا مردم حاصل این زحمات را درک کنند.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه سفره مردم تنگ‌تر شده و دستگاه‌های اجرایی باید این مسئله را حل کنند، تصریح کرد: بنده خودم به وزیر اقتصاد این موضوع را تأکید کردم که شما باید مدیریت سفره مردم را از مدیریت توسعه اقتصادی کشور جدا کنید. باید نقاط اصطکاک مسئله معیشت با توسعه نظام اقتصادی، هدف مدیریت دولت باشد تا سفره مردم از این ضیق و تنگنا خارج شود.

علم‌الهدی تأکید کرد: البته کارهایی هم در این عرصه انجام شده است، همین که طرح توزیع سبد کالا در حال اجرا است، اینکه یارانه دهک‌های اول تا سوم را به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان اضافه دادند و میلیون‌ها نفر در این کشور مشمول دریافت سود سهام عدالت شدند. با این حال، این حرکت‌ها باید فراگیر شود تا در کاهش قیمت‌ها اثر بگذارد و ملت، لذت آن را در سفره‌های ‎خود بچشد.

وی با تأکید بر ضرورت مدیریت جریان بی‌حجابی به عنوان یکی از آفات اغتشاشات سال 1401، گفت: در سال 1401 جریان نابکارانه توطئه دشمن در اغتشاشات اجرا شد و معلول آن، یک جریان فرهنگی نفوذی در کشور بود که بی‌حجابی و بدحجابی را توسعه می داد. پیرو همین نقطه اگر بنا باشد مجلس یازدهم تمام شود و رسیدگی به مسئله حجاب صورت نگیرد، این یک ننگ و عار برای مجلس یازدهم خواهد بود و متاسفانه باید اذعان کرد که تا به امروز هنوز این معضل فرهنگی حل نشده و دولت و مجلس باید توجه جدی در این عرصه داشته باشند.

امام جمعه مشهد بیان کرد: برادران و خواهران در ماه مبارک رمضان اگر بنا شد بی‌حجابی در جامعه ما نفوذ داشته باشد، نسل جوان ما از عبادات و فرازهای معنوی ماه ضیافت خدا محروم خواهد ماند و سفره دین از زیر پای این ملت کشیده خواهد شد. متاسفانه در این حوزه حرکت موثری انجام نشده است. لایحه عفاف و حجاب همچنان بلاتکلیف مانده و آن قانونی که کمیسیون قضایی و فرهنگی مجلس تصویب کردند، پس از دستکاری به شورای نگهبان ارائه و سرمنشأ اختلاف نظری شده که تاکنون جز زیان مردم، دستاورد دیگری نداشته است.