خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: امسال شاهد روز قدس متفاوتی خواهیم بود و روز قدس امسال باید به زلزله سیاسی علیه حیوان‌های انسان نمای صهیونیست و حامیان آن‌ها تبدیل شود.

به گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام «محمد جواد حاج علی اکبری » خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران (جمعه ۳ فروردین ۱۴۰۳) گفت: ورع یکی از ارکان اصلی تقوا است و جلوه ویژه ورع در زندگی انسان‌های مؤمن و متقی، مراقبت درباره حریم مردم و فاصله گرفتن از ظلم در حق دیگران است.

وی افزود: بنیان و پایه مسؤولیت اجتماعی عبارت از رعایت حق مردم و نگه داشتن حرمت آنها است.

حجت الاسلام علی اکبری در ادامه اظهار کرد: انسان مؤمن باید تلاش کند هم خود درست زندگی و سالم زندگی کند و هم مراقب باشد تا به انسان‌های دیگر و جان، مال و آبروی آنها آسیبی وارد نشود، زیرا حرمت و آبروی مؤمن از کعبه هم بالاتر است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به موضوع غزه و فلسطین، گفت: موضوع عجیب پیش روی همه امت اسلامی مسأله غزه و فلسطین است. مسؤولیت ناشی از ایمان و تربیت توحیدی همه مؤمنان را به اندیشیدن درباره فلسطین و غزه وادار می‌کند، زیرا موضوع بسیار بزرگی است.

وی ادامه داد: ماه مبارک رمضان امسال یک ماه رمضان متفاوتی در این خصوص است. در دعاهایی که می‌خوانیم، به یاد مردم مظلوم غزه و به یاد گرسنگی این مردم و به یاد غم‌ها و غصه‌های آنها بیافتیم که از همه طرف آنها را محاصره کرده است و البته مردم مظلومی که مقتدرند، مقاوم هستند و نصاب مقاومت را ارتقا دادند.

مؤمنان خواستار محو رژیم صهیونیستی هستند

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: چه فسادی بالاتر از رژیم صهیونیستی که مؤمنان درخواست محو آن را در دعاهای محرم رمضان دارند. محو شدن این غده سرطانی را مؤمنان خواستار هستند و این مسؤولیت اجتماعی امت اسلامی است.

وی تاکید کرد: قیام مردم فلسطین به حق است و همه باید حمایت از این مردم مقاوم را مطالبه کنند و صرفاً دل سوختن و اشک ریختن نباید باشد، بلکه مسلمانان باید قطع شریان حیاتی این رژیم جعلی را از دولت‌های خود مطالبه کنند.

حجت الاسلام حاجی علی اکبری گفت: خدای متعال را شاکر هستیم که در کشورمان، رهبر، دولت و مردممان در خط مقدم دفاع از مردم مظلوم حضور دارند و تاکنون بهترین حمایت‌ها را انجام داده و انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: این طوفان الاقصی که در شش ماه گذشته صورت گرفت، باعث شده است که هر روز یک راهپیمایی به نفع غزه در جهان شکل بگیرد و یک روز قدس مکرری در شش ماه گذشته را تجربه کرده‌ایم و این امر تبدیل به یک خواسته عمومی و بلکه جهانی شده است.

وی ادامه داد: بنیان‌گذار حرکت بزرگ روز قدس و ملت فلسطین، ملت ایران انقلاب اسلامی و امام راحل عظیم الشان ما است و البته ما امروز باید فکر کنیم که دیگر برای مردم مظلوم و عزیز فلسطین و مردم شریف غزه چه قدمی را می‌توانیم برداریم. هر چند چشم امید به فضل و نصرت الهی و دست قدرتمند جبهه مقاومت داریم.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری گفت: از حزب الله غیور لبنان و سید مقاومت صمیمانه سپاسگزاریم که چقدر خوب در این زمینه حضور پیدا کردند و ایفای نقش داشتند. همین طور از فرزندان اویس قرنی یعنی سلحشوران یمن و انصارالله رهبر مجاهد آنها صمیمانه تشکر می‌کنیم که رعب به جان پلید شیطان انداختند و کار بزرگی را انجام دادند.

وی تصریح کرد: در عین حال از مقاومت مردمی عراق حشد شعبی و نیز دولت محترم عراق و مردم آنها تشکر می‌کنیم که کم نگذاشتند و نیز از مقاومت بی‌بدیل فرزندان شجاع فلسطین که ایستادگی کردند و این گونه نظام محاسباتی دستگاه استکبار را به هم ریختند، تشکر می‌کنیم.

امسال شاهد روز قدس متفاوتی خواهیم بود

امام جمعه موقت تهران با اشاره به روز قدس، گفت: امسال شاهد روز قدس متفاوتی خواهیم بود. روز قدس امسال باید به زلزله سیاسی علیه حیوان‌های انسان نمای صهیونیست و حامیان کثیف و پلید آنها تبدیل شود.

وی تاکید کرد: دشمنان فلسطین آماده باشند که ان‌شاالله طوفان‌الاقصی دو، سه و چهار به سراغ آنها خواهد آمد و دیگر آنها را رها نخواهد کرد و ان‌شاالله این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد تا آن روزی که نام نحس رژیم صهیونیستی از نقشه زیبای فلسطین پاک شود و ارض مبارک و قدس شریف آزادی کامل برسد.

حجت الاسلام علی اکبری در ادامه سخنان خود و در ابتدای خطبه دوم به موضوع تقوا اشاره کرد و گفت: برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی سفارش می‌کنم. سال نو امسال ما با تقارن دو بهار مواجهیم که در آن بشارت‌های فراوانی هست.

وی ادامه داد: بهار طبیعت به عنوان آینه زمین و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به عنوان ماهی که در حال شب قدر است، به عنوان آینه زمان است که در آن لبخند و مهر الهی بر روی انسان‌ها متجلی است.

امام جمعه موقت تهران عنوان کرد: سال ۱۴۰۳ را با نماز و روزه و قرآن خیلی خوب شروع کردیم و سالی که نکوست از بهارش پیداست. البته وقتی سال جدید شد، باید در همه زمینه‌ها حال ما بهتر شود و همه ما باید تلاش کنیم امروزمان از دیروزمان و فردایمان از امروزمان بهتر باشد و نیز سال جدیدمان از سال قبل در همه زمینه‌ها بهتر باشد و در واقع معنای تقوا همین است، زیرا معنای تقوا سیر به جلو داشتن و در جا نزدن است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با اشاره به بارش‌های جوی، خاطرنشان کرد: امسال به فضل الهی و ورود ماه مبارک رمضان شاهد بارش‌های آسمانی با کمترین خسارت‌ها و تداوم آن را شاهد هستیم.

وی بیان کرد: از طرف دیگر حسن مطلع امسال ولادت امام حسن مجتبی (ع) و حسن ختام امسال نیز مجدداً میلاد امام حسن (ع) است. در واقع سال ما سال میلاد سال امام حسن (ع) می‌شود که سال پرنوری خواهد بود. این نشانه و بشارت احسان، حسن خلق و خردورزی است، لذا ان‌شالله مجموعه‌های تبلیغی، مساجد و رسانه‌ها از این امر بیشتر بهره ببرند تا امام حسن علیه السلام را بهتر بشناسیم و بیشتر به او تاسی کنیم.

وی گفت: از خداوند متعال می‌خواهیم که در تقویم سال جاری ما تا آخر سال یک هفته هم غیبت در نماز جمعه وجود نداشته باشد تا در این حج هفتگی حضور داشته باشیم. ضمن آنکه باید از کسانی که در این فضای نوروزی مشغول خدمت هستند مانند پاکبانان، مرزداران، پلیس راهور و آنانی که امنیت ما را تأمین می‌کنند، تشکر کنیم. همچنین از خادمان شبکه بهداشت، هلال احمر و همه نیروهایی که در این ایام شیفت خدمت دارند، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنیم و ان‌شالله سال خوبی داشته باشند و خدای متعال به زندگی آنها برکت دهد.

رهبر حکیم انقلاب خط سیر جامعه را مشخص کردند

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیام نوروزی و سخنان ابتدای سال رهبری انقلاب، گفت: شروع سالمان با پیام رهبر حکیم عالی‌قدرمان بود که بارش لطف و محبت و جوشش چشمه حکمت بود و ایشان خط سیر جامعه را مشخص کردند. ان‌شالله خداوند متعال سایه رهبر انقلاب را بر سر ما قرار داده و ما را قدردان ایشان قرار دهد.

وی افزود: با الهام از بیانات حکیمانه رهبر انقلابمان چهار نکته را به اختصار یادآوری می‌کنم. نکته اول این است که ساختار تحلیلی رهبر عزیز انقلابمان یک الگو برای همه ما و مسؤولان مردم است و آن آرمان خواهی واقع بینانه است؛ یعنی مسیر به سوی آرمان‌ها باید دائم تنظیم شود و آرمان‌ها جلوی چشممان باشد و قله‌ها را ببینیم و از آن نیرو بگیریم و مسیری را که طی کردیم، درست نگاه کنیم و واقعیت‌ها و ظرفیت‌هایمان را همراه شیرینی‌ها و تلخی‌هایمان ببینیم و بعد بتوانیم مسیر پیش رویمان را درست ادامه دهیم. بنابراین باید این چارچوب تحلیلی پیش روی مردم و مسؤولان و صاحبان رسانه ما باشد.

حجت الاسلام حاج‌علی‌اکبری در ادامه، متذکر شد: نکته بعدی در نگاه رهبر عزیز و عالی‌قدر ما همچنان اولویت اقتصاد برای کشور است و این موضوع به اعتبار بیماری مزمن اقتصاد کشور، تکانه‌های جهانی، برخی سو تدبیرها و نیز به اعتبار وجود تحریم‌های ظالمانه دشمن است که می‌توان به آن نگاه کرد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اذعان کرد: سال‌ها است که رهبر عزیز انقلاب، اقتصاد را محور شعارهای سال قرار داده‌اند؛ البته در این زمینه قدم‌های خوب و بزرگی برداشته شده، اما غفلت‌ها هم کم نبوده است.

رشد تولید ملی به بسیاری از نیازها پاسخ می‌دهد

وی افزود: از نگاه رهبر عزیزمان که مبتنی بر آموزه‌های وحیانی و تجربه‌های بشری و بین‌المللی است، ما یک راه بیشتر نداریم و آن تولید است، یعنی رشد تولید ملی یک پاسخ به فهرستی از نیازها است.

وی تاکید کرد: کاهش فقر، کاهش بیکاری، بهبود معیشت، افزایش جایگاهمان در جهان، رشد صادرات، افزایش درآمد ارزی و تقویت قدرت خرید مردم در راهی جز رشد تولید نیست. البته در سال ۱۴۰۲ خوشبختانه قدم‌های خوبی برداشته شد، هرچند مطلوب نبوده و باید ادامه پیدا کند؛ به خصوص در زمینه کنترل تورم این‌مسیر باید ادامه پیدا کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران عنوان کرد: امسال رهبر عزیزمان مطلب را فراتر بردند و جهش تولید را خواستار شدند و برای اینکه این آرمان بزرگ اتفاق بیفتد لزوم مشارکت مردم را مطرح کردند تا این موضوع با مشارکت مردم صورت گیرد و امیدوارم که با همت همه صورت بگیرد.

حضور مردم باعث حل مشکلات کشور می‌شود

وی ادامه داد: نکته سوم مسأله مردم و مشارکت مردم است که در پیام و شعار سال رهبری انقلاب است. در واقع حضور مردم آن کیمیای اکبر در حل مشکلات کشور است و این حضور هر جا که باشد و کارها به درستی صورت می‌گیرد، برای همین است که دشمنان برای حضور مردم در بخش‌های مختلف مخالفت می‌کنند و برای همین است که باید مردم به خصوص فعالان اقتصادی به صحنه بیایند و آنها مخاطب شعار سال رهبری انقلاب هستند، هر چند قوای سه‌گانه وظیفه اصلی را در این بخش دارند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با اشاره به آغاز به کار قریب الوقوع مجلس دوازدهم گفت: ان‌شاالله مجلس تازه نفس هم به میدان خواهد آمد. دولت هم که به سال سوم خود رسیده است که سال بسیار حساسی است و ان‌شاالله با همت مضاعف در این بخش وارد شود و بخش مردمی را برای انجام کارهای بزرگ به رسمیت بشناسد.

وی افزود: واقعیت این است که بخش مردمی ما به بلوغ رسیده است. توان فنی، علمی و حضور در عرصه‌های جهانی و بین‌المللی و در بازارهای جهانی را دارد و در همه زمینه‌ها بخش مردمی ما تجربه‌های خوبی به دست آورده است، مخصوصاً بخش تعاونی‌ها که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا در حال حاضر ۱۰۰ هزار تعاونی کوچک و بزرگ داریم‌.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به مدیران دولتی، اظهار کرد: مدیران دولتی باید دست از تصدی‌گری بردارند و نقش خود را به عنوان تسهیل کننده به خوبی ایفا کنند. باید بدون فوت وقت و بر اساس تجارب تلخ و شیرینی که داریم، درباره نحوه مشارکت مردم و مفهوم سازی و الگوسازی اقدام شود.

وی ادامه داد: نقش دانش بنیان‌ها، اقتصاد دیجیتال، اقتصاد دریامحور، سرمایه‌گذاری خارجی، سیاست‌های اجرای اصل ۴۴، مبارزه با قاچاق و مبارزه با فساد باید در کنار سهم قوا در آن دیده شود. قاعده عدالت نیز به عنوان قاعده عمومی حاکم بر کل این فرایند به خوبی ملاحظه شود، زیرا پیوست عدالت باید در همه برنامه‌ها باشد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری در ادامه تشریح کرد: نکته چهارم این است که باید اتحاد بر اساس منافع ملی باشد، زیرا راه رسیدن به هدف‌ها و آرمان‌های بزرگ فقط و فقط اتحاد است و ما راه دیگری جز این نداریم، زیرا فقط با وحدت این مسیر را می‌توان طی کرد. در واقع موفقیت‌های ما با اتحاد و عدم موفقیت‌های ما به دلیل تفرقه‌ها بوده است.

اختلاف‌سازی در جامعه کار دشمنان است 

وی ادامه داد: اگر اتحاد بر اساس منافع ملی باشد، به کشمکش‌های جناحی و صنفی کشیده نمی‌شویم. هر گونه اختلاف‌سازی در جامعه، کار شیاطین و ادامه کار دشمنان است. البته اختلاف حقیقی در نظرات حق است، اما نفرت پراکنی صحیح نیست.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان ساخت: با این نگاه است که می‌توانیم ببینیم که دشمنان ما با دندان‌های فشرده و چشم‌های دریده چگونه ما را دنبال می‌کنند، لذا ما علیه آنها متحد شویم و هرچه فریاد داریم، علیه آنها خواهیم زد که این سخن حکیمانه امام عظیم الشان ما بود که هرچه فریاد داریم، بر سر آمریکا بکشیم. این اتحاد است که ما را به مرحله جهاد کبیر که صیانت از ایمان و امید مردم است، خواهد رساند.